"Хаврын өнгө" Ахлах бүлгийн урлагийн хичээлийн хураангуй

10.02.2015 4272 606 Мунайдарова Сауле Кенжебулатовна

Зорилго: 1. Бүтээлч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.
2. Өнгөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
3. Бүтээлч үйл ажиллагааны явцад бие даасан байдал, бүтээх, харьцуулах, зохиох чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: Зурагт хуудас. Гуаш. Хайч, өнгөт цаас. Э.Григийн хөгжим "Хавраар"
Хичээлийн төлөвлөгөө: 1. Орг. мөч: 2 мин.
2. Хичээлийн сэдэв, зорилго, зорилтын мэдэгдэл: 8 мин.
3. Практик ажил: 30 мин.
4. Үр дүн: 3 мин.
5. D/z: 2 мин.
Хичээлийн явц: Хичээл улирлын сэдвээр хамгийн амжилттай хийгдсэн бүтээлүүдийн тоймоор эхэлнэ. Залуус аа, хараарай, бид хичээлийн жил эхэлснээс хойш жилийн өөр өөр цаг үед "Намар, өвөл" сэдвээр зураг зурж байна. Илэрхийлэх хэрэгслийн ачаар та байгаль дээрх хөдөлгөөнийг авч, өнгө, хэмнэл, найрлагаар нь харуулахыг хичээсэн. Бид улирал бүрийн онцлог шинж чанарыг олж авахыг хичээсэн.
(Оюутантай харилцан яриа өрнүүлэх, сэтгэл хөдлөлийг бий болгох багшийн яриа)
Уран бүтээлчид, түүний нууцыг олж харахыг эрмэлзэж буй хүмүүс, олон өнгийн, хэлбэр дүрсийн баялаг, өдөр бүрийн өнгөний өвөрмөц байдлыг удаан хугацаанд ажиглаж ирсэн сэрэх байгалийн сайхныг ярилцъя.
Багш хаврын тухай асуулт асууж, хүүхдүүдийг ажилд идэвхжүүлдэг.
Практик ажил: Залуус та бүхэн шувуудын дүрс, нислэгийн хэмнэл, далавчны хөдөлгөөн, шувуудын жиргээ, хаврын чимээ зэргийг дамжуулах сонирхолтой бүтээлч даалгавартай тулгарч байна. Багш ажлын зааварчилгааг өгдөг. Танилцуулгын дараа багш хүүхдүүдийн бүлгүүдийн хооронд ажлын хэмжээг хуваарилахад тусалдаг. ,
1. Том сойз, шүүрдэх, өргөн хөдөлгөөнөөр тэнгэрийг дүрслэх хамгийн зоримог зураачдыг (2-4) сонгосон.
(Гурав дахь бүлгийн хүүхдүүд энэ ажлыг эхлүүлэхээс өмнө тэнгэрийн дэвсгэр хатах хугацаатай байх ёстой тул эхний бүлгийн хүүхдүүд ажлыг хурдан дуусгах ёстой гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй.
2. Өөр нэг бүлэг хүүхдүүд (ангийн ихэнх нь) олон өнгийн цаасан дээрээс янз бүрийн хэмжээтэй нисдэг шувуудын дүрсийг хайчилж авав (Үүний тулд багш хэд хэдэн төлөвлөгөөнд зориулж 3-4 форматтай цаас бэлтгэдэг)
3. Гурав дахь бүлгийн хүүхдүүд мод, мөчрийн ноорог дээр ажилладаг (газар дээрх хуудсан дээр) Шилдэг нооргийг самбарт шилжүүлдэг (үндсэн хавтгай дээр 4-5 хүн нэгэн зэрэг ажиллах боломжтой).
Хүүхдүүд тэнгэрийг зурсны дараа шувуудын дүрсийг хайчилж эсвэл нэмэлт үзэсгэлэнтэй үүл зурахыг хүсч, дараа нь үзэсгэлэнтэй хэлбэрээр хайчилж, шаардлагатай бол самбарт хавсаргана.
Анхнаасаа хамгийн жижиг зүйлийн дүрсийг самбар дээр нааж, дараа нь дунд шувууд гэх мэт.
Үүнийг хийхийн тулд хүүхэд бүр зүссэн дүрс дээр цавуу түрхэж, зурагныхаа байршлыг тодорхойлдог.
Багш нь энэ эсвэл өөр дүрс хаана илүү тод харагдах талаар зөвлөмж өгч, шувууны баяр баясгалангийн уур амьсгалыг бий болгох шаардлагатайг сануулдаг. Зарим дүрс бие биенээ хааж магадгүй.
Самбарын эцсийн загвар нь шувууны дүрс бүхий бие даасан мөчрүүдийг зурж дуусгах, бие даасан мөчрүүдийн хэлбэрийг (өтгөрүүлэх, нэмэлт гулзайлт гэх мэт) тодруулахаас бүрдэнэ.
Хичээлийн төгсгөлд хэрэв цаг үлдсэн бол хүүхдүүд Э.Григийн "Хавар" хөгжмийг сонсож, хийсэн ажлыг биширдэг.
Үр дүн: Сэдвийн ерөнхий ойлголт. Үнэлгээ.
Д\з: Урлагийн ном, цомгоос хар л даа, зураач хаврын уур амьсгалыг юугаар илэрхийлдэг юм бэ

Материалыг татаж авах

Материалын бүрэн текстийг татаж авах боломжтой файлаас үзнэ үү.
Энэ хуудас нь зөвхөн материалын хэсгийг агуулна.

Лариса Вячеславовна Парфенова
Дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй "Хавар ирж байна, хаврын зам" (байгалийн газар)

Зорилтот: хүүхдүүдийг эрт үеийн шинж тэмдгүүдтэй танилцуулах хавар, хэрхэн бүтээхийг заана байгаль.

Даалгаврууд: хавар зурж сур байгальянз бүрийн урлагийн материалыг ашиглах; цайвар өнгө авахын тулд усан будгийн будгийг шингэлж сурах, палитр ашиглах чадварыг хөгжүүлэх; байгалийн гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; байгалиа хайрлах, хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Арга зүйн дэмжлэг: Е.Зверковын уран зургийн хуулбар "Сүүлчийн цас", "Хойд хавар» , I. Grabar "Гуравдугаар сарын цас", А.Герасимова "Борооны дараа"; цаас, усан будаг, гуаш, аяга ус, сойз, палитр, салфетка; давс эсвэл манна (цас орж буй зургийн хувьд).

Сэдвийн талаархи яриа.

Багш хүүхдүүдийг алдартай зураачдын уран зургийн хуулбарыг үзэхийг урьж байна

мөн Ф.Тютчевийн шүлгийг уншдаг "Хаврын ус"

Талбайд цас цагаан хэвээр байна

Мөн ус хавар тэд чимээ гаргадаг -

Тэд гүйж, нойрмог эргийг сэрээдэг,

Тэд гүйж, гялалзаж, хашгирав ...

Тэд хаа сайгүй хашгирав:

"Хавар ирж байна, Хавар ирж байна,

Бид залуу байна хаврын элч нар,

Тэр биднийг түрүүлж явуулсан!"

Яруу найрагч шүлэгтээ ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлдэг вэ? (Сэтгэл хөөрөл, баяр баясгалан). Шүлэг яагаад тухай гэж бодож байна хавар үргэлж баяр баясгалантай байдаг? (Учир нь хүйтэн жавар арилж, нар илүү гэрэлтэж, анхны цасан ширхгүүд гарч ирж, шувууд урд зүгээс буцаж ирж, хөгжилтэй дуугаа дуулж байна.)

- Хаваржилийн хамгийн их хүлээгдэж буй цаг. Өвөл маш удаан үргэлжилж, эцэст нь зөөлөн нарны анхны туяа байгалийг өвлийн нойрноос сэрээж байна. Хаврын нар анхны бараг дулаахан туяаг дулаацуулж, аймхай анхны горхи урсаж, цас дурамжхан хайлж байна - хавар! Гол тэмдэг нь ойн захад энд тэнд харагдана хавар - цасан дусал, шинэхэн, хамгаалалтгүй хаврын анхны цэцэг. Цасан дунд нарийхан дэлбээгээ нээх нь байгаль сэрэх, ойртож ирэхийг бэлгэддэг. хаварСүүлийн үеийн хамгийн хүчтэй цасан шуурга ч гэсэн баяр баясгалантай уур амьсгалыг эвдэж чадахгүй.

Цасан ширхгүүд

Хус мод цугларсан ойд,

Цэнхэр нүд Цасан дусал руу харав.

Эхлээд бага багаар

Тэр ногоон хөлөө гаргаж,

Дараа нь би бүх хүч чадлаараа сунасан

Тэгээд чимээгүйхэн асуув:

"Би цаг агаар дулаахан, цэлмэг байгааг харж байна.

Энэ үнэн үү, надад хэлээч хавар?"

П.Соловьева

Манай нутаг аль ч улиралд үзэсгэлэнтэй. Ямар эелдэг, эелдэг үг вэ - хавар! Энэ үгэнд баяр баясгалантай, тайван бус зүйл бий. Хавархүн бүрт амьдралын баяр баясгалан, бүтээлч байдлын баяр баясгаланг авчирдаг! Энэ мэдрэмж хүн бүрийг хамардаг хүмүүсийн: яруу найрагчид шүлэг бичдэг, хөгжмийн зохиолчид хөгжим бичдэг, зураачид уран зураг бичдэг. Оросын яруу найрагчид юу гэж нэрлэдэгийг санаарай хавар? (Гоо сайхан, ягаан, үзэсгэлэнтэй, залуу гэх мэт). Хаварөөрийн гэсэн өнгөний палитртай ирдэг. Тэднийг юу гэж бодож байна вэ? (Цэнхэр, цайвар ногоон, оюу, шараар будна.)

Биеийн тамирын минут

Хавар, хавар! Ирлээ хавар! (Гараа хажуу тийшээ.)

Тэр далавч дээрээ дулаан авчирсан, (Гараа даллах.)

Мөн энд маш нарны гэрэлд (Гараа нурууныхаа ард.)

Толгойгоо өндөр өргөөд

Цэнхэр цасан ширхгүүд цэцэглэв. (Гараа өргө.)

Тэр бүгд сэвсгэр, мөнгөлөг, (Тэд эргэн тойрон эргэлддэг.)

Бяцхан нь наранд зогсож байна.

Тэр бол элч юм хавар найдвартай,

Тэр хүйтэн цаг агаараас айдаггүй. (Хөхлөө.)

Түүний төлөө өөр цэцэг ирнэ, (Газар дээрээ алх.)

Цэцгийн дундах ууганаас.

Практик хэсэг.

Эрт хаварБид цэлмэг хөх тэнгэр, гэссэн толбо, ногоон өвс, хайлсан цас, цэнхэр горхи зэргийг харж байна. Залуус аа, би та нарт хаврыг зурахыг санал болгож байна байгаль. Та юу зурахаа бодож үзээрэй

Дууссан бүтээлийн бүтээлч үзэсгэлэн зохион байгуулах.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хавар ирж байна - хавар замаа тавь." Үзвэр үйлчилгээ MKDOU цэцэрлэгийн 2-р "Галын шувуу" ерөнхий хөгжлийн төрөл, r. Таловая Энтертайнмент "Хавар ирж байна - хавар зам тавь" (Хавар.

Дунд бүлгийн чөлөөт цаг “Хавар ирж байна, хавар замаа нээ”“Хавар ирж байна, хаврын замыг тавь” Дүрүүд: Дэгээ, өвөл, хавар Танхимд цасанд дарагдсан мод, дор нь горхи бий. Хөгжим сонсогдож байна ("Тэд шуугиж байна.

Дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй "Хавар ирж байна - хавар замаа гарга!"Дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй "Хавар ирж байна - хавар замаа тавь!" Бэлтгэсэн: 1-р ангиллын багш Шмакотина Е.В. Боловсролын интеграци.

"Хавар ирж байна - хавар болох зам" боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хураангуйСэдэв:. "Хавар ирж байна - хавар замаа тавь" Боловсролын салбаруудын нэгдмэл байдал: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа", "Нийгэмшил", "Урлаг, гоо зүй".

"Хавар ирж байна, хаврын замыг нээ" ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн болон хэл ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Хавар ирж, хавар зам тавь" Зорилго:.

Lapbook "Хавар ирж байна - хаврын замыг нээ!" Зөөврийн компьютер нь нэг сэдвээр материал цуглуулсан гар хийцийн хавтас юм. Зөөврийн компьютер нь хүүхдэд илүү сайн тусалдаг.

Муслимат Байсова
"Хаврын өнгө" Ахлах бүлгийн урлагийн хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэлуламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан дүрслэх урлагт сэдэв: “Хаврын өнгө"

Зорилтот ангиуд:

Хаврын зураг, хослолын уран сайхны ойлголтыг хөгжүүлэх хаврын байгалийн цэцэгЭнэ нь тэдний сэтгэл санааг төрүүлж, янз бүрийн модыг дүрсэлж, хэтийн төлөвийн хууль тогтоомж, цаасан дээрх зургийн байршлыг ажиглахыг заадаг.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

1. Хүүхдүүдэд ландшафтын зургийг дүрслэхийг заах, хүүхдүүдийг хэтийн төлөвийн хууль тогтоомжтой танилцуулах. Зургийг бүхэлд нь цаасан дээр байрлуулж сур (ойрхон - том, цаашлаад - жижиг);

2. Усан будгийн будаг, тэдгээрийн шинж чанарыг танилцуулах, палитрыг хэрхэн ашиглахыг заах.

3. Хүүхдүүдэд байгалийн өөрчлөлтийг олж, зурган дээр дамжуулахыг заа.

Хөгжлийн:

1. Яруу найргийн бүтээлийн талаархи сэтгэл хөдлөлийн ойлголтыг хөгжүүлэх.

2. Төрөл бүрийн харааны материал, техникийг ажилдаа ашиглан зураг бүтээх явцад бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх хавар.

Боловсролын:

1. Хүүхдэд уран сайхны амтыг төлөвшүүлэх.

2. Байгальд мэдрэмжтэй, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шидэт багс, цомгийн хуудас, усан будгийн болон гуаш будгийн будаг, жижиг хөвөн, хөөсөн арчдас, ширээ тус бүрт хоёр савтай ус, янз бүрийн хэмжээтэй дугуй ба хавтгай багс, палитр, ус хийх аяга.

Илтгэл « Хавар» хаврын ландшафтын зургуудын хуулбартай.

Аудио бичлэг “Байгаль, шувууд, амьтан”, “Амьтан, шувуудын дуу хоолой”, Бүтээлүүд "Цасан ширхгүүд"П.Чайковский, "Сурги хавар» К.Синдинг, « Хавар» – А.Вивалдигийн “Улирал” циклээс 1 хэсэг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та янз бүрийн дуу чимээг сонсдог. Тэгээд нэг дуу нь улам чангарч байна. Энэ хэний дуу гэж та бодож байна вэ? Тийм ээ, энэ бол дэлхий дээр амьдардаг, хаа сайгүй нисдэг, бүх зүйлийг мэддэг Ветерок юм.

Сэвшээ салхи: Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Би бол хөгжилтэй сэвшээ салхи, хөнгөн, хөгжилтэй, зальтай.

Хүүхдүүд: Сайн уу, Ветерок!

Сэвшээ салхи: Залуус аа, би хаа сайгүй нисч, шүгэлдэж, бүх зүйлийг ардаа эргүүлэх дуртай. Надад шидэт дугтуй байна, чи дотор нь юу байгаа гэж бодож байна?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дугтуйг нээж, дотор нь юу байгааг харцгаая. Залуус аа, хар даа, энд 3 хуудас байгаа бөгөөд бүгд цэвэрхэн байна.

Хуудаснууд дээр бичсэн бичвэр юу болсон гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд янз бүрийн хувилбаруудыг санал болгосны эцэст энэ бүхэн муу шулам гэж шийдсэн, тэр хүсээгүй. залууст хавар ирлээ. Бид захидлыг тайлах хэрэгтэй. Бид хэнээс тусламж гуйна гэж та бодож байна вэ? Мэдээж сайн шидтэн бийр чамд бид хоёрт тусалж чадна. Бид түүнээс асуух уу?

Бүх хүүхдүүд сойз авч эхэлдэг, хүүхдүүд өөрсдөө сонгодог өнгөусан будгаар будаж, хуудсыг будаж эхэлнэ. Үүн дээр лаагаар бичсэн "юу хаврын өнгө? Дотогшоо хар цонх: Цас орж байна, салхи модны нүцгэн мөчрүүдийг сэгсэрч байна. Бүх зүйл өвөл шиг санагдаж, өвөл аль хэдийн ард хоцорсон гэдэгт итгэхгүй байна. А хаварулам ойртсоор л байна. Гуравдугаар сар бол хаврын тэргүүн сар гэдгийг та мэдэх үү.

тухай шүлэг сонс хавар:

Хавар, хавар! Агаар ямар цэвэрхэн вэ!

Тэнгэр ямар цэлмэг вэ!

Түүний азуриа амьд байна

Тэр миний нүдийг сохолдог.

Хавар, хавар! Хэр өндөр

Салхины далавч дээр,

Нарны туяаг энхрийлж,

Үүл нисэж байна!

Гол горхи чимээ шуугиантай байна! Гол горхи гэрэлтэж байна!

Архиран, гол урсдаг

Ялсан нуруун дээр

Түүний босгосон мөс!

Мод нүцгэн хэвээр байна,

Харин төгөлд ялзарч буй навч бий.

Урьдын адил хөл доор

Мөн чимээ шуугиантай, анхилуун үнэртэй.

Нарны доор хөөрөв

Мөн тод өндөрлөгт

Үл үзэгдэгч болжмор дуулж байна

Эрүүл дуулал хавар.

Түүнд ямар буруу байгаа юм бэ? Миний сэтгэл юу болоод байна вэ?

Урсгалтай бол тэр урсгал юм

Мөн шувуутай, шувуутай!

Түүнтэй хамт бувтнаж байна,

Түүнтэй хамт тэнгэрт нисч байна!

Хүүхдүүдийг уг бүтээлийг сонсохыг урьж байна "Цасан ширхгүүд"П.Чайковский

Сэвшээ салхи: Залуус аа, та бидний ямар хөгжим тоглодгийг олж мэдсэн үү? (хүүхдийн хариулт).

Хөгжимд хэний хөлийн чимээ сонсогдов? (Алхам хавар)

Хөгжмийн зохиолч танд ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлсэн бэ? (хөгжилтэй, баяр хөөртэй, баяр хөөртэй). Зураач энэ хөгжмийг сонсоод юу зурна гэж бодож байна вэ? (хаврын дусал, шувуудын ирэлт, цас хайлж, гэссэн хэсэг, нарлаг тэнгэр)

Өнөөдөр бид янз бүрийн зохиолчдын бүтээлүүдтэй танилцах болно хавар. Энэ бол байгаль сэрээд, угааж, өөрийгөө илэн далангүй болгож, бидний өмнө гоо үзэсгэлэн болон гарч ирдэг гайхалтай цаг үе юм.

Хүүхдүүдийг танилцуулгыг үзэхийг урьж байна « Хавар»

зургийг харж байна "Рокууд ирлээ"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэр хэрхэн дүрсэлсэнийг хараарай хаврын зураач А. Саврасов.

Чи юу гэж бодож байна? хаварЭнэ зураг эрт байна уу, орой юу?

Хүүхдүүд: Эрт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та эрт байна гэж яаж таамагласан бэ? хавар?

Хүүхдүүд: Учир нь дэгээнүүд аль хэдийн ирчихсэн, цас хайлж амжаагүй байгаа ч цагаан биш, харин саарал өнгөтэй болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ зураг бүхэлдээ шинэхэн амьсгалаар дүүрэн байх шиг байна хавар. Та энэ зургийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Хүүхдүүд: эрт хавар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зураач А.Саврасов зурсан зургаа нэрлэжээ "Рокууд ирлээ".

Залуус аа, би та нарт ямар зураг зурах, түүнийгээ юу гэж нэрлэх талаар бодохыг санал болгож байна. Аль нь өнгөта эрт авах болно хавар? Хөгжим нь хаврын уур амьсгалыг хэрхэн илэрхийлж байгааг сонсож, тэдгээрийг сонгохыг хичээ өнгө, хаврын сэтгэлийн байдал, байгалийн сэргэлтийг илэрхийлдэг. Сонгосон картуудыг хараад бидэнд хэлээрэй "юу таны хаврын өнгө

Одоо би та бүхнийг хэдхэн минутын турш өөрөө зураач болж, эртний ландшафтыг зурахыг урьж байна хавар. Ландшафт гэдэг нь байгалийн дүр төрхийг илэрхийлдэг.

Бид ландшафтын зургийг хаанаас эхэлдэг гэж та бодож байна вэ? (Тэнгэрийн шугам)

Гол нь юу вэ? өнгөБид үүнийг хуудасны дээд хэсэгт түрхэх үү - тэнгэр хаана байх вэ? (Цэнхэр, цэнхэр)

Аль нь хуудасны доод талд байна - газар хаана байна вэ? (Хар, бор, цагаан).

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Амралт. Арга "Дэлхий, агаар, гал, ус".

Насанд хүрсэн хүн сурагчдаас түүний тушаалаар агаар, газар, гал, ус гэсэн төлөв байдлын аль нэгийг дүрслэхийг хүсдэг.

Агаар. Хүүхдүүд ердийнхөөсөө илүү гүнзгий амьсгалж эхэлдэг. Тэд босоод хийдэг

гүнзгий амьсгаа аваад дараа нь амьсгалаа гарга. Түүний бие яг л том хөвөн шиг агаараас хүчилтөрөгчийг шуналтайгаар шингээж авдаг гэж хүн бүр төсөөлдөг. Бүгд сонсохыг хичээдэгагаар хамар руу ороход цээж, мөр, гараа хурууны үзүүр хүртэл хэрхэн дүүргэж байгааг мэдэр; толгойн хэсэг, нүүрэнд агаар хэрхэн урсдаг; Агаар нь ходоод, аарцаг, хонго, өвдөгийг дүүргэж, цаашаа - шагай, хөл, хурууны үзүүр хүртэл урсдаг.

Дэлхий. Одоо хүүхдүүд газартай холбоо барих ёстой. "өөрийгөө газардах"мөн өөртөө итгэлтэй байх болно. Багш сурагчидтай хамт шалан дээр хүчтэй дарж, нэг газар зогсоход та хөлөө дэвсэж, бүр хэд хэдэн удаа үсэрч болно. Та хөлөө шалан дээр үрж, байрандаа эргэлдэж болно. Зорилго нь ухамсрын төвөөс хамгийн алслагдсан хөлний талаар шинэ ойлголттой болох бөгөөд энэхүү биеийн мэдрэмжийн ачаар илүү тогтвортой байдал, өөртөө итгэх итгэлийг мэдрэх явдал юм.

Гал. Хүүхдүүд гар, хөл, биеэ идэвхтэй хөдөлгөж, дөлийг дүрсэлдэг. Багш хүн бүрийг ингэж хөдөлж байхдаа биеийнхээ эрч хүч, дулааныг мэдрэхийг урьж байна.

Ус. Дасгалын энэ хэсэг нь өмнөхтэй харьцуулахад ялгаатай. Хүүхдүүд зүгээр л өрөөг усан сан болон хувирч байна гэж төсөөлж, зөөлөн, чөлөөтэй хөдөлгөөн хийдэг "ус", үе мөч хөдөлж байгаа эсэхийг шалгах - гар, тохой, мөр, хонго, өвдөг.

Амралт хийснийхээ дараа багш хүүхдүүдтэй хамт бүтээлийн бяцхан үзэсгэлэн гаргаж, тус бүрийг нь ярилцаж, хамгийн амжилттай бүтээлүүд, ер бусын зургуудыг онцолж өгдөг. Хүүхдүүд 3 эмотиконоос хүүхдийнхээ ажлын үр дүнд сэтгэл ханамжийг хамгийн зөв илэрхийлсэн нэгийг нь сонгоно.

Том, инээмсэглэсэн - Хичээл надад үнэхээр таалагдсан, Би үр дүндээ баяртай байна, би илүү их зурахдаа баяртай байсан:

Дунд болон ноцтой - Хичээл надад таалагдсан, Би үр дүндээ сэтгэл хангалуун бус байна, би зурах болно, гэхдээ одоо биш

Жижиг, гунигтай - Хичээл надад таалагдаагүй, Би үр дүндээ сэтгэл хангалуун бус байна, би дахиж зурахыг хүсэхгүй байна.

Яг л жинхэнэ уран бүтээлчид шиг үзэсгэлэнгээ гаргалаа. Та миний тайлбарыг анхааралтай сонссон, ажилласан учраас ийм сайхан хийсэн хичээнгүйлэн, цэвэрхэн, найрсаг байдлаар.

Залуус аа, өнөөдөр бид маш их ярилцлаа хавар, хөгжим сонсож, алдартай зураачдын зургийг үзсэн. Уран бүтээлчид, яруу найрагчид хаврын байгалийн сайхныг хэрхэн илэрхийлдэг вэ?

Тийм ээ, зураач нь будагтай, яруу найрагч нь үгтэй, хөгжмийн зохиолч нь дуутай

Энэ бол биднийх хичээл дууслаа, мөн та бяцхан шидтэнгүүд амарч болно. Та бүхний ажилд баярлалаа!

Виктория Ильина

Даалгаврууд: Зургийн шинэ техникийг сонирхох - ландшафтын монотопи. Ногоон зурж сур хавар, тохирох өнгөний хослолыг ашиглан. Монотопи техникийг ашиглан толин тусгал дүрсийг бүтээх чадварыг дадлагажуулах.

Тараах материал: Ландшафтын цаас, гуаш будаг, нимгэн, зузаан сойз, лонхтой ус, палитр, өөдөс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, би энд байна хавар, ногоон шинж тэмдгүүдийн талаар ярилцъя хавар. Шувууд дулаан цаг уураас буцаж, цас бүрэн хайлж, шөнийн хяруу зогсч, ургамал цэцэглэж, шавж гарч ирдэг - юу вэ? (Хүүхдийн хариулт).

М.-ийн шүлгийг сурцгаая. Пляцковский:

Өдөр хоногууд сайхан байна

Амралтын өдрүүдтэй төстэй

Тэнгэрт халуун нар байна,

Хөгжилтэй, эелдэг.

Бүх голууд урсдаг

Бүх нахиа нээгдэж байна,

Өвөл хүйтнийг дагаад өнгөрчээ

Цасан шуурга шалбааг болжээ.

Өмнөд орнуудыг орхиж,

Найрсаг шувууд буцаж ирэв.

Салбар болгон дээр хэрэм байдаг

Тэд суугаад өдөө цэвэрлэнэ.

Хаврын цаг ирлээ,

Цэцэглэх цаг боллоо.

Энэ нь сэтгэлийн байдал гэсэн үг юм

Бүгдэд нь хавар ирлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та шүлгийг сонсож байхдаа юу төсөөлж байсан бэ? Ямар шинж тэмдэг байна зохиогчийн жагсаасан булаг?

Нуурын эрэг дээр ногоон мод зурахыг санал болгож байна. Үүнийг хийхийн тулд ландшафтын хуудсыг босоо байдлаар байрлуулж, хагасаар нугалж, дараа нь задлах хэрэгтэй. Монотопи техникийг ашиглан зурах дараалал ийм: Хуудасны ёроолыг өргөн сойзоор норгож, цэнхэр будгийг сүүдэрлэнэ. Энэ бол манай нуурын ус. Энэ нь ландшафтыг тусгах болно. Дээд хэсэгт бид ногоон мод, дулаан орноос нисч буй шувуудыг зурдаг. Нимгэн сойзоор будаж, тод өнгө хэрэглээрэй. Бид тэмдэглэсэн шугамын дагуу талыг нь нугалж, дараад нуурын усан дахь тусгалыг хараарай. Анхны ландшафтыг дахин хөндөж болно гуаш будаг.

Баярлалаа, сайн байна, одоо бид ажлаа хатааж, бид өөрсдөө ажлын байраа цэвэрлэж, гараа угааж байна.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хичээлийн хураангуй Сэдэв: "Хавар" Зорилго: Хүүхдүүдийн хаврын шинж тэмдгүүдийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. Шинж тэмдгийг өөрөө олж сур.

Н.П.Гришаевагийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг үр дүнтэй нийгэмшүүлэх технологийг үргэлжлүүлэн хэрэгжүүлж, сарын нөхцөл байдлыг ашиглан "Би нэг хэсэг.

"Хавар, улаан хавар" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан иж бүрэн GCD-ийн хураангуй."Хавар, улаан хавар" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан иж бүрэн GCD-ийн тойм Зорилго: - Хүүхдүүдийн шинж чанарын талаархи санаа бодлыг тодруулж, нэгтгэх.

Хичээлийн хураангуй "Хавар"Бүх хүүхдүүд дугуйланд цугларав.Би чиний найз, чи бол миний найз. Гараа чанга атгаж, бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Сурган хүмүүжүүлэгч: Би танд оньсого хэлмээр байна.

Хөтөлбөрийн агуулга: Агуу өдрийн тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг баяжуулах, энэ баярын ач холбогдлын талаархи ойлголтыг хүүхдүүдэд хүргэхийг хичээ; хүмүүжил.

Хичээлийн хураангуй "Хавар"Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүдэд хаврын тухай, амьд ба амьгүй байгалийн өөрчлөлтийн талаархи ерөнхий санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Өргөтгөх.

"Хаврын цэцэг" сэдвээр дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй. Daffodils"

Зорилтот:янз бүрийн өнгөт өнгөний гоо үзэсгэлэн, тод байдлыг биширч сургах,
хаврын байгалийн гоо үзэсгэлэнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Даалгаварууд:
Боловсролын:
Урлаг, байгальд танин мэдэхүйн сонирхлыг идэвхжүүлэх.
Сонгосон техникт тохирсон урлагийн асуудлын шийдлийг бие даан олох чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Сурагчдын ой санамж, анхаарал, алсын харааг хөгжүүлэх.
Бүтээлч, уран сайхны сэтгэлгээ, уран сэтгэмж, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.
Зургийг эзэмших үндэс болох хэтийн төлөв, хэмжээ, пропорц, харааны ойлголт, орон зайн сэтгэлгээг шилжүүлэхтэй холбоотой ур чадварыг хөгжүүлэх.
Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.
Боловсролын:
Боловсролын материалын гоо зүйн ойлголтыг дэмжих
Байгалийн гоо үзэсгэлэнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.
Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:зургийн дэвтэр, харандаа, баллуур, гуаш, усан будаг, өнгөт харандаа, багс, ус, хичээлийн түлхүүр үг (таблет), цэцэг угсрах схем (таблет), цэцэг, хаврын ландшафтын зураг, "цэцгийн толгойн үндсэн хэлбэр" диаграмм, үсэг бүхий дугтуй хавар, компьютер, проектороос.
Самбарын дизайн:
Хичээлийн төлөвлөгөө
1. Зохион байгуулалтын мөч. 1 мин.
2. Оюутнуудын сэтгэл зүйн байдал. 5 минут.
Цэцгийн бүтэц.
Төрөл бүрийн примрозууд.
Нарцисс цэцгийн тухай домог.
3. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох. 1 мин.
4. Хичээлийн үндсэн үе шат (мэдлэгийг шинэчлэх). 5 минут.
Багшийн дээжийг үзүүлэх. Тэд энэ цэцгийн талаар юу мэддэгээ санаж байна.
5. Дээжний шинжилгээ. 5 минут.
Самбар дээрх багш Нарцисс цэцэг, янз бүрийн найрлага (вазан доторх цэцэг эсвэл ганц гүрвэл) хэрхэн зөв зурахыг харуулж байна.
6. Биеийн тамирын хичээлийн минут. 1 мин.
7. Оюутнуудын практик ажил. 20 минут.
8. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.
Зургийн үзэсгэлэн.

Хичээлийн үеэр:

1. Зохион байгуулалтын мөч.
Сайн байцгаана уу, сурагчдын хичээлд бэлэн байдал.
-Сайн уу хүүхдүүд ээ! Суух. Залуус аа, өнөөдөр бид бүтээлч байдлын хичээлтэй. Мөн бүтээлч байдал бол сайхан сэтгэл, үнэн, гоо үзэсгэлэнгийн эх үүсвэр юм. Буцаж суугаад бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй. Гадаа нар гэрэлтэж, шувууд дуулж байна, хавар ирлээ, жилийн энэ цагийг сайхан өнгөрүүлээрэй!
2. Оюутнуудын сэтгэл зүйн байдал.
Нар тусч байгаа нь сайн хэрэг үү? (нарыг дүрслэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
За, ямар салхи үлээж байна вэ? (салхи дүрслэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Бүгд бидэнтэй сайн уу? (тэд гараараа хүн бүрийг дугуйлна)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Ээжтэй тэврэлдэх сайхан юу? (өөрсдийгөө тэврэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Та хичээлдээ сайн байна уу, хонгор минь? (гараа хажуу тийш нь сунгах)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Чи надтай сайхан санагдаж байна уу? (бие бие рүүгээ эргэх)
Сайн байна! (алгаа алгадах)
Бүжиглэх сайхан юу? (ээрэх)

Сайн байна! (алгаа алгадах)
Балахна оршин суугч байх сайхан юу? Сайн байна! (эрхий хуруу)

Залуус аа, бид нууц захидал хүлээн авлаа, унших уу? (Багш дугтуйг нээнэ.)

Би нахиа нээж байна
Ногоон навчинд
Би модыг хувцасладаг
Би тариагаа усалдаг
Хөдөлгөөнөөр дүүрэн
Миний нэр (Хавар!)
Уг захидалд “Сайн уу, эрхэм гуравдугаар ангийн хүүхдүүд ээ!
Тийм тийм! Энэ бол би, хавар! Та таамагласан уу?
Би танай хотын гудамжаар удаан алхаж байсан бөгөөд өнөөдөр таны дэргэд зогслоо.
сургууль - Би чамайг баярлуулахыг хүсч байна.
Би чамаас сайхан зургуудыг хүлээж байна!
Баяртай! Амжилт хүсье!"

3. Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.
- Залуус аа, та хаврын ямар шинж тэмдгийг мэддэг вэ?
- Та хаврын ямар цэцэг мэддэг вэ?
Миний оньсого таавар: (зурагтай ажиллах)
Ойн гэсгээн дээр
Жижигхэн цэцэг ургасан
Үхсэн модонд нуугдаж байна
Цэнхэр (цасан ширхгүүд)

Та тэдгээрийг Голландаас олж болно
Тэнд хаа сайгүй тэднийг хүндэлдэг
Хурц шил шиг
Паркуудад тод алтанзул цэцэг байдаг

Тэр бол цэцгийн ханхүү - яруу найрагч
Цагаан малгай өмссөн,
Хаврын тухай сайхан шүлэг
Бидэнд уншаарай (нарциссист).
-Нарцисс цэцгийн талаар та юу мэдэх вэ?
-Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид ямар сэдвээр хичээлээ зориулах вэ?
-Хичээлийн зорилго юу вэ?
4. Мэдлэгийг шинэчлэх.
- Нарцисс - өнөөдөр бид энэ сайхан цэцгийн талаар дэлгэрэнгүй ярих болно! Нарцисс бол цэцэрлэгчдийн дуртай ургамлын нэг юм. Үлдэж чадахгүй
түүний гоо үзэсгэлэнд хайхрамжгүй ханддаг. Нарциссийн тухай олон домог бий.
Хамгийн түгээмэл нь үзэсгэлэнтэй залуугийн өөрчлөлтийн тухай өгүүлдэг.
Нарцисс хэмээх нэрээр гайхамшигтай цэцэг болжээ.
“Нарсисс өөрийгөө харах хүртлээ амьдарна гэж зөгнөсөн. Нэгэн удаа тэр залуу толин тусгал мэт цэвэрхэн, тайван байсан эх сурвалжаас уухаар ​​шийдэв. Ус руу бөхийж байхдаа тэр гэнэт анх удаа өөрийнхөө тусгалыг олж харав. Энэ нь хөөрхий залуугийн сэтгэлийг үүрд булаахаар үнэхээр үзэсгэлэнтэй байв. Нарциссус идэх, уух, унтахаа больсон, учир нь тэр эх сурвалжаас холдож чадахгүй байсан тул дэмий хоосон болж, удалгүй нас баржээ. Тэр модон дээр гайхалтай цэцэг гарч ирэв."
- Цэцэрлэгчдийн хүлээж аваагүй олон гүрвэлийн баг цэцэгтэй байдаг. Янз бүрийн
өнгө.
(Цэцгийн зураг дээр анхаарлаа хандуулаарай).
- Залуус аа, цэцэг ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ гэсэн асуултанд хариулъя. (Иш, навч, цэцгийн толгойноос хийсэн).
Иш: нимгэн ба зузаан, урт богино, гөлгөр ба нугастай, шулуун ба
муруй.
Навч: Том жижиг, сийлбэртэй энгийн, хавтгай, янз бүрээр ороосон
хэлбэрүүд
Цэцгийн толгой нь бас ялгаатай:
Аяга (алтанзул цэцэг)
Нахиа (нахиа дахь сарнай)
Таваг (наранцэцэг)
Шүхэр (эрдэнэ шишийн цэцэг)
Бөмбөг (астр)
Багц (цэцэглэж буй сарнай)
Гинж (хөндий сараана)
- Манай баатар Нарциссийн навч, иш, толгойн хэлбэр ямар байдаг вэ?
- навч урт, нарийхан
- иш нь урт, нимгэн

Залуус аа, аль хэдийн хавар болжээ. Өвлийн дараа та үүнийг маш их хүсч байна гэж бодож байна.
Тиймээс хаврын адаг сарын тавдугаар сар хурдан ирдэг. Цэцэг цэцэглэдэг сар. Өнөөдөр бид энэ сайхан цэцгийг зурахыг хичээх болно. Бид Нарциссыг хэрхэн зөв зурахаа олж мэдэх хэрэгтэй болно. (Слайд)
Зургийн шинжилгээ: (жишээ)
Тиймээс, юуны өмнө та цэцгийн дунд хэсгийг зурах хэрэгтэй. Daffodils-д энэ нь урагшаа цухуйдаг тул бид хонхтой төстэй дүрс зурдаг, зөвхөн доошоо харж болохгүй, харин хажуу тийшээ хараарай.
1-р шат.Бид хонхны өргөн хэсгийг долгионтой шугамаар тоймлодог. Цэцгийн төв бэлэн боллоо!
2-р шатОдоо дэлбээ зурж эхэлцгээе. Тэд хонхны нарийн хэсгээс зурж эхэлдэг. Дэлбээ бүр нь зүрх шиг хэлбэртэй, гэхдээ дунд нь ховилгүй. Ийм байдлаар бид 5-6 дэлбээ зурдаг.
3-р шат. Дэлбээний дараа ургамлын ишийг зур. Энэ нь цэцэгнээс доош бууж буй хоёр зэрэгцээ шугамаас бүрдэнэ. Ишийг хэт зузаан болгож болохгүй, эс тэгвээс загвар нь хүнд харагдах болно.
4-р шатҮүний дараа бид навч зурах болно. Энэ нь ишний ёроолоос дээш эхэлж, ойролцоох өөр шугамыг зурж, эхнийхтэй нь холбоно. Бид цэцгийн контурыг илүү тодорхой дүрсэлж, илүүдэл зураасыг баллуураар арилгадаг.
5-р шатОдоо та зургийг будаж эхлэх боломжтой. Цэцэг нь өөрөө шараар будаж, иш, навч нь хар ногоон өнгөтэй байдаг.
Бидний зураг бэлэн боллоо. Таны харж байгаагаар зааврын дагуу та энэ гайхалтай ургамлыг хялбархан, энгийн байдлаар зурж болно.
Цэцгийг хэрхэн зөв зурахыг багш самбар дээр харуулав. Та мөн вааранд цэцэг зурж болно, үүний тулд та хэдэн цэцэг зурахаа тодорхойлох ёстой. Дараа нь та цэцгийн ваар зогсох хүснэгтийг зурах хэрэгтэй бөгөөд үүний дараа та цэцгийн контурыг зурах хэрэгтэй, учир нь бид зургийг задлан шинжилж байхдаа зөвхөн нэг цэцэг биш, харин хэд хэдэн зургийг зурсан болно.

Дууссан ажилтай ажиллах, түүнчлэн слайд дээр үзүүлсэн диаграм дээр тулгуурлах.
5. Биеийн тамирын хичээлийн минут
Би бие махбодийн минуттай найзууд
Би нуруугаа тэгшлэнэ
Би гараа дээш өргөх болно,
Тэгээд би тэднийг доошлуулах болно,
Тэгээд би үсрэх болно
Нэг хоёр гурав.
Би хөлөө өшиглөж байна
Нэг хоёр гурав.
Би алгаа таших болно,
Би хөлөө дарж байна
Нэг хоёр гурав.
Би ширээн дээрээ цэвэрхэн суух болно,
Нэр төртэй байх.

6. Оюутнуудын практик ажил.
7. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

Бүтээлийн үзэсгэлэн.
- Хичээлээс юу хамгийн их санаж байна вэ?
- Та ямар сэтгэлээр хичээлээ орхидог вэ?
-Та маш сайн ажилласан. Баярлалаа, хичээл дууслаа!