Өвлийн бэлтгэл бүлгийн зангилааны талаархи тэмдэглэл. Бэлтгэл бүлгийн "Ярианы хөгжил" боловсролын чиглэлээр K O N S P E K T NOD Сэдэв: "Өвөл

К О Н С П Е К Т

Боловсролын чиглэлээр GCD

"Ярианы хөгжил"

бэлтгэл бүлэгт

Сэдэв: "Өвөл"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шурыгина О.Е.

2016 оны арванхоёрдугаар сар

Яриа хөгжүүлэх. Сэдэв: "Өвөл".

Зорилтот: Хүүхдүүдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:

-"Өвөл" сэдвээр сэдвийн толь бичиг, үйл үгийн толь бичиг, тэмдгийн толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;

- санах ой, сонсгол, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх;

- хүүхдүүдийг нэр үгтэй хослуулахыг заах;

- харааны ойлголтыг хөгжүүлэх, схемийн дагуу өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

- хүүхдүүдэд өмнө нь олж авсан мэдлэг, санаагаа ашиглан өвлийн тухай богино өгүүллэг бичихийг заах; уялдаатай, бүрэн, илэрхий хэлэх.

Тоног төхөөрөмж: өвлийн зураг бүхий сэдэвчилсэн зургууд; самбар; тараах материал - саналын диаграмм; А.Вивалдигийн “Өвөл” зохиол, “Цагаан цасан ширхгүүд” хүүхдийн найрал дуу.

Хичээлийн явц

I . Оюуны халаалт

Багш хүүхдүүдтэй хамт хивсэн дээр зогсож байна. Багш хүүхдүүдийг асуултанд хурдан, зөв, бүрэн хариулахыг урьж байна: Одоо жилийн аль цаг вэ? Сар? Долоо хоногийн өдөр? Өвлийн өмнө юу болдог, дараа нь юу болдог вэ? Өвлийн хэдэн сар байдаг вэ? Тэднийг нэрлэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа!

Арванхоёрдугаар сар Нэгдүгээр сар хоёрдугаар сар

Тэд дараалан дамждаг

Хүйтэн, цастай,

Зул сарын баярын мэнд хүргэе од.

II . Хичээлийн үндсэн хэсэг

    Сэдвийн мессеж.

Хүүхдүүд, багш нар тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэрэв та оньсого тааварлавал бидний юу ярих гэж байгааг олж мэдэх болно.

Хүйтэн болж байна.

Ус мөс болж хувирав.

Урт чихтэй саарал туулай

Цагаан туулай болж хувирав.

Баавгай архирахаа больсон:

Ойд өвөлжсөн баавгай.

Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Өвлийн улиралд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэхээр зөв, залуус аа! Өнөөдөр бид та бүхэнд жилийн хамгийн нууцлаг цаг болох өвлийн тухай ярих болно. Суудалдаа суу.

    Аман яриа, логик тоглоом хийх.

Тоглоом: "Тэмдэг сонгох."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарыг тоглоом тоглохыг урьж байна, би нэр үг хэлье, та "аль" эсвэл "аль" гэсэн асуултанд хариулж, түүнд зориулсан нэмэлт үгсийг нэрлэх болно.Жишээ нь: Ямар өвөл вэ? Хүйтэн. Үүний ачаар бид өвөл ямар байдгийг олж мэдэх болно.

Өвөл(аль нь?) - ...(хүйтэн, цастай).

Цас(аль нь?) - ...(нойтон, хүйтэн, сэвсгэр).

Icicle(аль нь?) - ...(мөстэй, хүйтэн).

Хөлдөж байна(аль нь?) - ... (хүйтэн, хүчтэй).

Слайд(аль нь вэ?) -...(цастай, мөстэй).

Мөсөн зам(аль нь вэ?) - ...(мөстэй, гулгамтгай).

Тоглоом: "Эелдэгээр дууд."

Мөс -…(мөс)

Хөлдөж байна - …(хяруу)

Чарга - …(чарга)

Хүйтэн - …(хүйтэн)

Цасан шуурга - …(цасан шуурга)

Өвөл - …(өвөл)

Цас - …(цасан бөмбөг)

Нар -…(Нар)

3 . Үг, өгүүлбэрийг ялгах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үгээр юу хийж болох вэ?

Хүүхдүүд: Зөвлөмж.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Санал гаргахад бидэнд юу туслах вэ?

Хүүхдүүд: Өгүүлбэрийн бүдүүвч (Багш самбар дээр өгүүлбэрийн диаграм өлгөх │.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, үг, өгүүлбэр хоёрын ялгаа юу вэ?

Хүүхдүүд: Нэг үг байдаг ч өгүүлбэр нь хэд хэдэн үгээс бүрдэж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энд өгүүлбэрийн диаграмм байна, та энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Нэг үг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад?

Хүүхдүүд: Яагаад гэвэл диаграммд ганцхан тэгш өнцөгт зурсан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа! Одоо энэ схем дээр үндэслэн надад санал болго.

Хүүхдүүд: Өвөл. Харанхуй болж байна. Шөнө. Манан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа. Одоо бид "Өвөл" сэдвээр таны схемд үндэслэн санал гаргахыг хичээх болно.(Багш өгүүлбэрийн бүдүүвчийг самбар дээр байрлуулна)

Санал боловсруулах.

Биеийн тамирын хичээл "Цагаан цасан ширхгүүд". (Хөгжмийн хөдөлгөөнийг импровизаци)

Өглөө цагаан цасан ширхгүүд эргэлдэж байна,
Хашааны голд цасан шуурга ургаж байв.
Цасан ширхгүүдээс гудамж улам гэрэлтэж,
Зөвхөн дулаан хувцаслах хэрэгтэй.

Өвлийг хайрлахгүй байх боломжгүй
Удахгүй бид цасан эмэгтэйг сийлнэ.
Хэрэв бид цасанд алхаж байхдаа унавал
Босоод тоосыг нь цэвэрлээд дахин явцгаая.

Тэд ойгоос цэцэрлэгт гацуур мод авчрах болно,
Санта Клаус хүүхдүүдэд баярын мэнд хүргэе.
Долоо хоногт арван удаа бид өдөр тоолдог
Удахгүй хурц гэрэл асахын тулд

Багшийн "Өвөл" үлгэрийг унших.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл ирлээ. Эргэн тойрон цагаан цастай. Мод нь нүцгэн байна. Баавгай үүр рүү авирав. Хүүхдүүд өвлийн улиралд баяртай байдаг. Тэд цана, чарга, цасан скутер.

    "Өвөл" үлгэрийн агуулга дээр ажилла.

(Багш хүүхдүүдээс асуулт асууж, хариултыг хүлээн авсны дараа багш самбар дээр харгалзах зургийг тавьдаг - өвөл, цас, нүцгэн мод, нүхэнд байгаа амьтад, аз жаргалтай хүүхдүүд, цанаар гулгаж, чаргаар гулгаж буй хүүхдүүд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: Өвөл ирлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эргэн тойронд юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Эргэн тойрон цагаан цастай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар мод байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Мод нь нүцгэн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай хаашаа явсан бэ?

Хүүхдүүд: Баавгай үүр рүү авирав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөлд хэн баярлах вэ?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүд өвлийн улиралд баяртай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд өвлийн улиралд юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүд цана, чарга, скутер.

    Хүүхдүүд "Өвөл" үлгэр бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар мундаг байна, одоо би та нарт самбар дээрх зургийн төлөвлөгөөн дээр үндэслэн өвлийн тухай үлгэр зохиохыг санал болгож байна.

Хэдэн хүүхэд "Өвөл"-ийн тухай үлгэр зохиодог.

III . Хичээлийг дүгнэж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр юу хийснээ надад хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Тэд оньсого тааж, янз бүрийн үгийн тоглоом тоглож, бүдүүвч ашиглан өгүүлбэр зохиож, "Өвөл" үлгэрийг сонсож, зурган дээр үндэслэн "Өвөл" үлгэр зохиов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та гайхалтай! Одоо би чамайг өвлийн хичээлээ дуусгаж, сандлаа түлхэж, хөгжмийн аяны дор суудлаасаа бүх чиглэлд нисч, цасан ширхгүүд шиг бүжиглэхийг урьж байна.

Багш хөгжим асааж, хүүхдүүд байрнаасаа бүх чиглэлд нисч, жигд бүжиглэнэ.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1) I.V. Козин "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх лексик сэдэв (бэлтгэл бүлэг). Сургалт арга зүйн гарын авлага" - М. Багшийн боловсролын төв 2010 он

2) Зырянова Л.Н., Лужбина Т.В. "Хүүхдийн боловсролын байгууллагуудын ярианы хөгжлийн ангиуд" - Ростов н/а. Эд. Финикс 2012

3) Арбекова Н.Е. "6-7 насны хүүхдүүдийн харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх" - M. Ed. Gnome 2013

Нэмэлт материал

    Хурууны гимнастик. (Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

1,2,3,4

Чи бид хоёр цасан бөмбөг хийсэн

Дугуй, хүчтэй, маш гөлгөр,

Цас ерөөсөө чихэрлэг биш...

1 - Үүнийг хаяцгаая,

2 - Бид чамайг барих болно

3 - бууцгаая,

Тэгээд бид үүнийг эвдэх болно!

    Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга." Багш хүүхдүүдийг тохирох үгийг сонгон өгүүлбэрийг дуусгахыг урьж байна.

Өвлийн улиралд цасан шуурга (энэ нь юу хийдэг вэ?) ...(шүүрдэг).

Хацар, хамар дээр хүйтэн жавар (энэ нь юу хийдэг вэ?) ...(чимхэх).

Өвлийн улиралд голын ус (энэ нь юу хийдэг вэ?) ...(хөлдөх).

Туулай өвлийн улиралд үслэг дээл өмсдөг (энэ нь юу хийдэг вэ?) ...(өөрчлөлт).

Цонхнууд дээрх хярууны хэв маяг (энэ нь юу хийж байна вэ?) ... (зурдаг).

    Тоглоом "Үгээр нөхөрлөе." Багш хүүхдүүдээс гурван үгнээс өгүүлбэр зохиохыг хүснэ.

Цас унасан, цагаан. (Цагаан цас оров.)

Өвөл боллоо, хүйтэн байна. (Хүйтэн өвөл ирлээ.)

Хацар, хяруу, ард, хорсох. (Хяруу хацрыг чинь хатгаж байна.)


Самойлова Светлана Викторовна

GBOU №10 дунд сургууль SP "Березка" цэцэрлэг, Чапаевск, Самара муж

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан GCD-ийн хураангуй

"Өвөл - өвөл бидэн дээр ирлээ"

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх : “Ярианы хөгжил”, “Танин мэдэхүйн хөгжил”, “Нийгэм, харилцааны хөгжил”, “Урлаг-гоо зүйн хөгжил”, “Бие бялдрын хөгжил”.

Даалгаварууд:

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

ü Тоглоомын болон танин мэдэхүйн даалгавруудыг шийдвэрлэхэд хүүхдүүдийг багштай идэвхтэй, эелдэг харилцахад нь урамшуулах.

ü Хүүхдүүд хоорондоо найрсаг харилцаатай байх туршлагаа үргэлжлүүлэн хуримтлуулах.

ü Хүүхдүүдийг дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, хариултаа зөв боловсруулахад урамшуулах.

Яриа хөгжүүлэх:

ü Суралцагчдыг үг бүтээх, үндэслэл гаргах, үзэл бодлоо илэрхийлэх ажилд идэвхтэй оролцуулах.

ü Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

ü Шүлэг сонсохдоо уран сайхны үгэнд мэдрэмжтэй хандахыг дэмжинэ.

ü Суралцагчдыг асуултын тусламжтайгаар тухайн сэдвийн онцлог шинж чанарыг сонгоход нь урамшуул.

Танин мэдэхүйн хөгжил:

ü Өвлийн байгалийн үзэгдлийн нэрс, өвлийн саруудын нэрсийг засах.

ü Оньсого тааж байхдаа логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

ü И.Суриковын “Өвөл” шүлгийг танилцуулна уу.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил:

ü Хүүхдэд хөгжмийн зохиол сонсох явцад гоо зүйн эерэг мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг төрүүлэх. (П. И. Чайковский “Улирал. Нэгдүгээр сар”)

ü Аппликацын ур чадвараа үргэлжлүүлэн сайжруул. Хэсэг хэсгүүдийг болгоомжтой нааж, салфеткааар арчина.

ü Хайч ашиглах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Биеийн хөгжил:

ü Ухаан, хурд, хамтарсан гадаа тоглоомд оролцох хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэх.

ü Тоглоомын үг, үйлдлийг хослуулах чадварыг бэхжүүлэх.

Материал: өвлийн байгалийн үзэгдлийг дүрсэлсэн зургууд, И.Суриковын "Өвөл" шүлэг; цэнхэр картон, цагаан А4 хуудас, жижиг хэсэг улаан, хар өнгийн цаас, хайч, цавуу, сойз, салфетка, тосон даавуу, загвар.

1. Өвлийн тухай оньсого.

v Цагаан хөнжлийг гараар урлаагүй,

Энэ нь нэхээгүй, огтлоогүй,

Энэ нь тэнгэрээс газарт унасан. (цас)

v Самбар, тэнхлэг байхгүй

Гол дээгүүрх гүүр бэлэн боллоо.

Цэнхэр шил шиг гүүр:

Гулгамтгай, хөгжилтэй, хөнгөн. (мөс)

v Аль зураач үүнийг шилэнд түрхсэн бэ?

Навч, өвс, сарнайн шугуй? (Хөлдөж байна)

v Хойд зүгээс тэнгэрт байгаа мэт

Саарал хун сэлэв.

Сайн хооллосон хун сэлж,

Шидсэн, цутгасан

Талбай, нуур руу

Цагаан хөвсгөр ба өд. (цас орох)

Сайн хийлээ! Эдгээр байгалийн үзэгдлүүд жилийн аль үед тохиолддог вэ? (өвөл)

2. Өвлийн тухай яриа.

Жил бүр өвөл манайд ирдэг. Өвөл бидэнд цасан хүмүүсийг өнхрүүлэхэд тусалдаг, шөнийн цагаар гулгуурын талбайг хучиж, чаргаар гулгах нь илүү хөгжилтэй байхын тулд замыг цасаар цацдаг.

Өвлийн саруудыг нэрлэ. (12-р сар 1-р сар)

Өвлийн аль сарын тухай оньсого ярьдаг вэ?

  • Залуус аа, энэ оньсого дахь сарыг надад хэлээрэй.

Түүний өдрүүд нь бүх өдрүүдээс богино, шөнө нь шөнөөс урт байдаг.

Хавар болтол талбай, нугад цастай байв.

Сар гарангуут ​​бид шинэ жилээ тэмдэглэж байна! (Арванхоёрдугаар сар)

Орос улсад 12-р сарыг вазелин гэж нэрлэдэг байв. Арванхоёрдугаар сар, арванхоёрдугаар сар, арванхоёрдугаар сарын хадаас.

  • Энэ нь чихийг хатгаж, хамар хатгадаг. Хүйтэн эсгий гутал руу мөлхдөг.

Хэрэв та ус цацвал ус биш, мөс унадаг.

Шувуу ч нисч чадахгүй: хүйтэн жавар шувууг хөлддөг.

Нар зуны зүг эргэв. Энэ хэдэн сар вэ, надад хэлээч? (1-р сар)

Нэгдүгээр сарыг секц гэж нэрлэдэг байсан тул... тэр өвлийг хоёр хагас болгон хуваасан.

  • Тэнгэрээс шуудайгаар цас орж байна. Байшингийн эргэн тойронд цасан шуурга бий.

Тосгонд цасан шуурга эсвэл цасан шуурга шуурна.

Шөнөдөө хүйтэн жавар хүчтэй, өдөр дуслын чимээ сонсогддог.

Өдөр мэдэгдэхүйц уртассан. За энэ хэдэн сар вэ? (Хоёрдугаар сар)

Хоёрдугаар сарыг догшин гэж нэрлэдэг, учир нь... Цас ихтэй, хүйтэн жавартай, ихэвчлэн цасан шуургатай байдаг.

Газар дээрх их хэмжээний цасыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (цасан шуурга)

Модны мөчир дээр цас орох үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (хүйтэн)

Цастай хүчтэй салхи гэж юу вэ? (цасан шуурга, шуурга)

Өвлийн хүйтэн дунд гэнэт дулаарч эхлэх үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (гэсгээх)

Байшингийн дээвэр доорх мөсөн хэсгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (мөс)

Өвөл бидэнд тод, удаан хүлээсэн баяр болж ирдэг. Салбар бүр, мөчир бүрийг чимэглэсэн. Ой мод гялалзаж, цагаан амгаланд хөлдөж, амьдрал энд зогсч, бүх амьд биет хаа нэгтээ алга болсон мэт санагдана.

3. Өвлийн тухай шүлэг. И.Суриков “Өвөл”

Агаарт цагаан сэвсгэр цас эргэлдэж,

Тэгээд тэр чимээгүйхэн газарт унаад хэвтэнэ.

Өглөө нь талбай цасаар цагаан болж,

Бүх зүйл түүнийг бүрээсээр бүрхсэн мэт.

Харанхуй ой өөрийгөө гайхамшигтай малгайгаар бүрхэв

Тэгээд тэр түүний дор нам гүм унтав ...

Өдрүүд богино болж, нар бага зэрэг гэрэлтдэг.

Одоо хүйтэн жавар ирж, өвөл хаяанд ирлээ.

Шүлэг таалагдсан уу? Жилийн аль цагийг дүрсэлсэн бэ? Өвлийн улиралд ямар шинж тэмдэг байдгийг санацгаая.

4. "Тэмдэг сонгох" дидактик тоглоом

Өвөл (юу?) ... (хүйтэн, цагаан, цастай ...)

Цас (юу?) ... (сул, зөөлөн, цагаан, үйрмэг...)

Хүйтэн (юу?) ... (шатаах, хүчтэй, шажигнах ...)

Салхи (юу?) ... (цоолох, хурц, хүчтэй)

Мод (юу?) ... (нүцгэн, нойрмог ...)

Өдөр (юу?) ... (богино, хүйтэн, цэлмэг, үүлэрхэг)

Өвөл ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Өвөл ямар үнэртэй байдаг гэж та бодож байна вэ?

5. "Цас" биеийн тамирын дасгал

Цас авцгаая,

Бид алган дээрээ цасан бөмбөг хийдэг.

Тэд хамтдаа яваад бидний гар дулаарлаа.

Одоо цасан эмэгтэйг бүтээх цаг болжээ. Тэд бөөн бөөнөөрөө эргэлдэж,

Тэд ар араасаа дээш өргөв.

Дээд, гуравдугаар, жижиг өрөө.

Тэд дараа нь гарынхаа цасыг сэгсэрлээ.

6. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

"Цасан хүн" програм.

Хүүхдүүд цасан шуурга, цасан хүний ​​3 хэсэг, 2 тойрог - гар, лууван, хувин зэргийг зурдаг. Цагаан цаасаар 6 ширхэг, улаан цаасаар 2 ширхэг. Нүд, инээмсэглэл, барилгын хар цаас. Цэнхэр картон дээр нэг нэгээр нь хайчилж, наа.

Хүүхдүүд П.И.Чайковскийн "Улирал. 1-р сар"

Яна Смеркалова
"Өвөл-Өвөл" бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Харилцааны хичээл бэлтгэл бүлэг

Сэдэв: Зимушка-өвөл

Зорилтот: хүүхдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх, системчлэх; холбоотой сонгож сурах (хамтарсан)үг ба эсрэг утгатай үг; асуултанд хариулахыг хүүхдүүдэд заах; үг бүтээх, өгүүлбэр бичих чадварыг хөгжүүлэх; энэ сэдвээр үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Урьдчилсан ажил: Өвлийн тухай яриа, зураг үзэх, шүлэг, зүйр цэцэн үг унших, алхаж байхдаа цаг агаарыг ажиглах.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч. (өвлийн шинж тэмдэг)

Агаарт цагаан сэвсгэр цас эргэлдэж,

Тэгээд чимээгүйхэн газарт унана

Жилийн аль цагийн талаар ярилцана гэж бодож байна вэ?

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Өвлийн саруудыг нэрлэ. Манай өвөл ямархуу байна? (өвөл цастай, хүйтэн, жавартай)Өвөл юу болдог вэ? (цас орж, салхи үлээж, гол мөрөн хөлддөг)Цасны талаар та юу хэлэх вэ? (цас сэвсгэр, хөнгөн, зөөлөн. Цас дэлхийг бүхэлд нь бүрхэв. Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ? (өвлийн цаг агаар салхитай, хүйтэн жавартай, өвөл цас шуурч, салхи гасдаг)

Сайхан дүрсэлсэн өвөл, түүний бүх шинж тэмдгийг санаж байв.

2. Тоглоом "Үгийг хэл" (холбогдох үгс)

Өвөл бүх зүйл цагаан сэвсгэр цасаар хучигдсан байдаг, энэ үгээр тоглоцгооё.

Багш шүлэг уншиж, хүүхдүүд үгтэй холбоотой үгсийг нэмдэг "Цас".

Чимээгүй, нам гүм, зүүд шиг,

Газар унана. (цас)

Бүх хөвсгөр тэнгэрээс гулсаж байна -

Мөнгөлөг. (цасан ширхгүүд)

Тосгонд, нуга дээр

Бүх зүйл уруудаж байна. (цасан бөмбөг).

Энд залууст зориулсан хөгжилтэй зүйл байна -

Илүү их. (цас орох)

Бүгд уралдаан руу гүйж байна,

Хүн бүр тоглохыг хүсдэг. (цасан бөмбөг)

Яг л цагаан хүрэм өмссөн шиг

Хувцасласан. (цасан хүн)

Ойролцоох цасан дүрс байдаг -

Энэ охин байна. (Цасан охин)

Цас харж байна уу? -

Улаан хөхтэй. (бухын шувуу)

Үлгэрт гардаг шиг, зүүд шиг,

Дэлхийг бүхэлд нь чимэглэсэн. (цас)

Та ямар үг нэмсэн бэ?

Тэд бүгд ямар үгтэй төстэй вэ?

Үүнтэй төстэй үгсийг олоорой үгс:

Өвөл - ( өвөл, өвөл, өвөлждөг, өвөлжилт гэх мэт..);

Frost - (хүйтэн, хөлдөөх, хөлдөөх, зайрмаг, хөлдөөгч, хөлдөөх гэх мэт);

3 Тоглоом "Би чи тэр тэр!"

Өвлийн улиралд, залуусаа, тэд хөлдөж, хөлддөг төдийгүй хүйтэнд даарч, өөрөөр хэлбэл хөлддөг. Энэ үгийг санахын тулд бид тоглоом тоглох болно "Би чи тэр тэр"өвлийн улиралд хүйтэн гэдэг үгээр хэллэг зохио (Би өвлийн улиралд хүйтэн байна, чи., тэр, тэр, бид., чи., тэд.)

4. Биеийн тамирын дасгал. Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд гадаа юу хийхээ хэн мэдэх вэ? Энэ нь зөв, хөдөл! Одоо би чамайг босож, хөдөлгөхийг санал болгож байна.

Өглөө эрт бид цэцэрлэгт хүрээлэн рүү явлаа (газар дээр нь алхаж, тэд тэнд цасан хүн хийсэн (гараа даллаж,

Тэгээд тэд уулнаас эргэлдэж (гараараа долгион шиг хөдөлгөөн хийх,

Бид хөгжилдөж, зугаацсан (үсрэх).

Тэд Таня руу цасан бөмбөг шидсэн (сайн дурын хөдөлгөөн, тэд Вова руу цасан бөмбөг шидсэн,

Тэд Миша руу цасан бөмбөг шидсэн - энэ нь цасан бөмбөг болж хувирав!

Өвөл алхахад хүйтэн байдаг (толгой дохих)- хурдан гэр лүүгээ гүйцгээе (байрнууд руугаа буццгаая!

5. Тоглоом "төөрөгдөл"

Өө, залуус аа, бид дулаацаж байх хооронд миний өгүүлбэр дэх бүх үгс холилдсон! Одоо юу хийх вэ? Магадгүй та надад тэднийг тайлахад тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд өвлийн зугаа цэнгэлд дуртай - хүүхдүүд өвлийн зугаа цэнгэлд дуртай

Зина өвлийн улиралд чаргаар гулгах - Зина өвлийн улиралд чаргаар гулгах дуртай

Хүүхдүүд өвлийн улиралд өвлийн хувцас өмсдөг - хүүхдүүд өвлийн улиралд өвлийн хувцас өмсдөг.

Кузя цэцэрлэгт цасан хүн хийж байна - Кузя цэцэрлэгт цасан хүн хийж байна

Тоглоом "эсрэгээр"

Бид үүнийг эндээс олж мэдсэн, гэхдээ энд илүү их байна андуурсан:

Өдрүүд зун, өвлийн улиралд халуун байдаг. Тийм үү? Зун, өвлийн улиралд тэнгэр гэрэлтдэг. Тийм үү?

Зун, өвлийн улиралд өдөр урт байдаг. Тийм үү? Хавар, зуны улиралд голын мөс нимгэн байдаг. Тийм үү?

Цас, мөс зөөлөн байдаг. Тийм үү?

Сайн байна, бид бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгож, бүх үгсийг задалсан, одоо бид цаашаа үргэлжлүүлж болно!

6. Дуу авианы диктор, автоматжуулалтыг сайжруулах ажил

Та өгүүлбэр, хэллэг зохиохыг мэддэг, гэхдээ шүлэг, хэлийг хэрхэн эргүүлэхийг мэддэг хүн байна уу? Мөн тухай өвөл ч юм уу цас ч юмуу? (хэлний мушгиа давтах "Цас орж байна, цас орж байна"Тэгээд "Өвөл байсан") сайн байна, би энэ хэл мушгиа мэддэг, санал болгож байна сурах:

ХАМАР БАЙНА, ӨВӨЛ ИРЖ БАЙНА,

ӨВЛИЙН ҮЛГЭРИЙН ОЙД БАЙШИН.

БҮХ ЗҮЙЛИЙГ ШАВАХ БОЛНО:

НУТАГ, ТАЛААР, ҮЙЛДВЭР!

7. Дүгнэлт. Тоглоом "Сайхан хэлээрэй"

Та нар ямар ухаантай вэ, та бүх даалгавраа биелүүлсэн!

Өнөөдөр бидний ярилцсан зүйлийг хэн хэлж чадах вэ? Та ямар шинэ үг сурсан бэ? Сайн байна, гэхдээ надад өөр нэг зүйл байна, хамгийн их уушиг: Надад хэлээч, бид хэн нэгэнд таалагдахыг хүссэн үедээ түүнд хэрхэн хандах вэ, түүнийг юу гэж дууддаг вэ? Энэ нь зөв, эелдэг, яаж тайвшруулахыг олж мэдье өвөл

Цас….цас салхи…. сэвшээ салхи Frost - жавартай цасан ширхг... цасан ширхгүүд Өвөл.... өвлийн мод ....herringbone hill-hill Чарга-чага цасан хүн-цасан хүн Цасан охин – Цасан охин од…. нарны од... Нар

Та өнөөдөр сайн хариулж, хичээлдээ идэвхтэй, анхааралтай байсан тул хүйтэнд биднийг дулаацуулах бүх нарыг танд өгч байна!

Сэдвийн бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй: Өвөл

Ибатуллина Любовь Семёновна
Албан тушаал: GBS(K)OU "NS(K)OSH No88 1-р төрлийн" багш
Ажлын тодорхойлолт:Энэ материалыг сургуулийн өмнөх боловсролын багш нар өвлийн тухай яриа өрнүүлэх, алхаж, байгалийн үзэгдлийн талаар ярилцахад ашиглаж болно. Энэ нь бага, дунд ангийн багш нарт хүрээлэн буй ертөнц, өвлийн сэдэвт хичээлүүдийг бэлтгэхэд хэрэгтэй болно.
Зорилтот:хүүхдүүдийг өвлийн сарууд, өвлийн улиралд байгалийн байдалтай танилцуулах.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
- байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
- Өвлийн онцлог шинж тэмдгүүдийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, системчлэх.
Боловсролын:
- төрөлх байгалиа хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
- байгалийг судлах сонирхлыг төлөвшүүлэх.
Боловсролын:
- логик харилцааг сэргээх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
- ой санамж, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Залуус аа, намар дуусч байна. Жилийн хамгийн сүрлэг цаг ойртож байна - өвөл. Жилийн энэ цаг яагаад гайхалтай байдгийг би танд хэлье. Өвлийн нэвтэрхий толь надад энэ талаар туслах болно. Тэгэхээр:

Эхний бүлэг.

Өвлийн сарууд.
Өвөл 12-р сард эхэлж, дараа нь 1-р сар гарч, өвөл хамгийн богино сар - 2-р сард дуусна. Арванхоёрдугаар сар бол Оросын өвлийн сар юм. Энэ бол урт шөнө, анхны хүйтэн жавар, жилийн шөнө дунд сар юм. Нэгдүгээр сар бол өвлийн оргил, одтой, цагаан замтай сар юм. Нэгдүгээр сарыг хамгийн хүйтэн сар, өвлийн зүрх гэж үздэг. Хоёрдугаар сар бол хаврын орой юм. Энэ бол сүүлийн хяруу, ширүүн цасан шуурга, цасан шуургатай сар юм.
-Залуус аа, дээр үед энэ саруудыг хэрхэн хайраар дууддаг байсныг сонсоорой. Арванхоёрдугаар сар хүйтэн байна. Энэ нь үнэн, учир нь арванхоёрдугаар сар үргэлж хүйтэн, хүйтэн жавартай байдаг. Нэгдүгээр сар бол тайралт, дунд нь, өвлийг хоёр хэсэг болгон хуваасан мэт. Хоёрдугаар сарыг лют гэж нэрлэдэг байв. Зарим жилүүдэд 2-р сар маш хатуу ширүүн байж болох бөгөөд 1-р сараас ч дорддоггүй.
Хүмүүс өвлийн саруудын тухай зүйр цэцэн үг, хэллэгийг эртнээс гаргаж ирсэн.
Арванхоёрдугаар сар
Арванхоёрдугаар сар хөлийнхөө хуруунд нэхий дээл өмсөж, цонхон дээрээ нарийн хээ угалз зурдаг. Цас нүдийг минь баясгаж, чих минь даарч байна.
Арванхоёрдугаар сар жил дуусч, өвөл эхэлнэ.
Өвөлжингөө дэлхийг даардаг хүйтэн сар.
Арванхоёрдугаар сар зам тавьж, хадаж, чарганд мордох болно.
Нэгдүгээр сар
Нэгдүгээр сар бол шинэ оны эхлэл, өвөл бол дунд үе юм.
Эцэг 1-р сар - хүйтэн жавар.
1-р сар бол хаврын эргэлт юм.
Нэгдүгээр сар хагарч байна - голын мөс цэнхэр болж байна.
Хоёрдугаар сар
Хоёрдугаар сар өвөл дуусч, шинэ улиралд хүрэх замыг харуулдаг.
Нэгдүгээр сард хяруу, хоёрдугаар сард цасан шуургатай.
Хоёрдугаар сард цасан шуурга, цасан шуурга ниссэн.
Хоёрдугаар сар өвлийг үл тоомсорлодог.

Залуус аа, мөн өвлийн саруудын тухай оньсого сонсоорой.

Түүний өдрүүд бол бүх өдрүүдээс хамгийн богино,
Шөнөөс урт бүх шөнө.
Талбай, нуга руу
Хавар болтол цас орсон.
Зөвхөн бидний сар өнгөрөх болно,
Бид шинэ жилийн баяраа тэмдэглэж байна. (Арванхоёрдугаар сар)

Чихийг чинь хатгаж, хамарыг чинь хатгаж,
Хүйтэн эсгий гутал руу мөлхдөг.
Хэрэв та ус цацвал энэ нь унах болно
Одоо ус биш, харин мөс.
Шувуу ч нисч чадахгүй
Шувуу хүйтэн жавараас болж хөлдөж байна.
Нар зуны зүг эргэв.
Энэ хэдэн сар вэ, надад хэлээч? (1-р сар)

Шөнөдөө хүйтэн жавар хүчтэй,
Өдрийн цагаар дуслууд дуугарах нь сонсогддог.
Өдөр мэдэгдэхүйц уртассан.
За энэ хэдэн сар вэ? (Хоёрдугаар сар).
-Сайн хийлээ! Бүх зүйлийг зөв таасан. Өвлийн улиралд байгаль .
Арванхоёрдугаар сард хамгийн богино өдөр, хамгийн урт шөнө байдаг. Өдрийг цэвэрлэж амжаагүй байтал үдшийн бүрэнхий аль хэдийн оржээ. Хүйтэн, хүйтэн жавар нь нуур, голуудыг удаан эдэлгээтэй мөсөөр бүрхдэг. Цас орж байна. Аажмаар эргэлдэж, том од хэлбэртэй цасан ширхгүүд унана. Харанхуй бүх зүйл алга болж, цагаанаар бүрхэгдсэн байдаг. Цаг хугацаа өнгөрөх тусам байгаль цагаачлан цайрч байна. Цас нь цагаан хуудас шиг цэцэрлэг, талбай, ой модыг бүрхэж, нүх, тэгш бус газрыг дүүргэж, цасан шуурга үүсгэв. Энэ нь мэдэгдэхүйц илүү өргөн, цэвэрхэн, илүү баяр баясгалантай болсон.
Нэгдүгээр сард өдрүүд уртасч, гэрэл гэгээтэй болдог. Эхэндээ өдрийн өсөлт нь огт анзаарагдахгүй, маш бага боловч ийм өсөлт нь өдрийг уртасгадаг. Нар зун болж, өдрөөс өдөрт дээш мандаж, тэнгэрт удаан саатаж, тэнгэр өөрөө хөхрөх болно. 1-р сард ойд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм! Цас наранд цацагдах алмаз шиг гялалзана. Цагаан их биетэй хус нь болор чимэглэлтэй мэт зогсож байна. Гацуур модны ногоон сарвуу дээр цасан кухта (кухта бол мөчир дээр хэвтэж буй цас) өлгөгдсөн байв; олон зууны настай нарс болон бусад моднууд цагаан тороор бүрхэгдсэн байв. Байгальд хайртай цаначдын диваажин. Өвлийн уудам шугуй дундуур тэнүүчилж явах нь түүний хувьд баяр баясгалан юм. Ойд хагас унтсан мэт нам гүм.
Хоёрдугаар сард нар өдрийн цагаар бага зэрэг дулаарч эхэлдэг. Урд талдаа модны их бие гэсч байна. Мөн дээвэр дээр мөсөн бүрхүүлүүд гарч ирдэг; гэсэлтийн үеэр цас мөсөн царцдасаар бүрхэгдсэн байдаг - царцдас. Энэ бол ялгаатай сар юм. Хоёрдугаар сард өвөл, хаврын хоорондох тэмцэл байдаг. Хоёрдугаар сарын дундуур хяруу бол хавар ойртохын өмнөх өвлийн сүүлчийн хүчин чармайлт юм. Гэсэн хэдий ч өдрөөс өдөрт цайвар болж, тэнгэр нарны туяанд улам бүр гэрэлтэж, гэрэл гэгээтэй боловч дулаан өгөх чадваргүй хэвээр байна. Өдөр хоногууд улам уртассаар л байна. Ойн бүх зүйл бас цагаан өнгөтэй. Цас наранд гялалзаж, гялалзана. Хүйтний гялбаанд чимээгүй ой хөвсгөр унтдаг. Зүү хэлбэртэй зүү бүхий ногоон хилэн тод гэрэлтэж, задгай, буржгар хус моднууд нь цагаанаар гэрэлтдэг. Эргэн тойронд өтгөн, хачин цасан шуурга бий.

Залуус аа, өвөлдөө байгаль сайхан байдаг уу?
-Өвлийн тухай зүйр цэцэн үг, тэмдгүүдийг сонс.

Өвөл зуныг барина. Өвлийн дараа зун ирдэг.
Өвлийн улиралд нар нулимсаараа инээмсэглэдэг.
Өвлийн дулаан - зуны хүйтэн.
Өвлийн улиралд ой нь чимээ шуугиантай байдаг - гэсэлтийг хүлээж байна.
Өвөл зун юу хүлээж байгааг асуух болно.
Өвөлдөө хуурай, хүйтэн байвал зун нь хуурай, халуун байдаг.
За, одоо өвөл-өвлийн тухай оньсого тааварлаарай.
Ширээний бүтээлэг цагаан өнгөтэй
Би бүх дэлхийг хувцасласан. (Цас)

Нэг ийм цэцэг бий.
Та үүнийг хэлхээ болгон нэхэж болохгүй.
Үүн дээр бага зэрэг үлээх:
Цэцэг байсан - цэцэг байхгүй. (Цасан ширхгүүд)

Цагаан лууван
Өвөлжингөө ургасан.
Нар дулаарлаа
Тэгээд тэр лууван идсэн. (Мөсөн бүрхүүл)

Хаалган дээр өвгөн
Дулааныг нь авч хаяв.
Өөрөө гүйдэггүй
Тэгээд тэр намайг зогс гэж хэлээгүй. (Хөлдөж байна)

Хэдийгээр тэр өөрөө цас мөс байсан ч,
Тэгээд явахдаа нулимс унагадаг. (Өвөл) Өвлийн улиралд амьтан, шувууд.
Ойд чимээгүй. Түүний амьдрал ирэх хавар хүртэл хөлдсөн бололтой. Хөхний дуугарах, тоншуул тогших нь л ойг амьдруулдаг. Үнэг үлийн цагаан оготно агнаж, хээр талд "хулгана" хийдэг. Энэ нь цасан дор гарц хийдэг. Гэхдээ амьтад, шувуудын амьдрал өвлийн улиралд нэг минут ч зогсдоггүй, хэмжигдэхүүнтэй, зөвхөн нам гүмхэн амьдардаг.

Зэрлэг гахай цас дундуур урж, царсны болон өвлийн гэзэг хайж байна. Хусан ойн захад хар бөмбөрцөг шиг хар өвс харагдана. Хурц улаан хөмсөгтэй цэнхэр хар сүлжсэн үс нь жавартай өглөө тараан сууж, ээмэг зүүж хооллодог. Тэд ингэж хооллож, нэг нэгнийхээ араас далавчаа эвхэж, бөөгнөрөх болно. Тэд хуснаас чулуу шиг шууд цасан шуурга руу унаж, өвлийн богино өдрийн турш нүхэнд үлддэг. Орой нь тэд хооллохоор нисч, дараа нь дахин цастай өдний орон руу шумбаж хононо. Цасанд тэд илүү тайван, дулаахан, салхи тэднийг нэвтлэхгүй, махчин амьтдаас нуугддаг. Хажуу, модон өвс, саарал, цагаан ятуу ч мөн адил цасанд хононо. Capercaillie даяанч нарс зүүгээр хооллодог. Хусан нахиагаар мөн найлзуурыг тэжээдэг.
Туулай, сусар, хандгай, чоно өвлийн улиралд "хөл дээрээ" байдаг - эдгээр нь ойн сэрүүн оршин суугчид юм.

Өвлийн төгөлд та "ойн дэг журамтай" - хөх, самар, пика, хамгийн жижиг шувууд - шар толгойт хаадтай уулзаж болно. Тэд бүгд модыг ойн хортон шавьжаас цэвэрлэдэг. Тэд хүүхэлдэй, катерпиллар, шавьжны өндөг хайдаг. Өвлийн улиралд тусгаарлагдсан газруудад нуугддаг. Толботой тоншуул ч уйгагүй ажиллаж, ойн хортон шавьжийг устгадаг.

Мөн хүрэн баавгай, дорго, элбэнх нохой, бургас, гофер, тарвага, шишүүхэй, зараа зэрэг амьтад ичээнд ордог. Тэд намрын улиралд хуримтлагдсан өөх тосоор амьдардаг бөгөөд ичээнээс гарах гэж яардаггүй.
Хэрээ, хэрээнүүд өвлийн урт шөнийг цэцэрлэгт хүрээлэн, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн модонд өнгөрөөдөг. Шөнийн зогсоол дээр шувуудын эрч хүчтэй дуугарах чимээ удаан хугацаанд сонсогддог. Агуу хөх, байшингийн бор шувуу, модны бор шувуу, хонгилууд шөнө дээвэр дор, халаалтын хоолойн ойролцоох дээврийн хонгилд нуугддаг. Цонхны хүрээний ард. Тэд шувууны байшинг ашигладаггүй: тэд хүйтэн байдаг.


Ямар аюултай амьтан бэ
Улаан үслэг дээлтэй алхаж,
Цас урсаж байна
Хулганууд хангалттай байна
Тэр бүх мөрийг өөрийнхөө ард нуудаг уу? (Үнэг)

Бөмбөг болж муруйж,
Авах боломжгүй. (зараа)

Салбар дагуу үсэрдэг
Шувуу биш.
Улаан үстэй,
Үнэг биш. (хэрэм)

Хурдан үсрэлт
Халуун хөвсгөр
Улаан нүд. (Туулай)

Зуны улиралд тэр замгүй алхдаг
Нарс, хус модны дэргэд,
Өвлийн улиралд тэр үүрэнд унтдаг,
Таны хамарыг хяруунаас нуудаг. (Баавгай)

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "танин мэдэхүйн хөгжил", "ярианы хөгжил", "уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" боловсролын чиглэлээр "Өвөл" сэдвээр боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Вера Николаевна Малявина, MKDOU Аннинскийн №7 ORV цэцэрлэгийн багш.
Тодорхойлолт: Энэ хичээл нь цэцэрлэгийн багш нарт зориулагдсан болно. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд өвлийн шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэж, бүс нутгийнхаа өвлийн онцлогтой танилцаж, үгсийн сангаа баяжуулдаг. Хичээл нь шүлэг, оньсого, шинэ сонирхолтой үлгэрийг ашигладаг. Хичээлийн туршид хүүхдүүд асуудалтай нөхцөл байдлыг шийддэг.
Зорилтот:хүүхдийн өвлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Даалгаварууд:хүүхдүүдийн өвлийн улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэн нэгтгэх, системчлэх. Амьгүй, амьд байгальд өвлийн үзэгдлийн онцлог шинж тэмдгийг тогтоох. Шувууд, амьтан, хүмүүс тухайн улирлын онцлогт хэрхэн дасан зохицож буйг хооронд нь холбож сур. Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлж, баяжуулах. Логик сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх. Байгалиа хайрлах, тусламж хэрэгтэй хүмүүст туслах хүслийг сурталчлах.
Материал ба тоног төхөөрөмж: зараа тоглоом; соронзон самбар; өвлийн шинж тэмдэг бүхий картуудын багц; улирлын өнгөт тохирсон картууд; "хөгжилтэй", "гунигтай" пиктограмм; д.м "Шувууд"; хэдэн цасан ширхгүүд.
Тараах материал:цагаан цаас, гялбаа.
Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:
Зохион байгуулах цаг:
Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.
Би чиний найз, чи бол миний найз.
Гараа чанга атгацгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, би та нар руу инээмсэглэж, та нар над руу болон бие бие рүүгээ инээмсэглэж, өдрийн турш сайхан сэтгэлтэй байх болно.
-Та ямар улирлыг мэддэг вэ?
(Өвлийн хавар зун намар).
-Цаг бүр тодорхой өнгөтэй тохирч байдаг.
Даалгавар: "улирал" бүхий картуудыг соронзон самбар дээр байрлуулж, тохирох өнгөт (цагаан, ногоон, олон өнгийн, шар) картуудтай тааруулна уу.
-Байгальд хэдэн улирал байдаг вэ? (дөрөв).
-Гэхдээ зараа найз маань гурвуулаа гээд байгаа юм, яагаад?
(зараа өвлийн улиралд өвөлждөг, өвөл мэддэггүй).
- Та зараа өвөл байдаг гэдгийг батлахыг хүсч байна уу?
(Багш самбар дээр зөвхөн цагаан карт үлдээдэг).
Үг тоглоом "Өвлийн үгс".
(Зөв нэрлэсэн үг бүрийн хувьд та цасан ширхгийг өгч болно; хамгийн их цасан ширхгүүд ялах болно).
-“Өвлийн үгс” гэж нэрлэ. Би "өвөл" гэдэг үгийг хэлдэг, харин чи?
(Цас, цасан шуурга, цасан шуурга, хяруу, мөс, нунтаг, нойтон цас, цасан хүн, цасан охин, чарга, хяруу, цасан мотоцикль, эргэлдэж буй цас болон бусад).
Тоглоомын төгсгөлд багш үр дүнг нэгтгэн гаргадаг.
Манай нутгийн өвөлжилтийн талаар юу хэлэх вэ, ямархуу байна?
(Зөөлөн, дулаахан, үүлэрхэг, чийгтэй, бороотой...)
Ямар цаг агаар таныг сайхан, аз жаргалтай болгодог вэ?
(Нар, хүйтэн жавар, цастай үед та чаргаар гулгаж, цасан хүн барьж, цасан бөмбөг тоглож болно).
- Бид ямар дүрс харуулах вэ? "Инээдтэй"
-Ямар цаг агаар таныг гунигтай болгодог вэ?
(Хүйтэн, хазуулсан салхи, чийгтэй, цасны оронд бороо орж эхлэв ...)
("гунигтай" дүрсийг харуул).
- Өвөл өөр байж болно - хатуу ширүүн, хүйтэн, ууртай, эсвэл цасан цагаан, ид шидтэй.
Түүний гоо үзэсгэлэнгээс болж хүмүүс түүнд эелдэг, үзэсгэлэнтэй нэрийг гаргаж ирэв.

Сайн байна уу, Оросын залуу бүсгүй,
Гоо сайхан бол сэтгэл,
Цасан цагаан эргүүлэг,
Сайн уу, өвөл - өвөл!
П.Вяземский.
- Өө, та ямар сайхан нэрийг мэддэг вэ?
(Зочин - өвөл, шидтэн, өвөл - шидтэн, зүү эмэгтэй ...)
- Манай зараа өвөл болсныг яаж мэдэх вэ гэж асууж байна уу?
"Өвөл ирлээ" дидактик тоглоом.
("Аалз" загварын дагуу.)Тэмдгийн талаархи багц картуудыг ашигладаг
өвөл, цагаан карт - өвлийн загвар. Загварыг үзүүлэв
дундуур үлдсэн картуудыг ажил урагшлах үед байрлуулна).
- Яагаад зун дулаахан, өвөлдөө хүйтэн байдаг вэ?
(Нар сайн халдаггүй, бага дулаан өгдөг, тэд: "Нар тусдаг, гэхдээ дулаацдаггүй" гэж хэлдэг).
-Өвөлдөө газар нутаг ямар байдаг вэ?
(Хөлдөөсөн, бүгд цасаар хучигдсан).
- Тэгээд голууд уу?
(Мөсөөр холбогдсон).
- Энэ карт дээр та юу харж байна вэ?
(Шувууд явах).
- Яагаад шувууд өвөлдөө дулаан бүс рүү нисдэг вэ?
(Өвөлдөө хүйтэн, өлсдөг).
- Мөн бид өвөлдөө үлдсэн шувуудад хүйтэн өвлийг даван туулахад нь туслах ёстой. Хэрхэн?
(Тэжээгч хийх, шувууг тэжээх).
- Би чамд оньсого хэлье, та анхааралтай сонсож, миний тэжээгч рүү ямар шувууд ниссэнийг таагаарай?
Нууцлаг:
“Би шувууны тэжээгчинд нэг ширхэг хуурай туулай, талхны үйрмэг хийсэн.
Хүрэн дээл өмссөн жижиг саарал шувуудын сүрэг нисэн орж ирэн талх идсэн боловч үүлгүй модыг орхижээ. Тэр хэн байсан бэ?"
(Бор шувуу. Багш бор шувууны зурагтай карт гаргаж өгдөг).
“...Би тэжээгч дээр сууж буй бусад хүмүүсийг харж байна: хөх нь улаан, далавчны үзүүр, толгой нь цэнхэр, далавч дээр нь цагаан судал байдаг. Тэжээгчийн дотор ямар ч үүлдрийн жимс үлдсэнгүй." Хэн ирсэн бэ?
(Bullfinches).
“...шар хөхтэй шувууд ирлээ.
- Тэр хэн байсан бэ?
(Тим хулгана).
- Манай өхөөрдөм зараа өвлийн улиралд амьтад дулаан цаг руу явдаг эсэхийг сонирхож байна уу?
(Амьтад өвөлдөө дасан зохицдог: зарим нь өвөлждөг, зарим нь өвөлдөө бэлтгэдэг, хайлж, зуны хүрмээ өвлийн улиралд сольдог).
- Зараа асууж байна, хүмүүс өвлийн улиралд өвөлждөг үү?
(Хүмүүс дулаан хувцаслаж, байшингаа дулаацуулж, спортоор хичээллэж, өөрийгөө хүчирхэгжүүлж, витамин хэрэглэдэг).
- Сонсооч "Цасан ширхгүүд" үлгэр.
"Цастай ойд, мөсөн овоохойд Өвлийн илбэчин амьдардаг байв. Тэрээр Цасан ширхгийн хайртай ач охинтой байсан. Тэр бүжиглэх, агаарт эргэлдэх дуртай байв. Цасан ширхгүүд маш жижиг байсан тул Өвлийн эмээ цас тараахаар ой руу явахдаа хаалгыг нь чанга цоожлов. Цасан ширхгийг гэртээ ганцаараа үлдээхдээ их уйдсан байв.
Нэг өдөр тэр онгорхой цонхоор эрх чөлөөтэй болжээ. Тэр нисч, Чоно түүнтэй уулзав: "Цасан ширхгүүд, Цасан ширхгүүд, би чамайг идье!" Цасан ширхгүүд: "Намайг битгий ид, би чиний төлөө бүжиглэх болно" гэж хариулав. Тэгээд сэвсгэр хөлөөрөө газраас түлхэж, тэр амархан үсэрч, агаарт хөгжилтэй эргэлдэж эхлэв.
Тэр маш амархан бөгөөд үзэсгэлэнтэй бүжиглэсэн тул Чоно түүн рүү өөрийн эрхгүй харав.
Түүнд цасан ширхгийн бүжиг маш их таалагдсан бөгөөд тэр бүр амаа ангайж байсан. Цасан ширхгүүд эргэлдэж, чонын халуун хэлэнд санамсаргүй хүрэв. Тэр даруй усны дусал болон хувирч, чонын савар дээр унав. Чоно
Би маш их бухимдаж, гашуунаар уйлсан ... "
-Яаж дусал дахин цасан ширхэг болж хувирдаг гэж та бодож байна вэ?
Энэ нь зөв, зөвхөн хяруу л түүнд тусалж чадна. Цааш нь сонсоорой.
“...Өвлийн эмээ цагтаа гарч ирээд дуслыг тэнгэрт өндөрт өргөв.
Фрост шидэт таягаараа түүнд хүрч, тэр дахин цасан ширхэг болон хувирав. Тиймээс тэр төрсөн өдөртэй болсон. Нар түүнд баяр хүргэж, олон өнгөөр ​​гэрэлтэв. Эдгээр өнгө нь цасан ширхгийн дээр гялалзаж байв
олон өнгийн гялалзаж, тэр нисэв. Зөвхөн Чоно гунигтай байсан бөгөөд тэр одоо ч ойд гаслан уйлж байна. Хөөрхий Чоно."
-Чононыг өрөвдөж байна уу? Түүнд бэлэг өгье. Цасан ширхгийг цаасан дээрээс хайчилж, гялтгануураар цацаж, манай найз зараа чононд өгөх болно.
"Цасан ширхгүүд" бүтээмжтэй үйл ажиллагаа».
Хичээлийг дүгнэж байна.