А ось і буква Ц! Вона думає, що вона цариця…. Конспект заняття з формування звуковимови у підготовчій логопедичній групі «Курча Цип Логопедичне заняття у підготовчій групі звук ц

Вахренєва Надія Михайлівна
Посада:вихователь
Навчальний заклад:МАДОУ "Синьоок"
Населений пункт:Ямало-Ненецький автономний округ
Найменування матеріалу:Методична розробка
Тема:Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі "Звук Ц і буква Ц"
Дата публікації: 19.11.2017
Розділ:дошкільна освіта

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад дитячий садок

«Синьоок» міста Ноябрська Ямало-Ненецького автономного округу

Вихователь: Вахренєва Н.М.

Конспект заняття з навчання грамоті у підготовчій групі «Звук та буква Ц»

Тема: "Звук і буква "Ц", Ц

Мета: Закріплення правильної вимови звуку "ц" у складах, словах, фразах,

зв'язного мовлення.

Програмний зміст:

Формування фонематичного сприйняття.

Закріплення навичок звукового аналізу слова, визначення місця звуку у слові.

Закріплення понять: звук, літера, склад, слово.

Закріплення навички звуко-літерного аналізу слів.

Вдосконалення навичок читання складів.

Розвиток зорового та слухового сприйняття, уваги, пам'яті.

Виховання

інтересу

літературної

вимови,

виховання мовного чуття.

Обладнання:

схеми, літери, набірне полотно, таблиці, олівці, картинки,

Хід заняття:

Вступна частина. Діти стоять у колі, зображують сонце.

Вихователь:

Усміхнемося один одному

Чудових відкриттів

Побажаємо всім нам.

Хлопці, ми сьогодні знову навчатимемося грамоти, поговоримо про звуки та літери.

Вправа «Промінчики сонця»

Ми щодня робимо маленькі відкриття. Кожне відкриття для нас як

промінчик сонця! Подивіться картинку, що ви бачите?

Діти Сонце.

Вихователь: На промінчиках для вас завдання.

Діти: Це букви.

Вихователь: Чому літери у різних за кольором гуртках?

Діти: Голосні та приголосні.

Артикуляція звуків.

Вихователь: Назвіть голосні та приголосні звуки?

Діти: Вимовляють голосні та приголосні.

Вихователь: Які звуки живуть у зелених кружечках?

Діти М'які звуки.

Вихователь: Що, кричить нам дзвіночок?

Що, шепоче нам телефон?

Діти: Дзвінкі та глухі звуки.

Основна частина. Вправа «Прочитай, склад»

КА, ГО, БУ, ПИ, ВО, ВА, ФІ, ФУ, АШ,АП…, (картки)

Вихователь: МОЛОДЦІ!

Вихователь: - Хлопці, подивіться на промінчик, що ви бачите?

Діти: Яйце.

Вихователь: Кожен промінчик сонця відкриття нового. Сьогодні, я вам хочу розповісти

казку. Але для початку відгадайте загадку.

Був білий будинок, чудовий будинок,

І щось застукотіло в ньому.

І він розбився, і звідти

Живе вибігло диво.

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте, дві шкаралупки.

Діти: Курча.

Вихователь: В одній шкаралупці жило курча, в ньому йому стало тісно, ​​нудно і він

захотів з'явитися світ. Давайте зобразимо курчата, що сидить, в яйці і покажемо,

як він з'являється зі шкаралупки: спочатку голову, потім - праве крильце, потім

Ліве. І ось він на волі. І тихо, ... (Діти домовляють пропозиції)

Цип - цип -цип. «Який чудовий світ!» - сказав курча.

Хлопці, а давайте запросимо курча у країну звуків. Країна, де живуть звуки

3. Ознайомлення з новим звуком «Ц»

Вихователь: Ви любите загадки?

Вихователь: Відгадка, вам підкаже з яким звуком ми познайомимося.

На одній нозі стоїть,

У воду пильно дивиться,

Тисне дзьобом навмання –

Шукає в річці жабенят (Чапля)

Проживають у важкій книжці

Хитромудрі братики.

Дісти їх, але ці брати

Порахують, усі на світі. (Цифри)

Вихователь: Ви здогадалися, з яким звуком познайомимося. Який звук чується в

початку слів відгадки?

Діти: Звук «ц»

4. Вчимося вимовляти звук «ц»

Що роблять губи? (посміхаються)

Вимовляємо звук «ц» (зуби видно)

Що робить кінчик язика (упирається у верхні зуби)

Вимовили звук тихо, голосніше, знову тихо.

Як ви вважаєте, звук «ц» голосний чи приголосний і чому?

Які бувають згодні звуки? (тверді, м'які)

Звук "ц" завжди буває лише твердий. Який ви знаєте ще звук, який буває

тільки твердий?

Визначити звук «ц» глухий чи дзвінкий?

Висновок: Звук «ц» - приголосний, твердий, глухий, шиплячий.

Фізхвилинка «Коники».

5.Звуковий аналіз слова «цип». (Роздавальний матеріал – схеми)

Одна дитина виконує біля дошки, решта в аркуші.

Скільки звуків?

Скільки приголосних?

Скільки голосних? Скільки складів? Чому так вважаєте?

Гра «Уважні вушка»

Плесни один раз, якщо почуєш звук «ц»

М К Ц Р Ц А Ц

Хлопни двічі, якщо почуєш у складах звук «ц»

АС АЦ УС СУ СТА ЦЛА АСТ ОЦТ ЦТА

Правильно, за мною повтори:

ЦА ЦА ЦА – чапля, курка, пилок

ЦЕ ЦЕ ЦЕ – плавець, мудрець, молодець

Визнач місце звуку у слові: Квіти, огірок, кільце

Закінчи слово звуком "ц": Дворі - ц, продаві -ц, плові -ц

Закінчи складом ЦА: води-ца, курка, вулиця

Гра "Великий - маленький" (словотвір)

Дерево – деревце, блюдо – блюдце, дзеркало – люстерко, мило - мильце

6. Знайомство з літерою:

Ось яка буква Ц –

З коготочком на кінці.

Кіготок – подряпання,

Як котяча лапка.

Чим відрізняється звук від літери? Звук "ц" позначається буквою "це". Порівняти велику

та маленьку. На що схожа? Придумайте слова, що починаються на звук «ц».

Написання букви ц у повітрі, на аркуші.

Гра «Букви заблукали»

Що можна скласти із літер? (слово)

Давайте з цих літер складемо слово. У, А, Р, Ц, К, І

7. Читання складів:

8. Підсумок заняття.

З якою літерою познайомились? Що дізналися про звук «ц»?

Рефлексія:

Вихователь: Ви всі сьогодні постаралися, молодці, хлопці! Ви були уважними та

активними. Мені було дуже приємно працювати з вами.

Додаток 1-2.

Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок «Ластівка» п. Таєжний»

Конспект заняття з навчання грамоті «Звук та буква Ц»

підготувала вчитель-логопед

Кудріна Наталія Володимирівна

Таїжний, 2014

Звук та буква Ц.

Цілі: познайомити дітей зі звуком Ц та літерою Ц; Розвиток фонематичного слуху; навчити вимовляти звук Ц у складах, словах, реченнях; вчити визначати місце звуку у слові; удосконалювати навички звуко-складового аналізу слова ЦИП; розвивати дрібну моторику рук дітей та графомоторні навички.

Устаткування: дід, баба, курка з курчатами, шкаралупи із завданнями, звук Ц, символ звуку Ц, пісочниця, картинки зі звуком на початку, середині та наприкінці слова, хмарка, прикріплена до стелі, літери Ц, схеми для звуко-складового аналізу.

Хід заняття

Організаційний момент. Хлопці, відгадайте загадку:

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте дві шкаралупки.

(курча)

А хто мама курчат?

Діти: курка.

А бажаєте я розповім вам казку?

1. Логопед розповідає дітям казку:

Жили-були дід та баба і була в них курка-ряба. Знесла курка яйця не золоті, а прості, і вилупилися з них маленькі, жовтенькі курчата. Але раптом прилетіла зла чарівниця і забрала маленьких курчат у далеку пісочну країну. Плаче дід, плаче баба, плаче курка: «Врятуйте моїх маленьких курчат».

Хлопці, допоможемо курці? Врятуємо її маленьких курчат?

Діти: Так.

Але щоб потрапити до цієї країни, треба виконати багато завдань. Але я думаю, що ви впораєтеся з ними. Отже, вирушаємо в дорогу.

1. А ось і перше завдання: Вимовте правильно звук Ц.

Діти вимовляють звук Ц хором, індивідуально. Логопед дає характеристику звуку Ц (згодний, глухий, твердий, позначаємо синім кружком).

Молодці, хлопці! З цим завданням ви впоралися.

2. Повторення складового ланцюжка за логопедом.

Повторюйте за мною:

ЦА-ЦО – ЦУ – ЦІ

АЦ – ОЦ – УЦ – ІЦ

3. Закінчити слова складом ЦА.

А тепер я говоритиму слова, а ви закінчуйте це слово складом ЦА: млини (ЦА), води (ЦА), співі (ЦА), курі (ЦА), розумні (ЦА), лікарні (ЦА).

Молодці, хлопці. Наш шлях продовжується.

4. Виділення звуку Ц на початку, середині, кінці слова з картинок.

Чи не втомилися ви в дорозі?

Хочете води випити з колодязя?

Діти: Так.

Ой, а водички ні. Що це?

Логопед дістає з криниці картинку.

Діти: Кільце.

А де в цьому слові є звук Ц?

Діти: у середині слова.

Правильно.

Логопед поміщає картинку на панно. І т.д. з рештою картинок. Діти дістають картинки, називають слово, місце звуку в слові і поміщають на панно.

5. Відгадування загадок.

Продовжуємо наш шлях. (На шляху дерево). Дерево перегороджує нам шлях до пісочної країни. Потрібно відгадати загадки і тоді можливо дерево нас пропустить.

Логопед загадує дітям загадки.

На грядці довгий та зелений,

А в діжці жовтий та солоний.

На гору бігцем,

З гори перекидом.

6. Складання пропозицій щодо картинок-відгадок.

А тепер давайте складемо речення зі словами-відгадками.

Діти складають пропозиції. Дерево забирається. Перед дітьми – піскова країна.

Ну ось ми й у пісочній країні. Давайте покличемо курчат: ЦИП-ЦИП-ЦИП.

Що таке? Не відгукуються наші курчатки. Потрібно виконати ще одне завдання, тоді ми їх точно знайдемо.

7. Упорядкування схеми слова ЦИП.

Давайте складемо схему слова ЦИП.

Діти роблять звуко-складовий аналіз слова.

Звучить музика вітру, літери падають із хмарки.

8. Знайомство з літерою Ц.

Ой, що це, хлопці?

Діти: Літери.

А яка це буква? Може хтось із вас уже знає?

Діти Це буква Ц.

Звуку Ц відповідає буква Ц. Давайте напишемо букву Ц на піску.

Діти пишуть букву Ц на піску і бачать у піску курча. Знаходять у піску всіх курчат.

Ось ми і знайшли всіх курчат. Давайте віднесемо їхню курку.

Діти відносять курчат.

9. Підсумок заняття.

Діти, дідусь та бабуся запитують які завдання ви виконували? Чи були важкі завдання? З яким звуком ми сьогодні познайомились? Дідусь і бабуся дякують вам, і поки вас не було, курка знесла ще яйця, але не прості, а чарівні. Вони із сюрпризом. Частуйтесь!

Логопед роздає дітям шоколадні яйця та прощається з ними.

Використана література:

    Говоримо правильно. Конспекти фронтальних занять у підготовчій логогрупі / О.С. Гомзяк. - М.: Видавництво ГНОМ, 2011р.

    Кузнєцова Є.В. Розвиток та корекція мови дітей у 5-6 років: конспекти занять/Є.В. Кузнєцова, І.А.Тихонова. - М.: ТЦ Сфера, 2004.

    Ніщева Н.В. Система корекційної роботи у логопедичній групі для дітей з ОНР/Н.В. Нищева. - СПб: ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2001.

Катерина Шерстньова
Конспект відкритого заняття з навчання грамоті у підготовчій групі «Звук [Ц] та літера Ц»

Конспект відкритого заняття з навчання дітей грамоті у підготовчій групі«Гноміки» Звук та буква Ц.

Завдання:

1. Познайомити дітей з новим приголосним звуком - Ц; його артикуляційною та акустичною характеристикою, способами виголошення звуку.

2. Продовжити роботу з розвитку апарату артикуляції, способами виголошення звуку;

3. Ознайомити з літерою Ц, вправляти у диференціації понять « звук» і « літера» .

4. продовжити роботу з розвитку уяву, пам'ять, логічне мислення;

5. Виховувати вміння самостійно виконувати навчальне завдання;

6. розвивати увагу, посидючість.

Хід заняття.

1. Вступна частина.

Усміхнемося один одному

І нашим гостям

Чудових відкриттів

Бажаємо всім вам.

Хлопці, ми сьогодні знову будемо навчатися грамоті, поговоримо про звуках та літерах.

2. Артикулаційна гімнастика. Сьогодні я хочу розповісти вам казку. Але для початку відгадайте загадку.

Був білий будинок, чудовий будинок,

І щось застукотіло в ньому.

І він розбився, і звідти

Живе вибігло диво.

З'явився в жовтій шубці,

Прощайте, дві шкаралупки.

Правильно, це курча.

В одній шкаралупці жила курча, в ній йому стало тісно, ​​нудно і він захотів з'явитися на світ. Давайте зобразимо курчата, що сидить у яйці і покажемо, як він вилазить з шкаралупки: спочатку висунув головку, потім - праве крильце, потім - ліве. І ось він виліз із шкаралупки.

І що сказав курча, як ви думаєте?

(Цип-цип-цип)

Подивився курча навколо себе і здивувався: «Ац – оц – уц!»

Діти повторюють із тією ж інтонацією та мімікою.

Але тут повіяв легкий вітерець, а потім сильний вітер. (Діти показують).

- Курча злякалося: «Ца – цо – цу!»

Вітерець почав стихати і зовсім припинився. Щоб курча не замерзло,

Погріємо його: глибокий вдих через ніс, повільний видих рота.

Курча заспокоїлося і посміхнувся: "Ці-ці-ці." «Який чудовий світ!»- сказав курча. Хлопці, а давайте запросимо курча разом із нами до країни звуків. Хто скаже, що то за країна? (країна в якій живуть звуки та літери) Правильно хлопці, а ось які звуки живуть у цій країні, Ви зараз самі спробуйте здогадатися.

3. Актуалізація опорних знань

Вправа «Промінчики сонця».

Ми щодня в садку робимо маленькі відкриття. кожне відкриттядля нас як промінчик сонця! Діти, подивіться на картинку, що ви бачите? Сонечко, а на промінчиках сонця розміщені, що? Правильно, літериякі ви вже знаєте.

У вас на столах є свої промінчики сонця, посуньте до себе роботи! Ви бачите, на кожному промінці написані літери! А тепер завдання, постарайтеся, розмістіть промінчики по будиночках. Але для початку, давайте згадаємо. Хлопці, а чим літера відрізняється від звуку? (букву бачимо і пишемо, звук чуємо і вимовляємо) Які бувають звуки? (голосні та приголосні)Чим згодні звукивідрізняються від голосних? Мабуть, голосні - звукими можемо співати і тягнути і живуть вони у червоному будиночку, а згодні звукими не можемо співати і тягнути, бо завжди заважає якась перешкода та живуть у синьому будиночку.

А зараз настав час розмістити літери по будиночках. А біля дошки розмістять літери Василиса та Саша. Розміщуємо промінчики в кожен будиночок. Хлопці, у кого так само? Молодці! А тепер Василиса назви літери, які ви розмістили у синій будиночок, а Сашко у червоний? Чому ці літериви розмістили в цей будиночок, а Єгор Кисельов, Жора, Михайло які літерирозмістила в червоний, синій будинок, чому? Саша поясни, чому ти розмісти ці літери в червоний будинок.. Василиса, чому ти розмістив ці літери в синій будинок?

Молодці. А ми продовжуємо нашу подорож країною звуків.

4. Формування уявлень про звуку.

4.1. Відгадування загадок. – Ви любите загадки? Я хочу вам

загадати загадки, а ви спробуйте їх відгадати і спробуйте здогадатися, який новий звукми зустрінемо у нашій країні.

Під час відгадування загадок на екрані з'являється картинка – відгадка.

Отже, перша загадка:

На одній нозі стоїть,

У воду пильно дивиться.

Тисне дзьобом навмання -

Шукає у річці жаблять. (Чапля)

Проживають у важкій книжці

Хитромудрі братики.

Десять їх, але ці брати

Порахують все у світі. (Цифри)

Ошатні сестрички

Весь день гостей зустрічають,

Медом частують. (Квіти)

У дітей до нього величезний інтерес

Сюди завжди відчинені двері,

Тут виступають навіть звірі.

(цирк)

4.2. Виділення звуку.

Хлопці, а тепер давайте, скажемо слова відгадки, виділяючи перший звук.

А тепер скажи Сашко? Маша? Олена?

Ви здогадалися, про яке звуку сьогодні на занятті йтиметься?

Правильно, сьогодні ми з вами знайомитимемося з звуками"Ц".

Спочатку давайте познайомимося зі звуком"Ц".

4.3. Вчимося вимовляти звук.

"Ц"- це ім'я звуку, а кожне ім'я треба вимовляти чітко та правильно. Скажіть, що бере участь у вимові звуку(губи, язик та зуби)

Візьміть у руки дзеркала і промовте звук ц

Що роблять губи? (посміхаються)

Вимовляємо ці зуби видно? (зуби видно)

Вимовляємо Ц. Що робить кінчик мови (упирається у верхні зуби)

4.4. Характеристика звуку

Відкладе дзеркала. Звукц голосний чи приголосний? Чому (Ц - приголосний! Він не співається, і в роті з'являється перешкода)

Хлопці, я вам відкрию секрет, звукц – він завжди твердий.

А зараз, визначте, будь ласка, звукц - дзвінкий чи глухий? (глухий)

Отже, звук ц-згодний, твердий, глухий.

4.5. Вправи у виділенні звуку ц ​​із потоку мови

Гра «Уважні вушка»

Давайте пограємо в гру: «Хто уважніше»і спробуємо зловити звук"Ц". Будьте уважні, ми ловимо твердий звук ц у словах. Я говоритиму слова, а ви плескайте, якщо цей звук є у слові:

Слова: Чапля-лелека; цар-король; яйце-курча; театр-цирк; троянда-квітка; браслет-ланцюжок; літери-цифри.

4.6. Фонетична зарядка зі звуком ц: Підбір слів зі звуком [Ц].

А тепер придумайте ви слова, де звук"Ц"стоїть на початку слова.

Молодці!

5. Фізкультхвилинка.

Дуже важко так стояти,

Ніжку на підлогу не спускати

І не падати, не гойдатися,

За сусіда не триматись.

(Вірш декламується дітьми 2 рази; перший раз діти стоять на одній нозі, другий раз – на іншій)

6. Формування уявлення про букві Ц

6.1. Знайомство з літерою Ц. Подивіться, ми навіть із вами не помітили, як підійшли до будиночка звуку. Кожен звуку цій країні живе у своєму будинку. Як ви думаєте, в якому будиночку живе звук Ц?

Правильно, в букві ц.

Хлопці, а на що схожа буква ц?

Подивіться (показую букву) :

Ось яка літера Ц-

З коготочком на кінці.

Кіготок – подряпання,

Як котяча лапка.

6.2. Написання літери в повітрі Ц.

Давайте, подивимося, з яких елементів побудований будиночок звуку(З 4 ліній).

Тепер підготуйте свої вказівні пальці. Ми напишемо букву Ц у повітрі. Піднімаю вгору ліву руку і вказівним пальцем пишу у повітрі букву. Діти за мною повторюють.

Проводимо одну лінію зверху донизу. Відступаємо. Паралельно проводимо ще одну лінію. Потім, від першої лінії, ведемо лінію до другої, зупиняємось і пишемо косу лінію вниз.

6.3. Написання літери Ц на столі. А тепер також, давайте напишемо букву ц на столі.

7. Зорова гімнастика. Хлопці, доки ви писали, ваші очі втомилися.

Подивіться на екран і простежте за парасольками, кулькою. Тепер закрийте очі, відкрийтета продовжимо працювати.

8. Робота у зошитах. Завдання на закріплення літери ц.

8.1. А тепер візьміть листочок, переверніть його і що ви бачите? Правильно, перед вами буква ц. Давайте її заштрихуємо. Яким олівцем малюватимемо? (синім). Чому? (позначає приголосний, твердий звук)

8.2. Намалюйте поруч із літерою ц предмет, початківець на звук ц. Діти, подумайте, що можна намалювати?

9. Підсумок заняття. Молодці, хлопці. Наша подорож добігла кінця, і подивіться у вікно, нам світить сонечко. І в країні звуківтеж засвітило сонечко, і на промінці сонця засяяв звук ц. Хлопці, з якою буквоюми сьогодні познайомилися літерою Ц)

-«Курча, а тобі сподобалася наша подорож до країни звуків

-«Звичайно, сподобалося, і я хочу залишитися жити у цьому будиночку? Можна, можливо?"

-"Звичайно можна. Адже твоє ім'я теж починається з цієї літери, А значить це теж твій будиночок.

А нам хлопці настав час прощатися з жителями країни звуків та літері повертатися в рідний наш дитячий садок.

Молодці, хлопці! Урок завершено!

Цілі:

- познайомити із літерою «Ц»;

- продовжувати працювати над пропозицією;

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект заняття з грамоти

(У підготовчій групі)

Тема: Звук (Ц). Літера (Ц).

Підготувала вихователь:

Фаткулбаянова А.В

Тема: Звук (ц). Літера (ц).

Цілі:

Закріпити навичку вимови звуку (ц);

Вміння чути у слові, виділяти та називати звук;

Вправляти у визначенні місця звуку в слові, у звуковому аналізі слів, у виділенні ударного голосного;

Ознайомити із літерою «Ц»;

продовжувати працювати над пропозицією;.

Закріплювати в дітей віком навички освіти іменників зі зменшувально-пестливим значенням з допомогою суфіксів -ец-, иц-, -ц-.

Виховувати позитивні мотивації до заняття.


Обладнання: літера Ц великого формату, картки зі складами (у, лі, ца, лі, цо, ку, рі, ца, сі, ні, ца, па, лець), картки на кожну дитину зі словами, в яких пропущена літера Ц (зай_и , ов_а, гусені_а, _ірк, птене_), предметні картинки на кожну дитину зі звуком Ц, розрізні абетки, ручки.


Хід заняття.

Організаційний момент
Сяде той, хто ласкаво назве предмет, щоб у слові з'явився звук Ц.
Мило-мильце, масло-олія, вікно-віконце, сукня-плаття, дерево-дерево, болото-болотце, дзеркало-дзеркальце, діло-ділок, тіло-тельце, блюдо-блюдце.


Ознайомлення з темою.

Сьогодні ми згадаємо звук Ц та попрацюємо з буквою Ц.
Згадайте, як називається звук Ц.
Подивіться букву Ц.

Складання слів зі складів.
-Коли я сьогодні йшла в д/с, мені назустріч йшов Незнайко. Він був дуже засмучений. Йому в школі задали написати слово, але він забув якесь, пам'ятає тільки, що в цьому слові є склад ЦА. Давайте подумаємо, яке слово могли поставити Незнайці. (Діти вигадують слова).


Пограємо у гру: "Слова розсипалися".
-Слови розсипалися на склади і всі переплуталися. Зберіть слово і прочитайте його (вчитель дефектолог пише на дошці склади одного слова, дитина виходить і збирає слово, діти читають.)

У вас на столах є картки зі словами, але в них не вистачає літери Ц. Впишіть літери і прочитайте слово, що вийшло.


Пальчикова гра «Курчата».


П'ять курчат, (Великий і вказівний пальці- дзьобик, інші
притиснуті до долоні)
П'ять грудочок (Всі пальці стиснути в кулак)
У дворі стоять біля бочки (Пальцями зобразити бочку)
Захотілося їм напитися (Прочинити пальці-дзьобики)
Зі щілин тече водиця. (Перебирати пальцями, опускаючи руки зверху донизу)
Ось з калюжі п'ють курчатки (Показати, як п'ють курчатки)
І у всіх озябли лапки (Пальці тремтять)
Ось підібгали коготочки, (Притиснути скрючені пальці до долоні)
Побігли грітися до квочки. («Пробігтися» пальцями столом)


Складання пропозицій за індивідуальними картинками.


-Хлопці, подивіться на свою картинку, придумайте пропозицію по цій картинці і порахуйте, скільки слів у вашому реченні. (Діти промовляють свою пропозицію і називають кількість слів у ньому).


-Хлопці, яка зараз пора року? Що з'являється навесні? (Квіти)

- Послухайте пропозицію: "Квіти цвітуть". Скільки слів у цій пропозиції? Зараз цю пропозицію ми викладемо з букв розрізної абетки. Але спочатку повторимо правила речення. (Разом з учителем дефектологом повторюють правила написання речень та викладають його з літер).
Підсумок: Молодці, сьогодні всі добре працювали


Рябова Любов Юріївна

Вихователь

МАДОУ ДЦРР д/с №4 «Ялинка»

р.п.Голишманове

Ціль:- познайомити дітей із глухим приголосним звуком [Ц] та літерою Ц; продовжувати вчити дітей визначати місце звуку у трьох позиціях; вивчати складати схему слова.

Розвиваюче середовище:розрізна абетка великого та малого формату, сюжетні картинки, складова таблиця, іграшка або площинне зображення курчати; предметні картинки із зображенням овець, гусениць, синиць, шпаків, лисиці, куниці, ведмедиці, вовчиці, чаплі, мотоцикла, квітів, колодязя.

Орг. момент:

Сьогодні хлопці знову відправимося за новими знаннями в Царство «Абетки». Але для початку, відгадайте загадку: «З'явився в жовтій шубці, прощайте, дві шкаралупки». Хто це? (Курча).

Як підзивають курчат? (Цип-цип-цип)

(Зобразити курча, що сидить у яйці. Показати, як він вилазить зі шкаралупки: спочатку висунув головку, потім-праве крило, потім -ліве.)

Аналіз звуку дає вихователь.

Ви напевно вже здогадалися про який звук і букву піде мова (ми слухатимемо і вимовлятимемо звук [Ц]).

Звук [Ц] вимовляється завжди твердо. Перешкода утворюється передньою частиною стінки язика. Звук [Ц] складний, він складається із звуків Т і С, які вимовляються швидко один за одним. Якщо піднести руку тильною стороною долоні до рота, то при проголошенні звуку [Ц] відчувається один удар повітряного струменя, а не два, як при ТЕС чи ТИС.

3. Визначення на слух слова зі звуком [Ц] у чотиривірші:

А зараз, послухайте чотиривірш і назвіть слова зі звуком [Ц]:

Любувалася курчатами:

Що не курча-то розумниця!

Молодець, молодець,

Дуже цінне пташеня! (курчатами, курка, курчатка, розумниця, молодець, молодець, молодець, цінне пташеня)

Вимовимо звук [Ц] у складах: Подивився Цип навколо і здивувався: «Ац-оц-уц, іц-оц-ац!».

Побачив вівцю, злякався: Ца-цо-цу! (Виразити мімікою переляк)

Курка заспокоїла його: "Ца-цо-ца". (вимовити нижчим голосом)

  1. У народі, хлопці про курчат є таке прислів'я. Курчат по осені рахують .

Як ви вважаєте, що вона означає? (говориться тоді, коли передчасно судять про результати чогось). Давайте скажемо ще раз і запам'ятаємо.

5. Фіз.хвилинка «Чапля»

Дуже важко так стояти:

Ніжку на підлогу не спускати,

І не падати, не гойдатися,

За сусіда не триматись.

Діти, визначте місце звуку [Ц], у трьох позиціях:

- на початку слова : чапля, квітка, ціль.

- в середині : гудзик, курка, кільце.

- в кінці : заєць, співак, німець

(Наведіть свої приклади: огірок, шпак, мудрець, молодець і т.д.)


6. Характеристика звуку. (згідний, глухий, твердий)

7. Хлопці, а на що схожа буква Ц?

Ось така буква Ц:

З коготочками на кінці.

Коготок-драпінка,

Як котяча лапка.

8. Місце літери в алфавіті: - Хлопці назвіть сусідів літери Ц. (Х, Ч)

9. Читання складової таблиці та слів.


Завдання: із розкладених на підлозі складів потрібно скласти слова та прочитати їх.

ПА РИ ПАРИ

ЦА РІ ПАРІ

ЦІНИ ЦАРИЦЯ

ЦІНИ

ЛИЦАРІ

ПАНИ

10. Підсумок: - З яким звуком познайомились? Дайте характеристику.

З якою літерою? На що вона схожа?

Показ презентації "Літера Ц"

Список використаної литературы:

1. Бондаренко Т.М. 2006 р. «Комплексні заняття у підготовчій групі дитячого садка».

«Свідоцтво про публікацію у ЗМІ» Серія А № 0002166 дата відправлення рекомендованої бандеролі 6 вересня 2013р. № квитанції (поштовий ідентифікатор) 62502663120182

2.Пожиленко Е.А.1999 р. «Чарівний світ звуків та слів» Посібник для логопедів

Запрошуємо педагогів дошкільної освіти Тюменської області, ЯНАО та ХМАО-Югри опублікувати свій методичний матеріал:
- педагогічний досвід, авторські програми, методичні посібники, презентації до занять, електронні ігри;
- Особисто розроблені конспекти та сценарії освітньої діяльності, проекти, майстер – класи (в т. ч. відео), форми роботи із сім'єю та педагогами.

Чому вигідно публікуватись у нас?