Piezīmes par mezgliem ziemas sagatavošanas grupā. K O N S P E K T NOD izglītības jomā “Runas attīstība” sagatavošanas grupā Tēma: “Ziema

K O N S P E K T

GCD pēc izglītības jomas

"Runas attīstība"

sagatavošanas grupā

Tēma: "Ziema"

Pedagogs: Shurygina O.E.

2016. gada decembris

Runas attīstība. Tēma: "Ziema".

Mērķis: Sistematizēt un nostiprināt bērnu zināšanas par ziemu.

Uzdevumi:

-precizēt, paplašināt un aktivizēt priekšmeta vārdnīcu, darbības vārdu vārdnīcu un zīmju vārdnīcu par tēmu “Ziema”;

- attīstīt atmiņu, dzirdes un vizuālo uzmanību;

- iemācīt bērniem saskaņot lietvārdus ar īpašības vārdiem;

- attīstīt vizuālo uztveri, attīstīt prasmi salikt teikumus pēc diagrammas;

- iemācīt bērniem uzrakstīt īsu stāstu par ziemu, izmantojot iepriekš iegūtās zināšanas un idejas; pastāstīt sakarīgi, pilnīgi un izteiksmīgi.

Aprīkojums: priekšmetu attēli ar ziemas attēliem; dēlis; izdales materiāli – priekšlikumu diagrammas; A. Vivaldi skaņdarbs “Ziema”, skaņdarbs “Baltās sniegpārslas” Bērnu koris.

Nodarbības gaita

es . Intelektuālā iesildīšanās

Skolotāja stāv kopā ar bērniem uz paklāja. Skolotāja aicina bērnus ātri, pareizi un pilnībā atbildēt uz jautājumiem: Kāds šobrīd ir gada laiks? Mēnesi? Nedēļas diena? Kas notiek pirms ziemas un kas notiek pēc ziemas? Cik ziemas mēnešu ir? Nosauciet tos.

Pedagogs: Labi darīti puiši!

decembris janvāris februāris

Tie pāriet pēc kārtas

Ar salu, ar sniegu,

Priecīgus Ziemassvētkus zvaigzne.

II . Nodarbības galvenā daļa

    Tēmas ziņojums.

Bērni un skolotājs stāv aplī.

Pedagogs: Puiši, jūs uzzināsiet, par ko mēs runāsim, ja uzminēsit mīklu:

Kļūst auksts.

Ūdens pārvērtās ledū.

Garausu pelēks zaķis

Pārvērsās par baltu zaķi.

Lācis pārstāja rēkt:

Mežā lācis gulēja ziemas miegā.

Kas lai saka, kas zina

Kad tas notiek?

Bērnu atbilde: Ziemā.

Pedagogs: Pilnīgi pareizi, puiši! Šodien mēs ar jums runāsim par gada noslēpumaināko laiku - ziemu. Ieņemiet savas vietas.

    Verbālo un loģisko spēļu vadīšana.

Spēle: “Izvēlies zīmi”.

Pedagogs: Un tagad, puiši, es aicinu jūs uzspēlēt spēli, es nosaukšu lietvārdu, un jūs, atbildot uz jautājumu "kurš" vai "kurš", nosauksiet tam īpašības vārdus. Piemēram: Kāda ziema? Salna. Pateicoties tam, mēs uzzināsim, kāda ir ziema:

Ziema(kuru?) - ...(auksts, sniegs).

Sniegs(kuru?) - ...(slapjš, auksts, pūkains).

Lāsteka(kuru?) - ...(ledainu, aukstu).

Saldēšana(kuru?) - ... (aukstu, stipru).

Slidkalniņš(kuru?) -...(sniegains, ledains).

Ledus ceļš(kuru?) - ...(ledainu, slidenu).

Spēle: "Sauc to laipni."

Ledus -…(ledus)

Saldēšana -…(sals)

Ragavas -…(kamanas)

Auksts -…(atdzesē)

Putenis -…(putenis)

Ziema -…(ziema)

Sniegs -…(sniega bumba)

Saule -…(Saule)

3 . Vārdu un teikumu diferencēšana.

Pedagogs: Puiši, ko, jūsuprāt, var izveidot no vārdiem?

Bērni: ieteikumi.

Pedagogs: Kas var mums palīdzēt izteikt priekšlikumu?

Bērni: teikumu diagramma. (Skolotājs piekar teikuma shēmu uz tāfeles │. .)

Pedagogs: Puiši, kāda ir atšķirība starp vārdu un teikumu?

Bērni: Ir viens vārds, bet teikums var sastāvēt no vairākiem vārdiem.

Pedagogs: Puiši, šeit ir teikuma diagramma, cik vārdu, jūsuprāt, ir šajā teikumā?

Bērni: Viens vārds.

Pedagogs: Kāpēc?

Bērni: Jo diagrammā ir uzzīmēts tikai viens taisnstūris.

Pedagogs: Labi darīts, puiši! Tagad nāciet klajā ar priekšlikumu man, pamatojoties uz šo shēmu.

Bērni: ziema. Kļūst tumšs. Nakts. Migla.

Pedagogs: Labi darīts, puiši. Un tagad mēs centīsimies sniegt priekšlikumus, pamatojoties uz jūsu shēmām par tēmu “Ziema”.(Skolotājs uz tāfeles ievieto teikumu diagrammu)

Priekšlikumu sastādīšana.

Fiziskās audzināšanas stunda “Baltās sniegpārslas”. (kustību improvizācija pie mūzikas)

No rīta griežas baltas sniegpārslas,
Pagalma vidū auga sniega kupenas.
Iela kļuva gaišāka no sniegpārslām,
Vajag tikai silti saģērbties.

Vienkārši nav iespējams nemīlēt ziemu,
Drīz mēs veidosim sniega sievieti.
Ja mēs nokrītam, ejot pa sniegu,
Ceļamies, noslaukām putekļus un atkal ejam.

Viņi no meža atnesīs uz bērnudārzu Ziemassvētku eglīti,
Ziemassvētku vecītis apsveiks bērnus svētkos.
Desmit reizes nedēļā mēs skaitam dienas
Lai drīz iedegtos spilgtās gaismas

Skolotājas stāsta “Ziema” lasīšana.

Pedagogs: Pienāca ziema. Visapkārt balts sniegs. Koki ir kaili. Lācis uzkāpa bedrē. Bērni priecājas par ziemu. Viņi slēpo, ragavas un sniega motorolleri.

    Darbs pie stāsta “Ziema” satura.

(Skolotājs uzdod bērniem jautājumus, kad saņemta atbilde, skolotājs liek uz tāfeles atbilstošo attēlu - ziema, sniegs, kaili koki, dzīvnieki bedrēs, laimīgi bērni, bērni slēpo un brauc ar ragaviņām).

Pedagogs: Puiši, kāds ir gada laiks?

Bērni: Pienāca ziema.

Pedagogs: Kas atrodas apkārt?

Bērni: Visapkārt balts sniegs.

Pedagogs: Kādi koki tur ir?

Bērni: Koki ir kaili.

Pedagogs: Kur pazuda lācis?

Bērni: Lācis uzkāpa bedrē.

Pedagogs: Kurš priecājas par ziemu?

Bērni: Bērni priecājas par ziemu.

Pedagogs: Ko bērni dara ziemā?

Bērni: Bērni slēpo, ragavas un sniega skrejritenis.

    Bērni raksta stāstu par "Ziemu"

Pedagogs: Puiši, jūs esat lieliski, un tagad iesaku jums pašiem izdomāt stāstu par ziemu, pamatojoties uz bilžu plānu uz tāfeles.

Vairāki bērni veido stāstu par “Ziemu”.

III . Apkopojot stundu

Pedagogs: Puiši, kurš var man pastāstīt, ko mēs šodien darījām?

Bērni: Viņi minēja mīklu, spēlēja dažādas vārdu spēles, veidoja teikumus, izmantojot diagrammas, klausījās stāstu “Ziema” un pēc attēliem veidoja stāstu par “Ziemu”.

Pedagogs: Puiši, jūs esat lieliski! Un tagad es aicinu jūs pabeigt mūsu ziemas nodarbību, pacelt savus krēslus un mūzikas pavadībā lidot prom no savām vietām uz visām pusēm un dejot kā sniegpārsliņas.

Skolotājs ieslēdz mūziku, un bērni lido prom no savām vietām visos virzienos un raiti dejo.

Izmantotās literatūras saraksts:

1) I.V. Kozins “Leksikas tēmas par runas attīstību pirmsskolas vecuma bērniem (sagatavošanas grupa). Izglītības un metodiskā rokasgrāmata" - M. Pedagogu izglītības centrs 2010

2) Zirjanova L.N., Lužbina T.V. “Runas attīstības nodarbības bērnu izglītības iestādēs” - Rostova n/a. Ed. Fēnikss 2012

3) Arbekova N.E. “Saskaņotas runas attīstīšana bērniem vecumā no 6 līdz 7 gadiem ar OHP” - M. Ed. Gnome 2013

Papildu materiāls

    Pirkstu vingrošana. (Bērni veic kustības atbilstoši tekstam)

1,2,3,4

Tu un es izveidojām sniega piku

Apaļš, spēcīgs, ļoti gluds,

Un sniegs nemaz nav salds...

1 - izmetīsim to,

2 - Mēs tevi noķersim

3 – nometīsim,

Un mēs to salauzīsim!

    Spēle "Pabeidz teikumu". Skolotājs aicina bērnus pabeigt teikumu, izvēloties atbilstošo vārdu.

Ziemā putenis (ko tas dara?) ...(slaucīšana).

Sals uz vaigiem un deguna (ko tas dara?) ...(šķipsnas).

Ziemā ūdens upē (ko tas dara?) ...(sasalst).

Zaķis ziemai uzvelk kažoku (ko tas dara?) ...(izmaiņas).

Sala raksti uz logiem (ko tas dara?) ... (neizšķir).

    Spēle "Draudzīsimies ar vārdiem." Skolotājs lūdz bērnus izveidot teikumus no trim vārdu kopām:

Sniga sniegs, balts. (Sniga balts sniegs.)

Ir ziema, ir auksts. (Ir pienākusi auksta ziema.)

Vaigi, sals, aizmugure, smeldz. (Sals dzēš vaigos.)


Samoilova Svetlana Viktorovna

GBOU vidusskola Nr.10 SP "Bērnudārzs "Berezka" Čapajevska, Samaras apgabals

GCD kopsavilkums skolai sagatavošanas grupas bērniem

“Ziema - ziema ir atnākusi pie mums ciemos”

Izglītības jomu integrācija : “Runas attīstība”, “Kognitīvā attīstība”, “Sociālā un komunikatīvā attīstība”, “Mākslinieciskā un estētiskā attīstība”, “Fiziskā attīstība”.

Uzdevumi:

Sociālā un komunikatīvā attīstība:

ü Mudiniet bērnus aktīvi un laipni sadarboties ar skolotāju, risinot spēļu un izziņas uzdevumus.

ü Turpināt uzkrāt pieredzi bērnu draudzīgās savstarpējās attiecībās.

ü Mudiniet bērnus analizēt, izdarīt secinājumus un pareizi formulēt savu atbildi.

Runas attīstība:

ü Mudiniet skolēnus aktīvi iesaistīties vārdu radīšanā, argumentācijā un izteikt savu viedokli.

ü Bagātināt bērnu vārdu krājumu.

ü Mudiniet būt jūtīgam pret māksliniecisko vārdu, klausoties dzejoli.

ü Mudiniet skolēnus, izmantojot jautājumus, atlasīt priekšmetam raksturīgās iezīmes.

Kognitīvā attīstība:

ü Labojiet ziemas dabas parādību nosaukumus, ziemas mēnešu nosaukumus.

ü Attīstīt loģisko domāšanu, inteliģenci un iztēli, risinot mīklas.

ü Iepazīstināt ar I. Surikova dzejoli “Ziema”

Mākslinieciskā un estētiskā attīstība:

ü Izraisīt bērnos pozitīvas estētiskās sajūtas un emocijas, klausoties mūzikas skaņdarbu. (P. I. Čaikovskis “Gadalaiki. Janvāris”)

ü Turpiniet pilnveidot aplikācijas prasmes. Uzmanīgi pielīmējiet detaļas un noslaukiet ar salveti.

ü Turpināt attīstīt prasmes lietot šķēres.

Fiziskā attīstība:

ü Attīstīt veiklību, ātrumu un vēlmi piedalīties kopīgās āra spēlēs.

ü Nostipriniet spēju apvienot vārdus un darbības spēlē.

Materiāls: attēli, kuros attēlotas ziemas dabas parādības, I. Surikova dzejolis “Ziema”; zils kartons, balta A4 lapa, neliels sarkans un melns krāsains papīrs, šķēres, līme, ota, salvete, eļļas lupatiņa, šabloni.

1. Mīklas par ziemu.

v Baltā sega nav izgatavota ar rokām,

Tas nebija austs vai griezts,

Tas nokrita no debesīm zemē. (sniegs)

v Nav dēļu, nav cirvju

Tilts pāri upei ir gatavs.

Tilts kā zils stikls:

Slidens, jautrs, viegls. (ledus)

v Kurš mākslinieks to uzklāja uz stikla?

Un lapas, un zāle, un rožu biezokņi? (Sasaldēšana)

v Kā debesīs no ziemeļiem

Peldēja pelēks gulbis.

Labi barotais gulbis peldēja,

Nometa, uzlēja

Uz laukiem, ezeriem

Baltas pūkas un spalvas. (sniegputenis)

Labi padarīts! Kurā gada laikā notiek šīs dabas parādības? (ziema)

2. Saruna par ziemu.

Katru gadu pie mums nāk ziema. Ziema mums palīdz ripināt sniegavīrus, pa nakti slidotava mums nobruģēta, celiņus kaisa ar sniegu, lai braukšana ar ragaviņām būtu jautrāka.

Nosauciet ziemas mēnešus. (decembris, janvāris, februāris)

Par kuru ziemas mēnesi runā mīkla:

  • Pasakiet man, puiši, mēnesi šajā mīklā:

Viņa dienas ir īsākas par visām viņa dienām, un viņa naktis ir garākas par nakti.

Uz laukiem un pļavām līdz pavasarim bija sniegs.

Tiklīdz pienāk mūsu mēnesis, mēs svinam Jauno gadu! (decembris)

Krievijā decembri sauca par želeju. Decembris bruģē, decembra naglas, decembra naglas.

  • Dzēš ausīs, dur degunā. Sals ielīst filca zābakos.

Ja tu šļakat ūdeni, krīt nevis ūdens, bet gan ledus.

Pat putns nevar lidot: sals putnu sasaldē.

Saule pagriezās pret vasaru. Kurš ir šis mēnesis, saki man? (janvāris)

Janvāri tautā sauca par sadaļu, jo... viņš sagrieza ziemu divās daļās.

  • No debesīm maisos krīt sniegs. Ap māju ir sniega kupenas.

Vai nu sniegputenis, vai putenis skāra ciematu.

Naktīs ir stiprs sals, dienā dzirdamas pilienu skaņas.

Diena manāmi pagarinājusies. Nu, kurš šis ir mēnesis? (februāris)

Februāris tiek saukts par sīvu, jo... Sniega daudz, ir bargs sals, bieži vien ir sniega vētras.

Kā jūs saucat lielu sniega kaudzi uz zemes? (sniegputene)

Kā sauc parādību, kad uz koku zariem ir sniegs? (sals)

Kā sauc stipru vēju ar sniegu? (putenis, vētra)

Kā sauc parādību, kad aukstas ziemas vidū pēkšņi notiek sasilšana? (atkusnis)

Kā sauc ledus gabalus zem māju jumtiem? (lāstekas)

Ziema pie mums nāk kā gaiši, ilgi gaidīti svētki. Katrs zars, katrs zariņš ir izrotāts. Mežs spīdēja, sasalis baltā mierā, likās, ka dzīve te ir apstājusies, un viss dzīvais kaut kur pazudis.

3. Dzejolis par ziemu. I.Surikova “Ziema”

Gaisā virpuļo balts pūkains sniegs,

Un viņš klusi nokrīt zemē un apguļas.

Un no rīta lauks kļuva balts no sniega,

Likās, ka viss viņu būtu pārklājis ar apvalku.

Tumšais mežs pārklājās ar brīnišķīgu cepuri

Un viņš aizmiga zem viņas cieši, saldi...

Dienas kļuvušas īsas, saule spīd maz.

Tagad ir atnākušas salnas un pienākusi ziema.

Vai jums patika dzejolis? Kādu gada laiku tas raksturo? Atcerēsimies, kādas pazīmes ir ziemā.

4. Didaktiskā spēle “Izvēlies zīmi”

Ziema (ko?) ... (auksta, balta, sniegota...)

Sniegs (ko?) ... (brīvs, mīksts, balts, drupans...)

Sals (kas?) ... (degošs, spēcīgs, sprakšķis...)

Vējš (kas?) ... (pīrsings, ass, spēcīgs)

Koki (ko?) ... (kaili, miegaini...)

Dienas (kādas?) ... (īsas, aukstas, skaidras, mākoņainas)

Kādas krāsas izmanto ziema?

Kā, tavuprāt, smaržo ziema?

5. Fiziskais vingrinājums "Sniegs"

Paņemsim nedaudz sniega,

Mēs veidojam sniega bumbas plaukstās.

Viņi aizgāja kopā un mūsu rokas sasildīja.

Un tagad ir pienācis laiks radīt - veidot sniega sievieti. Viņi ripoja līdzi, kamols pēc kamola,

Viņi tos cēla augšā vienu pēc otra.

Augšējā, trešā, maza istaba.

Viņi vēlāk nokratīja sniegu no rokām.

6. Produktīvā darbība.

Aplikācija "Sniegavīrs".

Bērni izseko sniega kupenas, 3 sniegavīra daļu, 2 apļu - rokas, burkāna un spaiņa rakstus. 6 gabali no balta papīra, 2 gabali no sarkana papīra. Acis, smaids, melna celtniecības papīra kociņš. Izgrieziet un pielīmējiet pa vienam uz zila kartona.

Bērni izpilda darbu P. I. Čaikovska darba “Gadalaiki. janvāris"

Jana Smerkalova
GCD kopsavilkums sagatavošanas grupā “Ziema-ziema”

Komunikācijas nodarbība sagatavošanas grupa

Priekšmets: Zimushka-ziema

Mērķis: apkopot un sistematizēt bērnu zināšanas par ziemu; iemācīties atlasīt saistītos (radniecisks) vārdi un antonīmi; iemācīt bērniem atbildēt uz jautājumiem; attīstīt vārdu veidošanas un teikumu rakstīšanas prasmes; aktivizēt vārdnīcu par šo tēmu;

Priekšdarbi: Saruna par ziemu, gleznu skatīšanās, dzejoļu un sakāmvārdu lasīšana, laikapstākļu vērošana pastaigās.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais moments. (ziemas pazīmes)

Gaisā virpuļo balts pūkains sniegs,

Un klusi nokrīt zemē

Kā jūs domājat, par kuru gada laiku mēs runāsim?

Kāds tagad ir gada laiks?

Nosauciet ziemas mēnešus. Kāda ir mūsu ziema? (ziema sniegota, auksta, salna) Kas notiek ziemā? (snieg snieg, vējš gaudo, upe salst) Ko jūs varat teikt par sniegu? (sniegs pūkains, viegls, mīksts. Sniegs klāja visu zemi. Kādi laikapstākļi ziemā? (ziemā laiks vējains, sals, ziemā pūš sniegs, vējš gaudo)

Labi aprakstīts ziema, atcerējās visas tās pazīmes.

2. Spēle "Pasaki vārdu" (saistīti vārdi)

Ziemā visu klāj balts pūkains sniegs, paspēlēsimies ar šo vārdu.

Skolotājs lasa dzejoli, un bērni pievieno vārdus, kas saistīti ar vārdu "Sniegs".

Kluss, kluss, kā sapnī,

Nokrīt zemē. (sniegs)

Visas pūkas slīd no debesīm -

Sudrabaini. (sniegpārslas)

Ciemā, pļavā

Viss iet uz leju. (sniega bumba).

Šeit ir dažas jautrības puišiem -

Vairāk un vairāk. (sniegputenis)

Visi skrien uz sacīkstēm,

Ikviens vēlas spēlēt. (sniega bumbas)

Tāpat kā baltā dūnu jakā

Saģērbies. (sniegavīrs)

Netālu ir sniega figūra -

Tā ir meitene. (Sniega meitene)

Paskaties uz sniegu? -

Ar sarkanu krūtiņu. (bulžubītes)

Kā pasakā, kā sapnī,

Izdekorēja visu zemi. (sniegs)

Kādus vārdus pievienojāt?

Kuram vārdam tie visi līdzinās?

Atrodiet līdzīgus vārdus vārdus:

Ziema - ( ziema, ziema, pavadīt ziemu, ziemošana utt..);

Frost - (sals, sasalst, sasalst, saldējums, saldētava, sasaldēšana utt.);

3 Spēle "Es tu, viņa viņa!"

Un ziemā, puiši, viņi ne tikai salst un salst, bet arī kļūst vēsi, tas ir, viņi salst. Un, lai atcerētos šo vārdu, mēs uzspēlēsim spēli "Es tu, viņa" izdomā frāzes ar vārdiem chill in winter (Man ziemā ir vēss, tu., viņš, viņa, mēs., tu., viņi.)

4. Fiziskie vingrinājumi. Kurš zina, ko darīt ārā ziemā, lai nenosaltu? Pareizi, kustieties! Un tagad es iesaku jums piecelties un kustēties.

Agri no rīta mēs devāmies uz parku (ejot vietā, viņi tur uztaisīja sniegavīru (vicinot rokas,

Un tad viņi ripoja lejā no kalna (viļņveidīgas kustības ar rokām,

Mums bija jautri un jautri (lekt).

Viņi meta sniega piku Tanjai (brīvprātīgas kustības, viņi meta sniega piku Vovai,

Viņi svieda Mišu ar sniega piku - izrādījās, ka tā ir sniega pika!

Ziemā ir auksti staigāt (pamāj ar galvu)- skrienam ātri mājās (atgriezīsimies savās vietās!

5. Spēle "Apjukums"

Ak, puiši, kamēr mēs iesildījāmies, manos teikumos visi vārdi sajaucās! Ko tagad darīt? Varbūt varat man palīdzēt tās atšķetināt?

Bērniem patīk ziemas prieki - bērniem patīk ziemas prieki

Zina brauc ar ragaviņām ziemā - Zinai patīk braukt ar ragaviņām ziemā

Bērni valkā ziemas drēbes ziemā - bērni valkā ziemas drēbes ziemā.

Kuzja taisa sniegavīru dārzā - Kuzja taisa sniegavīru dārzā

Spēle "Pretēji"

Mēs to izdomājām šeit, bet šeit ir vairāk apjucis:

Vasarā un ziemā dienas ir karstas. Pa labi? Vasarā un ziemā debesis ir gaišas. Pa labi?

Vasarā un ziemā dienas ir garas. Pa labi? Pavasarī un vasarā ledus uz upes ir plāns. Pa labi?

Sniegs un ledus ir mīksts. Pa labi?

Labi darīts, sakārtojām lietas, atšķetinājām visus vārdus, tagad varam turpināt tālāk!

6. Darbs pie skaņu dikcijas un automatizācijas pilnveidošanas SZ

Jūs zināt, kā salikt teikumus un frāzes, bet vai kāds prot skaitīt dzejoļus un mēles griežas? Un apmēram ziema vai sniegs, jūs zināt? (mēles griešanas atkārtošanās "Snieg, snieg" Un "Tā bija ziema") labi darīts, pazīstu šo mēles griezēju un piedāvāju mācīties:

DEGUNS VĒL IR, ZIEMA NĀK,

ZIEMAS PASAKU MEŽĀ, MĀJAS.

VISS BŪS IZTECINĀTS:

ZEME, STEPES UN RŪPNĪCA!

7. Kopsavilkums. Spēle "Saki laipni"

Cik jūs visi esat gudri, jūs izpildījāt visus uzdevumus!

Kurš var pateikt, par ko mēs šodien runājām? Kādu jaunu vārdu tu iemācījies? Labi darīts, bet man ir vēl viena lieta, lielākā daļa plaušu: Pastāsti man, kad mēs vēlamies kādam izpatikt, kā mēs viņu uzrunājam, kā mēs viņu saucam? Pareizi, laipni, un izdomāsim, kā nomierināt ziema

Sniegs… sniega vējš… vēsma Frost - salta sniegpārsla...sniegpārsla Ziema.... ziemas koks....skujiņu kalns-kalns Kamanas-kamanas sniegavīrs-sniegavīrs Snow Maiden – Snow Maiden Star…. saules zvaigzne... Sv

Par to, ka šodien labi atbildēji, nodarbībā bijāt aktīva un vērīga, dodu jums visu sauli, lai mūs sildītu aukstumā!

Nodarbības kopsavilkums sagatavošanas grupā par tēmu: Ziema

Ibatuļina Ļubova Semjonovna
Amata nosaukums: GBS(K)OU "NS(K)OSH Nr.88 1.tipa" skolotājs
Darba apraksts:Šo materiālu pirmsskolas skolotāji var izmantot, lai vadītu sarunas par ziemu, pastaigājoties un pārrunājot dabas parādības. Tā noderēs arī sākumskolas un vidusskolas skolotājiem mācību stundu sagatavošanai par apkārtējo pasauli un ziemas tematikas nodarbībām.
Mērķis: bērnu iepazīšana ar ziemas mēnešiem, ar dabas stāvokli ziemas periodā.
Uzdevumi:
Izglītības:
- nostiprināt zināšanas par sezonālajām izmaiņām dabā;
- vispārināt un sistematizēt priekšstatus par ziemai raksturīgajām pazīmēm.
Izglītības:
- izkopt mīlestības sajūtu pret dzimto dabu;
- attīstīt interesi par dabas izzināšanu.
Izglītības:
- attīstīt spēju atjaunot loģiskās attiecības un izdarīt secinājumus;
- attīstīt atmiņu un uzmanību.

Puiši, rudens beidzas. Tuvojas gada majestātiskākais laiks – ziema. Es jums pastāstīšu, kāpēc šis gada laiks ir brīnišķīgs. Un Ziemas enciklopēdija man palīdzēs šajā jautājumā. Tātad:

Pirmā nodaļa.

Ziemas mēneši.
Ziema sākas decembrī, tad nāk janvāris, un ziema beidzas ar īsāko mēnesi - februāri. Decembris ir Krievijas ziemas cepure. Šis ir garo nakšu un pirmo bargo salnu mēnesis, gada pusnakts. Janvāris ir ziemas virsotne, spožu zvaigžņu un baltu taku mēnesis. Janvāris tiek uzskatīts par aukstāko mēnesi, ziemas sirdi. Februāris ir pavasara priekšvakars. Šis ir pēdējo salu, dzeloņainu puteņu un sniega sanesumu mēnesis.
-Puiši, klausieties, kā vecos laikos šos mēnešus mīļi sauca. Decembris ir auksts. Tā ir taisnība, jo decembris vienmēr ir auksts un sals. Janvāris ir griezums, tas ir vidū, it kā sagriež ziemu divās daļās. Februāri sauca par lautu. Dažos gados februāris var būt ļoti skarbs un pēc smaguma pakāpes nav zemāks pat par janvāri.
Cilvēki jau sen ir izdomājuši sakāmvārdus un teicienus par ziemas mēnešiem.
decembris
Decembris nēsā aitādas mēteli līdz pirkstiem un krāso uz logiem sarežģītus rakstus. Sniegs priecē manas acis un ausis ir aukstas.
Decembris beidzas gads, sākas ziema.
Tas ir auksts mēnesis, kas visu ziemu vēsina zemi.
Decembris bruģēs, un naglos, un dos kamanas.
janvāris
Janvāris ir jaunā gada sākums, ziema ir vidus.
Tēvs janvāris - salnas.
Janvāris ir pagrieziens pretī pavasarim.
Janvāris plaisā - ledus uz upes kļūst zils.
februāris
Februāris noslēdz ziemu un parāda ceļu uz jauno sezonu.
Janvārī ir salnas, februārī - sniega vētras.
Februārī aizlidoja puteņi un puteņi.
Februāris aizpūš ziemu.

Puiši, klausieties arī mīklas par ziemas mēnešiem.

Viņa dienas ir visīsākās no visām dienām,
No visām naktīm, kas garākas par nakti.
Uz laukiem un pļavām
Sniga līdz pavasarim.
Paies tikai mūsu mēnesis,
Mēs svinam Jauno gadu. (decembris)

Tas kož ausīs, kož degunā,
Sals ielīst filca zābakos.
Ja jūs apšļakstīsit ūdeni, tas nokritīs
Ne jau ūdens, bet ledus.
Pat putns nevar lidot
Putns salst no sala.
Saule pagriezās pret vasaru.
Kurš ir šis mēnesis, saki man? (janvāris)

Naktīs stiprs sals,
Dienas laikā var dzirdēt zvanam pilienus.
Diena manāmi pagarinājusies.
Nu, kurš šis ir mēnesis? (februāris).
-Labi padarīts! Viss tika uzminēts pareizi. Daba ziemā .
Decembrī ir īsākā diena un garākā nakts. Pirms diena paspēj noskaidroties, jau iestājusies vakara krēsla. Aukstums un sals pārklāj ezerus un upes ar izturīgu ledu. Sniegs. Lēnām virpuļojošas, lielas zvaigznes formas sniegpārslas krīt. Viss tumšais pazūd, pārklāts ar baltu. Stundu no stundas daba kļūst arvien baltāka. Sniegs kā balta lapa klāja dārzus, laukus, mežus, aizbēra bedres, nelīdzenu zemi un veidoja sniega kupenas. Kļuva manāmi plašāks, tīrāks, dzīvespriecīgāks.
Janvārī dienas kļūst garākas un gaišākas. Sākumā dienas pieaugums ir pilnīgi nemanāms, ļoti mazs, bet pat šāds pieaugums padara dienu garāku. Saule ir pārvērtusies vasarā, un dienu no dienas tā pacelsies augstāk un ilgāk uzkavēsies debesīs, un pašas debesis kļūs zilas. Mežā janvārī ir pasakaini skaisti! Sniegs dzirkstī kā dimants, kas izkaisīts saulē. Baltu stumbru bērzi stāv kā kristāla rotājumā. Uz egļu zaļajām ķepām karājās sniega kukhta (kukhta ir sniegs, kas guļ uz zariem); gadsimtu vecas priedes un citi koki bija pārklāti ar baltām mežģīnēm. Patvērums dabas mīļotājiem slēpotājiem. Viņam ir prieks klīst pa plašajiem ziemas brikšņiem. Mežā valda klusums, it kā pusmiegā.
Februārī saule dienas laikā sāk nedaudz sasilt. Dienvidu pusē koku stumbri atkūst. Un uz jumtiem parādās lāstekas, atkušņa laikā sniegu klāj ledaina garoza - garoza. Šis ir kontrastu mēnesis. Februārī notiek cīņa starp ziemu un pavasari. Salnas februāra vidū ir pēdējās ziemas pūles pirms pavasara tuvošanās. Bet, neskatoties uz to, ar katru dienu kļūst gaišāks, debesis arvien vairāk apspīd saule, gaišas, bet tomēr bezspēcīgas dot siltumu. Dienas kļūst garākas un skaidrākas. Arī mežā viss ir balts. Sniegs mirdz un mirdz saulē. Salnu dzirkstiņos klusais mežs snauž, pūkains. Spoži mirdz skuju formas skuju zaļais samts, balti mirdz ažūrie, sprogainie bērzi. Visapkārt ir kuplas, dīvainas sniega kupenas.

Puiši, vai daba ziemā ir skaista?
-Klausieties sakāmvārdus un zīmes par ziemu.

Ziema veido vasaru. Pēc ziemas nāk vasara.
Ziemā saule smaida caur asarām.
Ziemas siltums - vasaras aukstums.
Ziemā mežs ir trokšņains - gaidiet atkusni.
Ziema jautās, kas ir vasarā gaidāms.
Ja ziemā ir sauss un auksts, tad vasarā ir sauss un karsts.
Nu, tagad uzmini mīklas par ziemu - ziemu.
Galdauts ir balts
Es apģērbu visu pasauli. (Sniegs)

Ir viens tāds zieds.
To nevar nopīt vainagā.
Viegli uzpūtiet uz to:
Bija zieds - un nav ziedu. (Sniegpārsla)

Baltais burkāns
Tas auga visu ziemu.
Saule ir sasildījusi
Un viņš ēda burkānu. (Lāsteka)

Vecis pie vārtiem
Siltums tika atņemts.
Pats neskrien
Un viņš man neliek stāvēt. (Sasaldēšana)

Lai gan viņa pati ir sniegs un ledus,
Un aizejot viņam birst asaras. (Ziema) Dzīvnieki un putni ziemā.
Kluss mežā. Šķiet, ka dzīvība tajā sastingusi līdz nākamajam pavasarim. Tikai zīlīšu čīkstēšana un dzeņu klauvēšana atdzīvina mežu. Lapsa “peles” laukos, medī pīļus. Kas veido ejas zem sniega. Bet zvēru un putnu dzīve ziemā neapstājas pat ne uz minūti, tā dzīvo savu mēreno, tikai nedaudz kluso dzīvi.

Mežacūkas plosās pa sniegu, meklējot zīles un ziemas kosu. Bērzu meža malā kā melnas bumbas redzamas rubeņi. Zili melnas bizes ar spilgti sarkanām uzacīm salnā rītā sēž izkaisītas un baro, knābājot auskarus. Viņi barosies šādi un sāks viens pēc otra, saliekot spārnus un saspiežoties kopā. Tie kā akmeņi no bērziem krīt tieši sniega kupenā un paliek bedrēs visu atlikušo īso ziemas dienu. Vakarā viņi izlido, lai pabarotu, un tad atkal ienirst sniegotajā spalvu gultā, lai pavadītu nakti. Sniegā tās ir mierīgākas, siltākas, vējš tajās neiekļūst un tās ir paslēptas no plēsējiem. Snigā nakšņo arī lazdu rubeņi, rubeņi, pelēkās un baltās irbes. Medņu vientuļnieki barojas ar priežu skujām. Ar bērzu pumpuriem barojas arī kušķainie lazdu rubeņi.
Zaķi, caunas, aļņi, vilki visu ziemu ir “kājās” - tie ir nomodā meža iemītnieki.

Ziemas birzīs var sastapt “meža kārtībniekus” – zīlītes, riekstiņus, pikas un pašus mazākos putnus – dzeltengalvu ķēniņus. Visi no tiem attīra kokus no meža kaitēkļiem. Viņi meklē zīlītes, kāpurus un kukaiņu olas. Paslēpts nomaļās vietās ziemai. Arī raibā dzenis strādā nenogurstoši, iznīcinot arī meža kaitēkļus.

Un tādi dzīvnieki kā brūnais lācis, āpsis, jenotsuns, burunduks, gofers, murkšķis, kāmis, ezis atrodas ziemas miegā. Viņi dzīvo no rudenī uzkrātajiem taukiem un nesteidzas izkļūt no ziemas miega.
Vārnas un žagaras pavada garo ziemas nakti kokos parkos un dārzos. Nakšņošanas pieturā vēl ilgi dzirdama dzīvespriecīga putnu zvanīšana. Lielās zīles, mājas zvirbuļi, koku zvirbuļi un stīpas naktīs slēpjas zem jumtiem, bēniņos pie apkures caurulēm. Aiz logu rāmjiem. Viņi neizmanto putnu mājas: tie ir auksti.


Kāds bīstams zvērs
Staigā sarkanā kažokā,
Sniegs šķūrē prom
Peļu ir pietiekami daudz
Vai viņš aiz sevis sedz visas pēdas? (Lapsa)

Saritināsies bumbiņā,
To nav iespējams paņemt. (Ezītis)

Lēc gar zariem
Nav putns.
rudmate,
Nav lapsa. (Vāvere)

Ātrs lēciens
Siltas pūkas
Sarkanas acis. (zaķis)

Vasarā viņš staigā bez ceļa
Blakus priedēm un bērziem,
Un ziemā viņš guļ bedrē,
Paslēpj degunu no sala. (Lācis)

Izglītības aktivitātes kopsavilkums par tēmu “Ziema” izglītības jomās “kognitīvā attīstība”, “runas attīstība”, “mākslinieciskā un estētiskā attīstība” skolas sagatavošanas grupas bērniem.

Vera Nikolaevna Malyavina, MKDOU Anninsky bērnudārza Nr.7 ORV skolotāja.
Apraksts: Šī nodarbība paredzēta bērnudārza audzinātājām. Nodarbības laikā bērni rotaļīgā veidā nostiprina zināšanas par ziemas zīmēm, iepazīstas ar sava novada ziemas īpatnībām, tiek bagātināts viņu vārdu krājums. Nodarbībā tiek izmantoti dzejoļi, mīklas, jauna interesanta pasaka. Visas nodarbības laikā bērni risina problemātiskas situācijas.
Mērķis: bērnu priekšstatu veidošana par ziemu.
Uzdevumi: apkopot un sistematizēt bērnu zināšanas par ziemu kā gadalaiku. Noteikt ziemas parādībām raksturīgās pazīmes nedzīvajā un dzīvajā dabā. Uzziniet, kā izveidot savienojumus starp putnu, dzīvnieku un cilvēku pielāgošanos gadalaika īpatnībām. Aktivizējiet un bagātiniet bērnu vārdu krājumu. Attīstīt loģisko domāšanu un atmiņu. Veicināt dabas mīlestību un vēlmi palīdzēt grūtībās nonākušajiem.
Materiāls un aprīkojums: ezis rotaļlieta; magnētiskā tāfele; kāršu komplekts ar ziemas zīmēm; gadalaikiem atbilstošas ​​krāsas kartes; piktogrammas “jautri”, “skumji”; d.m. "Putni"; dažas sniegpārslas.
Izdales materiāls: balts papīrs, spīdumi.
Tiešo izglītojošo aktivitāšu gaita:
Organizācijas laiks:
Visi bērni sapulcējās aplī.
Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs.
Cieši turēsim rokas
Un pasmaidīsim viens otram!
Pedagogs: bērniņi, es jums smaidu, un jūs smaidāt man un viens otram, lai jums būtu labs garastāvoklis visas dienas garumā.
- Kādus gadalaikus jūs zināt?
(Ziemas pavasaris Vasaras rudens).
-Katrs laiks atbilst noteiktai krāsai.
Uzdevums: uz magnētiskās tāfeles ielieciet kartītes ar “gadalaikiem”, saskaņojiet tās ar atbilstošas ​​krāsas kārtīm (balta, zaļa, daudzkrāsaina, dzeltena).
-Cik gadalaiku ir dabā? (četri).
-Bet mans ezis draugs apgalvo, ka viņi ir trīs, kāpēc?
(ezītis ziemā guļ un nepazīst ziemu).
– Vai vēlaties ezītim pierādīt, ka ziema pastāv?
(Skolotājs uz tāfeles atstāj tikai baltu kartiņu).
Vārdu spēle “Ziemas vārdi”.
(Par katru pareizi nosaukto vārdu var uzdāvināt sniegpārsliņu; uzvar tas, kuram ir visvairāk sniegpārsliņu).
- Nosauciet "ziemas vārdus". Es saku vārdu "ziema", un jūs?
(Sniegs, putenis, putenis, sals, ledus, pūderis, slapjš, sniegavīrs, Sniega meitene, kamanas, sals, sniega motocikls, snigšana un citi).
Spēles beigās skolotājs apkopo rezultātus.
Ko jūs varat teikt par ziemu mūsu apkārtnē, kāda tā ir?
(Mīksts, silts, duļķains, mitrs, lietains...)
Kādi laikapstākļi liek jums justies labi un laimīgi?
(Kad ir saule, sals, sniegs, var braukt ar ragaviņām, būvēt sniegavīru, spēlēt sniega pikas).
- Kādu ikonu mēs parādīsim? "Smieklīgi"
- Kādi laikapstākļi tevi skumdina?
(Auksts, brāzmains vējš, mitrs, sniega vietā sāka līt...)
(Rādīt ikonu “skumji”).
– Ziema var būt dažāda – skarba, auksta, dusmīga, vai sniegbalta, maģiska.
Viņas skaistuma dēļ cilvēki viņai izdomāja sirsnīgus, skaistus vārdus:

Sveika, krievu jaunkundze,
Skaistums ir dvēsele,
Sniegbalta vinča,
Sveiki, ziema - ziema!
P. Vjazemskis.
- Ak, kādus skaistus vārdus tu zini?
(Viesis - ziema, burve, ziema - burve, rokdarbniece...)
– Mūsu ezītis jautā, kā zināt, ka ziema ir atnākusi?
Didaktiskā spēle "Ziema ir atnākusi".
(Saskaņā ar "zirnekļa" modeli.) Tiek izmantots kāršu komplekts par zīmēm
ziema un baltā karte - ziemas modelis. Modelis ir izstādīts
vidū, pārējās kārtis tiek novietotas darba gaitā).
- Kāpēc vasarā ir silts, bet ziemā auksts?
(Saule slikti silda, dod maz siltuma, saka: “Saule spīd, bet nesilda”).
-Kāda ir zeme ziemā?
(Sasalusi, viss klāts ar sniegu).
- Un upes?
(Saistīts ar ledu).
- Ko jūs redzat uz šīs kartes?
(Putni izlido).
– Kāpēc putni ziemošanai lido uz siltākiem reģioniem?
(Ziemā ir auksts un izsalcis).
- Un mums ir jāpalīdz tiem putniem, kas paliek ziemot, pārdzīvot auksto ziemu. Kā?
(Izgatavo barotavas, pabaro putnus).
- Es tev pateikšu mīklu, un tu uzmanīgi klausies un uzmini, kādi putni aizlidoja uz manu barotavu?
Noslēpums:
“Putnu barotavā ieliku sausu pīlādžu zariņu un maizes drupatas.
Ielidoja mazo pelēko putniņu bars brūnos mēteļos, tie aprija maizi, bet pīlādžu atstāja neskartu. Kas tas bija?"
(Zvirbuļi. Skolotājs izliek kartiņu ar zvirbuļa attēlu).
“...Es redzu, ka citi sēž uz barotavas: viņu krūtis ir sarkanas, spārnu gali un galva ir zili, un uz spārniem ir balta svītra. Barotavā nav palikušas pīlādžu ogas.” Kas ieradās?
(Bulžus).
"... ir ieradušies putni ar dzeltenām krūtīm."
- Kas tas bija?
(Zīlīte).
- Mūsu jaukajam ezītim interesē, vai dzīvnieki ziemā arī dodas uz siltākiem klimatiem?
(Dzīvnieki pielāgojas ziemai: daži pārziemo, citi gatavo krājumus ziemai, kausē, maina vasaras kažokus pret ziemas).
- Ezītis jautā, vai cilvēki arī ziemā guļ?
(Cilvēki silti ģērbjas, apsilda mājas, sporto, stiprina sevi, lieto vitamīnus).
- Klausies pasaka "Sniegpārsla".
“Sniega mežā, ledainā būdā dzīvoja burve Vintere. Viņai bija mīļotā mazmeita Snowflake. Viņai patika dejot un griezties gaisā. Sniegpārsla bija ļoti maza, tāpēc, kad vecmāmiņa Vintera iegāja mežā, lai kaisītu sniegu, viņa cieši aizslēdza durvis. Sniegpārsliņai bija ļoti garlaicīgi, kad viņa palika viena mājās.
Kādu dienu viņa izlauzās caur atvērtu logu. Viņa lido, un Vilks viņu satiek: "Sniegpārsla, sniegpārsla, es tevi apēdīšu!" Un Sniegpārsla atbild: "Neēd mani, es tev dejos." Un, ar savām pūkainajām kājām atgrūdusies no zemes, viņa viegli uzlēca un sāka jautri griezties gaisā.
Viņa dejoja tik viegli un skaisti, ka Vilks neviļus paskatījās uz viņu.
Viņam tik ļoti iepatikās sniegpārsliņas deja, ka viņš no baudas pat atvēra muti. Sniegpārsla griezās un griezās un nejauši pieskārās Vilka karstajai mēlei. Viņa acumirklī pārvērtās par ūdens lāsi un uzkrita uz vilka ķepas. Vilks
Es biju ļoti satraukta un rūgti raudāju..."
– Kā, jūsuprāt, lāsīte atkal var pārvērsties par sniegpārsliņu?
Tieši tā, viņai var palīdzēt tikai sals. Klausieties tālāk.
“...laikus parādījās vecmāmiņa Vintera, viņa pacēla pilienu augstu debesīs.
Frosts viņai pieskārās ar savu burvju nūju, un viņa atkal pārvērtās par sniegpārsliņu. Tātad viņai bija dzimšanas diena. Un Saule, viņu apsveicot, mirdzēja daudzās krāsās. Šīs krāsas dzirkstīja Sniegpārsliņā
daudzkrāsaini dzirksti, un viņa aizlidoja. Un tikai Vilks bija bēdīgs, un viņš joprojām gaudo mežā. Nabaga vilks."
– Vai tev Vilka žēl? Uzdāvināsim viņam dāvanu. Izgriezīsim no papīra sniegpārslas, apkaisīsim tās ar spīguļiem, un mūsu draugs ezis tās iedos Vilkam.
Produktīva darbība "Sniegpārsla"».
Apkopojot stundu.