A tady je písmeno C! Myslí si, že je královna... Shrnutí lekce tvoření zvukové výslovnosti v přípravné logopedické skupině Kuřecí kuře Logopedická lekce v přípravné skupině zvuk ts

Vachreneva Naděžda Michajlovna
Pracovní pozice: učitel
Vzdělávací instituce: MADO "Sineglazka"
Lokalita: Jamalo – Něnecký autonomní okruh
Název materiálu: Metodický vývoj
Předmět: Shrnutí lekce gramotnosti v přípravné skupině "Zvuk C a písmeno C"
Datum publikace: 19.11.2017
Kapitola: předškolní vzdělávání

Městský autonomní předškolní výchovný ústav mateřská škola

"Sineglazka" města Noyabrsk, Jamalsko-něnecký autonomní okruh

Pedagog: Vakhreneva N.M.

Shrnutí lekce gramotnosti v přípravné skupině „Hlas a písmeno C“

Téma: „Zvuky a písmena „Ts“, Ts

Cíl: Upevnit správnou výslovnost zvuku „ts“ ve slabikách, slovech, frázích,

souvislý projev.

Obsah programu:

Formování fonematické percepce.

Upevňování dovedností zvukové analýzy slova, určení místa zvuku ve slově.

Posílení pojmů: zvuk, písmeno, slabika, slovo.

Upevňování dovednosti hláskové analýzy slov.

Zlepšení schopností číst slabiky.

Rozvoj zrakového a sluchového vnímání, pozornosti, paměti.

Výchova

zájem

literární

výslovnost,

vzdělání jazykového smyslu.

Zařízení:

diagramy, písmena, sazba, tabulka, tužky, obrázky,

Průběh lekce:

Úvodní část. Děti stojí v kruhu a zobrazují slunce.

vychovatel:

Usmějme se na sebe

Úžasné objevy

Přejeme to nám všem.

Kluci, dnes se zase naučíme číst a psát, budeme si povídat o zvukech a písmenech.

Cvičení "Sluneční paprsky"

Každý den děláme malé objevy. Každý objev je jako

Sluneční paprsek! Podívejte se na obrázek, co vidíte?

Děti: Slunce.

Vychovatel: Na paprscích jsou pro vás úkoly.

Děti: To jsou dopisy.

Pedagog: Proč jsou písmena v kruzích různých barev?

Děti: Samohlásky a souhlásky.

Artikulace zvuků.

Pedagog: Jaké jsou zvuky samohlásek a souhlásek?

Děti: Vyslovujte samohlásky a souhlásky.

Pedagog: Jaké zvuky žijí v zelených kruzích?

Děti: Jemné zvuky.

Vychovatel: Cože, křičí na nás zvonek?

Co nám našeptává telefon?

Děti: znělé a neznělé zvuky.

Hlavní část. Cvičení „Čti, slabika“

KA, GO, BU, PY, VO, VA, FI, FU, ASH, AP..., (karty)

Pedagog: Výborně!

Pedagog: - Kluci, podívejte se na paprsek, co vidíte?

Děti: Vejce.

Pedagog: Každý sluneční paprsek je novým objevem. Dnes vám to chci říct

pohádka Ale nejprve uhodněte hádanku.

Byl tam bílý dům, nádherný dům,

A něco v něm zaklepalo.

A havaroval a odtud

Zázrak vyběhl živý.

Objevil se ve žlutém kožichu,

Sbohem, dvě mušle.

Děti: Kuře.

Pedagog: Kuře žilo v jedné skořápce, cítil se v ní stísněně, znuděně a on

chtěl se narodit. Nakreslíme kuře sedící ve vejci a ukážeme

jak se vynořuje ze skořápky: nejprve hlava, pak pravé křídlo, pak

Vlevo, odjet. A teď je volný. A tiše, ... (děti dokončí věty)

Kuřátko - kuřátko - kuřátko. "Jaký úžasný svět!" - řekl kuře.

Kluci, pozvěme kuře do země zvuků. Země, kde žijí zvuky

3. Úvod do nového zvuku „Ts“

Pedagog: Máte rádi hádanky?

Pedagog: Odpověď vám řekne, jaký zvuk, poznáme se.

Stojí na jedné noze

Upřeně se dívá do vody,

Náhodně strká zobákem -

Hledám malé žáby v řece (Heron)

Život v těžké knize

Chytří bratři.

Je jich deset, ale tito bratři

Budou počítat vše na světě. (čísla)

Pedagog: Uhádli jste, s jakým zvukem se setkáme. Jaký zvuk je slyšet v

začátek slov odpovědi?

Děti: Zvuk "ts"

4. Naučte se vyslovovat hlásku „ts“

Co dělají rty? (usměj se)

Vyslovte zvuk „ts“ (viditelné zuby)

Co dělá špička jazyka (přiléhá k horním zubům)

Vydali zvuk tiše, hlasitěji, zase tiše.

Myslíte si, že zvuk „ts“ je samohláska nebo souhláska a proč?

Jaké jsou souhláskové zvuky? (tvrdý měkký)

Zvuk „ts“ je vždy jen tvrdý. Jaký jiný zvuk víte, že se to děje?

jen těžko?

Určete, zda je zvuk „ts“ znělý nebo neznělý?

Závěr: Zvuk „ts“ je souhláska, tvrdá, nudná, syčící.

Fyzické cvičení „Kobylky“.

5. Zvuková analýza slova „chick“. (Letáčky - schémata)

Jedno dítě vystupuje u tabule, zbytek na listu.

Kolik zvuků?

Kolik souhlásek?

Kolik samohlásek? Kolik slabik? Proč si to myslíš?

Hra "Pozorné uši"

Když uslyšíte zvuk „ts“, tleskněte

M K C R C A C

Pokud uslyšíte zvuk „ts“ ve slabikách, dvakrát zatleskejte.

AS AC US SU STA TsLA AST OCT CTA

To je pravda, opakujte po mně:

CA CA CA – volavka, kuře, pyl

TSE TSE TSE - plavec, šalvěj, výborně

Určete místo hlásky ve slově: Květiny, okurka, prsten

Dokončete slovo zvukem „ts“: Dvore - ts, prodava -ts, pilaf -ts

Dokončete slabikou CA: vod-tsa, kuře, ulice

Hra „Velký – malý“ (tvoření slov)

Strom - strom, miska - podšálek, zrcadlo - zrcadlo, mýdlo - mýdlo

6. Představení dopisu:

Toto je písmeno C -

S drápem na konci.

Dráp - škrábnutí,

Jako kočičí tlapa.

Jaký je rozdíl mezi zvukem a písmenem? Zvuk „ts“ je označen písmenem „tse“. Porovnejte velké

a malé. Jak to vypadá? Přemýšlejte o slovech, která začínají hláskou „ts“.

Psaní písmene c ve vzduchu na kus papíru.

Hra "Ztracené dopisy"

Co lze vyrobit z písmen? (slovo)

Udělejme z těchto písmen slovo. U, A, R, C, K, I

7. Čtení slabik:

8. Shrnutí lekce.

S jakým dopisem jste se setkali? Co jste se naučili o zvuku „ts“?

Odraz:

Pedagog: Všichni jste dnes udělali maximum, výborně, kluci! Byl jsi pozorný a

aktivní. Bylo mi potěšením s vámi pracovat.

Příloha 1-2.

Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce „Mateřská škola „Lastochka“, vesnice Taezhny

Shrnutí lekce gramotnosti „Zvuk a písmeno C“

připravila učitelka logopeda

Kudrina Natalya Vladimirovna

Tajga, 2014

Zvuk a písmeno C.

Cíle: seznamte děti se hláskou T a písmenem T; Rozvoj fonematického sluchu; naučit vyslovovat hlásku C ve slabikách, slovech, větách; naučit se určit místo zvuku ve slově; zlepšit dovednosti analýzy zvukoslabičnosti slova TSYP; rozvíjet jemnou motoriku a grafomotoriku dětí.

Zařízení: dědeček, žena, slepice s kuřátky, mušle s úkoly, zvuk Ts, zvukový symbol Ts, pískoviště, obrázky se zvukem na začátku, uprostřed a na konci slova, mrak připevněný ke stropu, písmena Ts, schémata pro zvuk- rozbor slabik.

Průběh lekce

Organizace času. Kluci, hádejte hádanku:

Objevil se ve žlutém kožichu,

Sbohem dvě mušle.

(kuřátko)

Kdo je matkou kuřátek?

Děti: kuře.

Chceš, abych ti řekl pohádku?

1. Logoped vypráví dětem pohádku:

Žil jednou jeden dědeček se ženou a měli slepici popíchanou. Slepice snesla ne zlatá vejce, ale jednoduchá, a z nich se vylíhla malá, žlutá kuřátka. Ale najednou přiletěla zlá čarodějnice a odnesla malá kuřátka do vzdálené písečné země. Dědeček pláče, žena pláče, kuře pláče: "Zachraňte moje malá kuřátka."

Kluci, můžeme pomoci kuře? Zachráníme její malá kuřátka?

Děti: Ano.

Ale abyste se dostali do této země, musíte splnit mnoho úkolů. Ale myslím, že je zvládneš. Vydejme se tedy na cestu.

1. A tady je první úkol: Vyslovte správně hlásku Ts.

Děti vyslovují hlásku T sborově, samostatně. Logoped podává popis hlásky C (souhláska, neznělá, tvrdá, značená modrým kroužkem).

Výborně chlapci! Tento úkol jste dokončili.

2. Opakování řetězce slabik s logopedem.

Opakuj po mě:

TSA-TSO – TSU – TSY

AT – OT – UT – YT

3. Dokončete slova slabikou CA.

A teď řeknu slova a vy ukončíte toto slovo slabikou CA: mlýn (CA), vodi (CA), zpívat (CA), kouřit (CA), chytrý (CA), bolni (CA).

Výborně chlapci. Naše cesta pokračuje.

4. Izolace hlásky C na začátku, uprostřed, na konci slova pomocí obrázků.

Nejsi na cestách unavený?

Chcete se napít vody ze studny?

Děti: Ano.

Oh, ale není tam voda. co to je?

Logoped vyfotí ze studny.

Děti: Prsten.

Kde je v tomto slově hláska C?

Děti: uprostřed slova.

Že jo.

Logoped umístí na panel obrázek. Atd. se zbytkem obrázků. Děti vytáhnou obrázky, pojmenují slovo, místo hlásky T ve slově a položí na panel.

5. Hádání hádanek.

Pokračujeme v cestě (na cestě je strom). Strom nám blokuje cestu do písečné země. Musíme uhodnout hádanky a pak nás možná strom propustí.

Logoped klade dětem hádanky.

Záhon je dlouhý a zelený,

A ve vaně je to žluté a slané.

Vyběhněte na horu

Hlava z hory.

6. Tvoření vět pomocí hádání obrázků.

Nyní vytvoříme věty s hádáním slov.

Děti tvoří věty. Strom je odstraněn. Před dětmi je písečná země.

No, tady jsme v zemi písku. Říkejme kuřatům: KUŘE-CHICK-KUŘE.

Co se stalo? Naše kuřata nereagují. Potřebujeme splnit ještě jeden úkol, pak je určitě najdeme.

7. Sestavení schématu slova TSYP.

Udělejme schéma slova CHIP.

Děti provádějí zvukově-slabičnou analýzu slova.

Zní dechová hudba, z mraku padají písmena.

8. Představení písmene C.

Oh, co to je, chlapi?

Děti: Dopisy.

Co je to za dopis? Možná už někteří z vás vědí?

Děti: Toto je písmeno C.

Písmeno C odpovídá zvuku C. Písmeno C napíšeme do písku.

Děti napíšou do písku písmeno C a uvidí v písku kuře. Najdou všechna kuřata v písku.

Tak jsme našli všechna kuřata. Vezmeme je ke kuřeti.

Děti odnesou kuřátka ke slepici.

9. Shrnutí lekce.

Děti a prarodiče se ptají, jaké úkoly jste dělali? Byly úkoly těžké? Jaký zvuk jsme dnes potkali? Dědeček s babičkou děkují a zatímco jste byli pryč, slepice snesla další vajíčka, ale ne obyčejná, ale kouzelná. Jsou s překvapením. Pomoz si sám!

Logoped rozdává dětem čokoládová vajíčka a loučí se s nimi.

Reference:

    Mluvíme správně. Poznámky frontálních tříd v přípravné logo group/O.S. Gomziak. – M.: Nakladatelství GNOM, 2011.

    Kuzněcovová E.V. Rozvoj a korekce řeči u dětí ve věku 5-6 let: poznámky k hodinám / E.V. Kuzněcovová, I.A. Tichonov. – M.: TC Sfera, 2004.

    Nishcheva N.V. Systém nápravné práce v logopedické skupině pro děti s ODD / N.V. Nishcheva. – Petrohrad: DETSTVO-PRESS, 2001.

Jekatěrina Sherstneva
Shrnutí otevřené lekce o výuce gramotnosti v přípravné skupině „Hlas [C] a písmeno C“

Shrnutí otevřené lekce o výuce gramotnosti dětí v přípravné skupině"Gnómové" Zvuk a písmeno C.

Úkoly:

1. Seznamte děti s novou souhláskou zvuk - C; jeho artikulační a akustické vlastnosti, způsoby výslovnosti zvuk.

2. Pokračovat v práci na rozvoji artikulačního aparátu, metodách výslovnosti zvuk;

3. Představte se písmeno C, procvičit diferenciaci pojmů « zvuk» A « dopis» .

4. pokračovat v práci na rozvoji představivosti, paměti, logického myšlení;

5. Rozvíjet schopnost samostatně dokončit učební úkol;

6. rozvíjet pozornost a vytrvalost.

Průběh lekce.

1. Úvodní část.

Usmějme se na sebe

A našim hostům

Báječné objevy

Přejeme vám všem.

Kluci, dnes tam budeme znovu naučit se číst a psát, Promluvme si o zvuky a písmena.

2. Artikulační gymnastika. Dnes vám chci vyprávět pohádku. Ale nejprve uhodněte hádanku.

Byl tam bílý dům, nádherný dům,

A něco v něm zaklepalo.

A havaroval a odtud

Zázrak vyběhl živý.

Objevil se ve žlutém kožichu,

Sbohem, dvě mušle.

Přesně tak, je to kuře.

Kuře žilo v jedné skořápce, připadalo mu stísněné a nudné a chtělo se narodit. Nakreslíme kuře sedící ve vejci a ukážeme, jak se dostane ven skořápky: nejprve vystrčil hlavu, pak pravé křídlo, pak levé. A tak vyšel ze své ulity.

A co myslíš, že kuře řeklo?

(Kuře-chick-chick)

Kuře se rozhlédlo kolem sebe a překvapený: "Ats-ots-uts!"

Děti opakují se stejnou intonací a mimikou.

Pak ale zafoukal lehký větřík a pak silný vítr. (představení pro děti).

- Kuře se vyděsilo: "Tsa-tso-tsu!"

Vánek začal slábnout a úplně ustal. Aby kuře nezmrzlo,

Pojďme ho zahřát: hluboký nádech nosem, pomalý výdech ústy.

Kuře se uklidnilo a usmál se: "Qi-qi-qi." "Jaký úžasný svět!"- řekl kuře. Kluci, pozvěme kuře k nám na venkov zvuky. Kdo může říct, co je to za zemi? (země, ve které žijí zvuky a písmena) Přesně tak, kluci, tady je to zní živě v této zemi, teď zkuste hádat sami.

3. Aktualizace základních znalostí

Cvičení "paprsky slunce".

Každý den ve školce děláme malé objevy. Každý otevírací Pro nás jako sluneční paprsek! Kluci, podívejte se na obrázek, co vidíte? Sunshine, a umístěn na paprsky slunce, co? Že jo, písmenaže už víte.

Na stolech máte své vlastní sluneční paprsky, posuňte svou práci směrem k vám! Vidíte, na každém paprsku je napsáno písmena! Nyní úkol, zkuste rozmístit paprsky kolem domů. Nejprve si však připomeňme. Chlapi, proč písmeno se liší od zvuku? (vidíme a píšeme dopis, slyšíme a vyslovujeme zvuk) Co jsou tam zvuky? (samohlásky a souhlásky) Než souhlásky zvuky liší se od samohlásek? Přesně tak, samohlásky - zvuky umíme zpívat a kreslit a oni žijí v červeném domě a souhlásky zvuky neumíme zpívat a kreslit, protože se nám vždycky postaví do cesty nějaká překážka a my bydlíme v modrém domě.

Nyní je čas zveřejnit dopisy podle domu. A vyvěsí to na tabuli dopisy Vasilisa a Sasha. Do každého domu umístíme paprsky. Lidi, kdo má to samé? Výborně! Teď zavolej Vasilise písmena, kterou jste umístili do modrého domu a Saša do červeného? Proč tyto písmena ty jsi umístil do tohoto domu, a Egor Kiselev, Zhora, Misha co písmena umístěn v červeném, modrém domě, proč? Sašo, vysvětlete, proč jste je umístil dopisy v červeném domě.... Vasiliso, proč jsi to zveřejnila? dopisy v modrém domě?

Výborně. A pokračujeme v cestě po celé zemi zvuky.

4. Utváření představ o zvuk.

4.1. Hádání hádanek. - Máte rádi hádanky? Chci tě

ptejte se hádanek a pokuste se je uhodnout a pokuste se uhodnout, které nové zvuk sejdeme se v naší zemi.

Při luštění hádanek se na obrazovce objeví obrázek – odpověď.

Takže první hádanka:

Stojí na jedné noze

Upřeně se dívá do vody.

Náhodně strká zobákem -

Hledá žáby v řece. (Volavka)

Život v těžké knize

Chytří bratři.

Deset z nich, ale tito bratři

Budou počítat vše na světě. (čísla)

Elegantní sestry

Hosté jsou vítáni celý den,

Léčí vás medem. (Květiny)

Děti o něj mají velký zájem

Vždy tady dveře jsou otevřené,

Vystupují zde dokonce i zvířata.

(cirkus)

4.2. Výběr zvuk.

Chlapi, teď řekněme slova odpovědi, zvýrazněte to první zvuk.

Teď mi řekni Sašo, Mášo, Aleno?

Uhádli jste který? zvuk bude dnes ve třídě probírán?

Je to tak, dnes se seznámíme zvuky"C".

Nejprve se pojďme seznámit zvuk"C".

4.3. Učit se vyslovovat zvuk.

"C"- Tohle jméno zvuk a každé jméno musí být vyslovováno jasně a správně. Řekni mi, co obnáší výslovnost zvuk(rty, jazyk a zuby)

Zvedni zrcátka a řekni zvuk ts

Co dělají rty? (usměj se)

Vyslovujeme t jsou vaše zuby viditelné? (viditelné zuby)

Vyslovujeme T...Co dělá špička jazyka (opírá se o horní zuby)

4.4. Charakteristický zvuk

Sklopte zrcátka. Zvuk Je to samohláska nebo souhláska? Proč (C – souhláska! Nezpívá se a v ústech se objevuje bariéra)

Chlapi, říkám vám Prozradím ti tajemství, zvuk ts - je to vždy těžké.

Nyní prosím určete zvuk ts - znělé nebo neznělé? (Hluchý)

Tak, zvuk ts - souhláska, tvrdý, hluchý.

4.5. Výběrová cvičení zvuk ts z proudu řeči

Hra "Pozorné uši"

Pojďme hrát hra: "Kdo je pozornější" a zkusíme chytit zvuk"C". Pozor, chytáme těžkou zvuk ts ve slovech. Řeknu ta slova a ty zatleskej, když tohle ve slově je zvuk:

Slova: Volavka-čáp; král-král; slepičí vejce; divadelní cirkus; růže květina; řetízkový náramek; písmena a číslice.

4.6. Fonetické cvičení s zvuk ts: Výběr slov s zvuk [Ts].

Nyní vymyslete slova kde zvuk"C" stojí na začátku slova.

Výborně!

5. Tělesná výchova minut.

Je velmi těžké takhle stát

Nedávejte nohy na podlahu

A nespadnout, nekývat se,

Nedrž se souseda.

(Básničku děti recitují 2x; poprvé stojí děti na jedné noze, podruhé na druhé)

6. Utváření představy o písmeno C

6.1. Seznámit se písmeno C. Podívej, ty a já jsme si ani nevšimli, jak jsme se přiblížili k domu zvuk. Každý zvukžije ve svém vlastním domě v této zemi. V jakém domě myslíte, že bydlí? zvuk ts?

Přesně tak, in písmeno c.

Chlapi, jak to vypadá? písmeno c?

Dívej se (zobrazuje se dopis) :

Tak to je písmeno C-

S drápem na konci.

Dráp - škrábnutí,

Jako kočičí tlapa.

6.2. Psaní písmena ve vzduchu C.

Podívejme se, z jakých prvků je dům postaven zvuk(ze 4 řádků).

Nyní si připravte ukazováčky. budeme psát písmeno C ve vzduchu. Zvedám levou ruku a ukazováčkem píšu do vzduchu. dopis. Děti po mně opakují.

Nakreslíme jednu čáru shora dolů. Ustupujeme. Rovnoběžně s ní nakreslíme další čáru. Poté od první čáry nakreslíme čáru ke druhé, zastavíme a napíšeme šikmou čáru směrem dolů.

6.3. Psaní písmena C na stole. A teď také, pojďme psát písmeno c na stole.

7. Vizuální gymnastika. Kluci, když jste psali, měli jste unavené oči.

Podívejte se na obrazovku a sledujte deštníky, míč.... Nyní zavřete oči OTEVŘENO a budeme pokračovat v práci.

8. Práce v sešitech. Posilovací úkoly písmena ts.

8.1. Teď vezmi kus papíru, otoč ho a co vidíš? Přesně tak, před vámi písmeno c. Pojďme to zastínit. Jakou tužkou budeme kreslit? (modrý). Proč? (označuje souhlásku, tvrdý zvuk)

8.2. Kreslit vedle objekt písmene c začíná v zvuk ts. Kluci, přemýšlejte o tom, co můžete nakreslit?

9. Shrnutí třídy. Výborně chlapci. Naše cesta se chýlila ke konci a podívej se z okna, sluníčko nám svítí. A v zemi zvuky slunce také svítilo a na paprscích slunce začalo svítit zvuk ts. Chlapi, s čím dopis dnes jsme se potkali (S písmeno C)

-"Kuře, líbil se ti náš výlet na venkov." zvuky

-„Samozřejmě, že se mi to líbilo a chci zůstat a bydlet v tomto domě? Umět?"

-"Samozřejmě můžete. Tím ostatně začíná i vaše jméno písmena, což znamená, že toto je také váš dům.

A je čas, abychom se my kluci rozloučili s obyvateli země zvuky a písmena a vrátit se do naší rodné školky.

Výborně chlapci! Lekce skončila!

cíle:

- vložte písmeno „C“;

- pokračovat v práci na návrhu;

Stažení:


Náhled:

Poznámky k lekci gramotnosti

(v přípravné skupině)

Téma: „Zvuk (S). Písmeno (C).

Připravil učitel:

Fatkulbyanova A.V.

Téma: Zvuk (ts). Písmeno (c).

cíle:

Posílit dovednost výslovnosti zvuku (ts);

Schopnost slyšet ve slově, izolovat a pojmenovávat zvuky;

Cvičení v určování místa zvuku ve slově, ve zvukové analýze slov, v identifikaci přízvučné samohlásky;

Uveďte písmeno „C“;

Pokračovat v práci na návrhu;.

Posilovat u dětí dovednost tvořit podstatná jména s deminutivním významem pomocí přípon –ets-, its-, -ts-.

Pěstujte pozitivní motivaci k činnosti.


Zařízení: písmeno C ve velkém formátu, kartičky se slabikami (u, li, tsa, li, tso, ku, ri, tsa, si, ni, tsa, pa, lets), kartičky pro každé dítě se slovy, ve kterých chybí písmeno C (zay_y , ov_a, husy_a, _irk, ptene_), obrázky předmětů pro každé dítě s hláskou T, vystřihovací abecedy, pera.


Průběh lekce.

Organizace času
Ten, kdo předmět láskyplně pojmenuje tak, aby se ve slově objevila hláska T, si sedne.
Mýdlo-mýdlo, olej-olej, okno-okno, šaty-šaty, strom-strom, bažina-bažina, zrcadlo-zrcadlo, business-business, tělo-tělíčko, talířek-podšálek.


Úvod do tématu.

Dnes si připomeneme hlásku Ts a práci s písmenem Ts.
Pamatujte, jak se nazývá zvuk C.
Podívejte se na písmeno C.

Skládání slov ze slabik.
-Když jsem dnes šel do školky, šel ke mně Dunno. Byl velmi rozrušený. Ve škole ho požádali, aby napsal slovo, ale zapomněl které, pamatuje si pouze, že toto slovo obsahuje slabiku CA. Zamysleme se nad tím, jaké slovo Dunno mohl být položen. (Děti vymýšlejí slova).


Pojďme si zahrát hru: "Slova se rozpadla."
-Slova se rozsypala na slabiky a všechno se pomíchalo. Seberte slovo a přečtěte si ho. (Učitel defektolog napíše slabiky jednoho slova na tabuli, dítě vyjde a slovo sesbírá, děti čtou.)

Na stolech máte kartičky se slovy, ale chybí jim písmeno C. Napište písmena a přečtěte výsledné slovo.


Prstová hra "Kuřátka".


Pět kuřat, (palec a ukazováček - zobák, zbytek
přitisknutý na dlaň)
Pět hrudek (zatni všechny prsty v pěst)
Stojí vedle sudu na dvoře (použijte prsty k zobrazení sudu)
Chtěl jsem se s nimi opít (otevři mi prsty zobáku)
Z prasklin vytéká voda. (překlopte prsty a spusťte ruce shora dolů)
Tady jsou kuřata pijící z louže (Ukázat, jak kuřata pijí)
A tlapky všech jsou studené (Prsty se třesou)
Zde jsou vytaženy drápy, (Přitiskněte pokrčené prsty k dlani)
Běželi jsme se zahřát do kvočky. („Přejíždějte“ prsty po stole)


Tvorba návrhů na základě jednotlivých obrázků.


-Kluci, podívejte se na svůj obrázek, vymyslete větu podle tohoto obrázku a spočítejte, kolik slov je ve vaší větě (Děti vysloví svou větu a pojmenují počet slov v ní).


- Kluci, jaké je teď roční období? Co se objeví na jaře? (Květiny)

- Poslechněte si větu: "Květiny kvetou." Kolik slov je v této větě? Nyní tuto větu vyskládáme z písmen rozdělené abecedy. Nejprve si ale zopakujme pravidla návrhu. (Společně s učitelem si defektolog zopakuje pravidla pro psaní vět a vyskládá z písmen).
Výsledek: Výborně, dnes všichni pracovali dobře


Rjabová Ljubov Jurjevna

Vychovatel

MADO GCRR d/s č. 4 „Yolochka“

r.p. Golyshmanovo

Cílová:- seznámit děti s neslyšící souhláskou [C] a písmenem C; nadále učit děti určovat polohu zvuku ve třech polohách; naučit se formulovat slovní schéma.

Vývojové prostředí:řezaná abeceda ve velkém a malém formátu, dějové obrázky, slabičná tabulka, hračka nebo plochý obrázek kuřátka; tématické obrázky zobrazující ovce, housenky, sýkory, špačky, lišky, kuny, medvědy, vlky, volavky, motorky, květiny a studnu.

Org. moment:

Dnes se kluci opět vypravíme za novými poznatky do Království ABC. Ale nejprve uhádněte hádanku: "Objevil se ve žlutém kožichu, sbohem, dvě mušle." Kdo je to? (Kuřátko).

Jak se říká slepicím? (Kuře-chick-chick)

(Nakreslete kuře sedící ve vejci. Ukažte, jak se dostává ze skořápky: nejprve vystrčte hlavu, pak pravé křídlo, pak levé.)

Zvukovou analýzu provádí učitel.

Pravděpodobně už tušíte, o jaké hlásce a písmenu budeme mluvit (posloucháme a vyslovujeme hlásku [Ts]).

Zvuk [C] je vždy vyslovován pevně. Obstrukce je tvořena přední částí stěny jazyka. Zvuk [Ts] je složitý, skládá se z hlásek T a S, které se vyslovují rychle za sebou. Pokud přiblížíte ruku hřbetem ruky k ústům, pak při vyslovení zvuku [Ts] ucítíte jeden úder proudu vzduchu a ne dva, jako u TES nebo TISÍC.

3. Definice slova se zvukem [C] ve čtyřverší podle sluchu:

Nyní si poslechněte čtyřverší a pojmenujte slova se zvukem [C]:

Slepice obdivovala kuřata:

Když to není kuře, je to chytré!

Výborně, odvážlivci,

Velmi cenné kuřátko! (mláďata, slepice, kuřátko, chytrá dívka, dobře, odvážná, drahá kuřátko)

Vyslovme zvuk [Ts] ve slabikách: Chick se rozhlédl kolem sebe a byl překvapen: "Ať-pr-út, její-prs-út!"

Viděl jsem ovci a dostal jsem strach: "Tsa-tso-tsu!" (vyjádřit strach mimikou)

Kuře ho uklidnilo: "Tsa-tsa-tsa." (řekni nižším hlasem)

  1. Mezi lidmi, chlapi, existuje takové přísloví o slepicích. Nepočítejte svá kuřata, dokud se nevylíhnou .

co to podle tebe znamená? (říká se, když člověk předčasně soudí výsledky něčeho). Řekněme to znovu a pamatujme.

5. Fyzická minuta „Heron“

Je velmi těžké takto stát:

Nedávejte nohy na podlahu,

A nespadnout, nekývat se,

Nedrž se souseda.

Kluci, určete umístění zvuku [Ts] ve třech polohách:

- na začátku slova : volavka, květina, terč.

- PROTI střední : knoflík, kuře, prsten.

- na konci : zajíc, zpěvák, něm.

(Uveďte své příklady: okurka, špaček, šalvěj, well done atd.)


6. Zvukové vlastnosti. (souhláska, neznělá, tvrdá)

7. Kluci, jak vypadá písmeno C?

Zde je písmeno C:

S drápy na konci.

Poškrábaný dráp

Jako kočičí tlapa.

8. Místo písmene v abecedě: - Kluci, pojmenujte sousedy písmene C. (X, CH)

9. Čtení tabulky slabik a slov.


Zadání: musíte vytvořit slova ze slabik rozložených na podlaze a přečíst je.

PA RY PÁRY

SÁZKA TSA RI

CENY KRÁLOVNA

CENY

RYTÍŘI

ŠTĚDRÝ

10. Výsledek: - S jakým zvukem jste se seznámili? Uveďte popis.

S jakým dopisem? Jak vypadá?

Promítání prezentace "Letter C"

Seznam použité literatury:

1. Bondarenko T.M. 2006 „Komplexní třídy v přípravné skupině mateřské školy“.

„Potvrzení o zveřejnění v médiích“ série A č. 0002166 datum odeslání doporučené zásilky 6. září 2013. Číslo účtenky (ID pošty) 62502663120182

2. Pozilenko E.A. 1999 „Kouzelný svět zvuků a slov“ Manuál pro logopedy

Vyzýváme předškolní učitele z Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?