"Barva jara" Shrnutí hodiny výtvarné výchovy ve skupině seniorů

10.02.2015 4272 606 Munaidarová Saule Kenzhebulatovna

Cíl: 1. Formování kreativního myšlení.
2. Rozvoj citu pro barvy.
3. Rozvíjení samostatnosti a schopnosti budovat, porovnávat a skládat v procesu tvůrčí práce.
Vybavení: Plakát. Kvaš. Nůžky, barevný papír. Hudba E. Griega „Na jaře“
Plán lekce: 1. Org. moment: 2 min.
2. Vyjádření tématu, účelu, cílů lekce: 8 min.
3. Praktická práce: 30 min.
4. Výsledek: 3 min.
5. D/z: 2 min.
Postup lekce: Lekce začíná opakováním nejúspěšnějších prací na témata čtvrtletí. Kluci, podívejte, od začátku školního roku čerpáme téma „podzim a zima“ v různých ročních obdobích. Díky výrazovým prostředkům jste se snažil zachytit pohyb v přírodě a ukázat jej barevně, rytmicky, kompozičně. Snažili jsme se zachytit charakteristiky jednotlivých ročních období.
(Konverzace učitele k vytvoření dialogu se studentem, vytvoření emocionální nálady)
Hovořme o kráse probouzející se přírody, kterou již delší dobu sledujeme jako umělci, jako lidé usilující o nahlédnutí do jejích tajemství, její pestrobarevnosti, bohatosti forem, jedinečnosti barevnosti každého dne.
Učitel, který se ptá na jaro, aktivuje děti k práci.
Praktická práce: Stojíte před zajímavým kreativním úkolem - zprostředkovat siluety ptáků, rytmus jejich letu, pohyb křídel, cvrlikání ptáků a šum jara. Učitel dává pokyny k práci. Po prezentaci pomáhá učitel rozdělovat množství práce mezi skupiny dětí. ,
1. Jsou vybráni nejodvážnější umělci (2-4), kteří znázorní oblohu velkými štětci, zametáním, širokými pohyby.
(je třeba poznamenat, že první skupina dětí musí práci rychle dokončit, protože pozadí oblohy musí stihnout zaschnout, než třetí skupina začne tuto práci.
2. Další skupina dětí (většina třídy) vystřihne z vícebarevného papíru siluety létajících ptáků různých velikostí (k tomu učitel připraví papír ve 3-4 formátech, pro několik plánů)
3. Třetí skupina dětí pracuje na náčrtech stromů a větví (na listech na místě), nejlepší náčrty se přenesou na panel (4-5 lidí může pracovat současně na hlavní rovině).
Poté, co děti nakreslí oblohu, jsou vyzvány, aby vystřihly siluety ptáků nebo nakreslily další malebné obláčky, které pak vystřihnou do krásných tvarů a v případě potřeby připevní na panel.
Ze začátku jsou na panel nalepeny siluety buď těch nejmenších, pak středozemních ptáků atd.
K tomu každé dítě nanese lepidlo na vystřižené siluety a určí místo pro svůj obrázek.
Učitel předem dává doporučení, kde může ta či ona silueta vypadat výrazněji, a připomíná, že je nutné vytvořit náladu ptačího jásotu. že se některé siluety mohou vzájemně blokovat.
Konečný návrh panelu spočívá v dokreslení jednotlivých větví s nějakými siluetami ptáků a upřesnění tvarů jednotlivých větví (ztluštění, dodatečné ohyby atd.)
Na konci lekce, pokud zbude čas, děti poslouchají hudbu E. Griega „Na jaře“ a obdivují vykonanou práci.
Výsledek: Zobecnění tématu. Hodnocení.
D\z: Podívejte se do knih a alb o umění, jakými prostředky umělec vyjadřuje jarní náladu

Stáhnout materiál

Úplné znění materiálu naleznete v souboru ke stažení.
Stránka obsahuje pouze zlomek materiálu.

Larisa Vjačeslavovna Parfenová
Shrnutí lekce výtvarného umění „Přichází jaro, cesta k jaru“ (scenérie krajiny)

cílová: seznamte děti s příznaky raného věku jaro, naučit tvořit scenérie.

Úkoly: naučit se kreslit jaro scenérie použití různých uměleckých materiálů; naučit se ředit akvarelové barvy pro získání světlejších tónů, rozvíjet schopnost používat paletu; rozvíjet estetické vnímání přírody; pěstovat lásku a úctu k přírodě.

Metodická podpora: reprodukce obrazů E. Zverkova "Poslední sníh", "Severní jaro» , I. Grabar "Březnový sníh", A. Gerasimová "Po dešti"; papír, akvarel, kvaš, sklenice vody, štětce, paleta, ubrousky; sůl nebo krupice (pro obrázek padajícího sněhu).

Rozhovor na dané téma.

Učitel vyzve děti, aby se podívaly na reprodukce obrazů slavných umělců

a čte báseň F. Tyutcheva "jarní vody"

Sníh je na polích stále bílý,

A voda na jaře dělají hluk -

Utíkají a probouzejí ospalý břeh,

Běhají, září a křičí...

Křičí na všechny strany:

"Jaro přichází, Jaro přichází,

Jsme mladí jarní poslové,

Poslala nás dopředu!"

Jakou náladu vyjadřuje básník ve své básni? (Vzrušení, radost). Proč si myslíte, že básně jsou o jaro je vždy veselé? (Protože zima a mráz odchází, slunce svítí jasněji, objevují se první sněženky, ptáčci se vracejí z jihu a zpívají své veselé písně.)

- Jaro nejočekávanější období roku. Zima už trvá tak dlouho a nyní konečně první paprsky jemného slunce probouzejí přírodu ze zimního spánku. Jarní slunce ohřívá první sotva teplé paprsky, nesmělé první potůčky zurčí, sníh neochotně taje - jaro! Hlavní symbol se tu a tam objeví na okrajích lesa jaro - sněženka, svěží, bezbranný první jarní květ. Otevírá své jemné okvětní lístky mezi sněhem a symbolizuje probuzení přírody, bezprostřední příchod jaro a ani nejkrutější nedávné sněhové bouře nebudou moci zkazit radostnou náladu.

Sněženka

V lese, kde se tísnily břízy,

Modré oko se podívalo na Sněženku.

Nejprve kousek po kousku

Natáhl svou zelenou nohu,

Pak jsem se ze všech sil protáhl

A zeptal se tiše:

"Vidím, že počasí je teplé a jasné,

Řekni mi, je to pravda, že to tak je jaro?"

P. Solovyová

Naše země je krásná ve všech ročních obdobích. Jaké milé a laskavé slovo - jaro! V tomto slově je něco radostného a neklidného. Jaro přináší všem radost ze života, radost z kreativity! Tento pocit pokrývá každého lidí: básníci píší poezii, skladatelé hudbu, umělci obrazy. Pamatujte, jak říkají ruští básníci jaro? (Krása, růžová, krásná, mladá atd.). Jaro přichází s vlastní paletou barev. Co myslíte, že jsou? (Barva modrá, světle zelená, tyrkysová, žlutá.)

Tělesná výchova minuta

Jaro, jaro! Přišel jaro! (Ruce na stranu.)

Přinesla teplo na křídla, (Mávají rukama.)

A tady na samém slunci (Ruce za zády.)

Se vztyčenou hlavou

Modrá sněženka rozkvetla. (Ruce vzhůru.)

Je celý chlupatý, stříbrný, (Točí se dokola.)

Malý stojí na slunci.

Je to posel pružina spolehlivá,

Nebojí se chladného počasí. (Dřepněte si.)

Jiné květiny si pro něj přijdou, (Jděte na místo.)

Od prvorozeného mezi květinami.

Praktická část.

Brzy na jaře vidíme jasnou modrou oblohu, rozmrzlé skvrny, zelenou trávu, roztátý sníh, modré potoky. Kluci, navrhuji vám nakreslit pružinu scenérie. Přemýšlejte o tom, co chcete kreslit

Organizace kreativní výstavy hotových děl.

Publikace k tématu:

"Přichází jaro - udělejte cestu jaru." Zábava MŠ MKDOU č. 2 „Světluška“ obecného vývojového typu, r. p. Talovaya Entertainment v juniorské skupině „Přichází jaro – udělejte cestu jaru“ (Jaro.

Volný čas pro střední skupinu „Přichází jaro, udělejte cestu jaru“„Jaro se blíží, udělej cestu jaru“ Postavy: Věž, Zima, Jaro V hale je strom poprášený sněhem, pod ním potok. Zní hudba („Blábolí.

Shrnutí integrované lekce ve střední skupině „Přichází jaro – udělejte cestu jaru!“ Shrnutí lekce pro střední skupinu „Přichází jaro, udělejte místo jaru!“ Zpracovala: učitelka 1. kategorie Šhmakotina E. V. Integrace výchovného.

Shrnutí integrované vzdělávací aktivity „Přichází jaro – cesta k jaru“ Předmět:. „Přichází jaro – uvolněte cestu jaru“ Integrace vzdělávacích oblastí: „Poznávání“, „Komunikace“, „Socializace“, „Umělecké a estetické“.

Shrnutí vzdělávacích aktivit pro rozvoj kognitivních a řečových schopností v seniorské skupině „Přichází jaro, udělejte cestu jaru“ Shrnutí přímých edukačních aktivit na rozvoj kognitivních a řečových schopností ve skupině seniorů „Přichází jaro, uvolněte cestu jaru“ Cíl:.

Lapbook "Přichází jaro - udělejte cestu jaru!" Notebook je domácí složka, ve které se shromažďují materiály na jedno téma. Laptop pomáhá dítěti lépe.

Muslimat Baisová
"Barva jara" Shrnutí hodiny výtvarné výchovy ve skupině seniorů

Poznámky k lekci ve výtvarném umění s využitím netradičních kresebných technik téma: “Barva jara"

cílová třídy:

Rozvíjet výtvarné vnímání jarních obrazů, kombinování jarní květiny přírody které v nich vyvolávají nálady, učí je zobrazovat různé stromy, dodržovat zákony perspektivy a umístění obrazu na listu papíru.

Úkoly:

Vzdělávací:

1. Naučte děti zobrazovat krajinomalby, seznamte děti se zákony perspektivy. Naučte se umístit obrázek přes celý list papíru (blíže - větší, dále - menší);

2. Představte akvarelové barvy a jejich vlastnosti, naučte se používat paletu.

3. Naučte děti nacházet změny v přírodě a přenést je do kreseb.

Vývojový:

1. Rozvíjet citové vnímání básnických děl.

2. Rozvíjejte kreativitu v procesu vytváření obrazů, s využitím různých vizuálních materiálů a technik ve své práci.

3. Systematizovat a upevňovat znalosti dětí o jaro.

Vzdělávací:

1. Pěstovat u dětí umělecký vkus.

2. Pěstovat citlivý a starostlivý postoj k přírodě, vyvolat emocionální odezvu.

Zařízení:

Kouzelný štětec, albový list, akvarelové a kvašové barvy, malé houbičky, pěnové tampony, dvě nádoby s vodou na každý stůl, kulaté a ploché štětce různých velikostí, paletka, hrnky na vodu.

Prezentace « Jaro» s reprodukcemi obrazů jarních krajin.

Zvukové nahrávky „Příroda, ptáci a zvířata“, „Hlasy zvířat a ptáků“, Díla "Sněženka" P. Čajkovskij, "Šustění jaro» K. Sinding, « Jaro» – 1 díl z cyklu „Roční období“ od A. Vivaldiho.

Průběh lekce:

Vychovatel: Kluci, slyšíte různé zvuky. A jeden ze zvuků je stále hlasitější. Čí je to podle vás zvuk? Přesně tak, tohle je Veterok, který žije ve světě, všude lítá a všechno ví.

Vánek: Ahoj děti! Jsem veselý Vánek, lehký, hravý, rozpustilý.

Děti: Dobrý den, Veterok!

Vánek: Kluci, víte, já rád všude lítám, pískám a vše za sebou otáčím. Mám kouzelnou obálku, co myslíte, že v ní je?

Vychovatel: Otevřeme obálku a uvidíme, co v ní je. Kluci, podívejte, tady jsou 3 prostěradla a všechny jsou naprosto čisté.

Co si myslíte, že se stalo s textem, který byl napsaný na listech? Děti navrhovaly různé verze, po přemýšlení usoudily, že to všechno byla zlá čarodějnice, nechtěla k klukům přišlo jaro. Musíme ten dopis odčarovat. Na koho se podle vás obrátíme o pomoc? Samozřejmě, že dobrá čarodějka, štětec, může pomoci vám i mně. Zeptáme se jí?

Všechny děti začínají brát štětce, děti si vybírají samy barva vodovými barvami a začněte list barvit. Objevují se na něm slova napsaná svíčkou „co jarní barvy? Koukni do okno: Sněží, vítr otřásá holými větvemi stromů. Všechno mi připadá jako zima a já nemůžu uvěřit, že zima už je za mnou. A jaro stále blíž. Víte, že březen je prvním jarním měsícem.

Poslechněte si básně o jaro:

Jaro, jaro! Jak čistý je vzduch!

Jak jasná je obloha!

Jeho azurie je živá

Zaslepuje mi oči.

Jaro, jaro! Jak vysoko

Na křídlech vánku,

Laskající sluneční paprsky,

Mraky létají!

Potoky jsou hlučné! Potoky svítí!

Hučí, řeka nese

Na vítězném hřebeni

Led, který zvedla!

Stromy jsou stále holé,

Ale v háji je rozkládající se list,

Jako předtím pod nohou

A hlučné a voňavé.

Vznesl se pod sluncem

A ve světlých výšinách

Neviditelný skřivan zpívá

Zdravá hymna jaro.

Co je s ní? Co je s mou duší?

S proudem je proudem

A s ptáčkem, ptáčkem!

Šepká to s ním,

Létání v nebi s ní!

Děti jsou vyzvány, aby si práci poslechly "Sněženka" P. Čajkovskij

Vánek: Kluci, zjistili jste, jakou hudbu jsme hráli? (odpověď dětí).

Čí kroky byly slyšet v hudbě? (Kroky jaro)

Jakou náladu na vás skladatel zprostředkoval? (veselý, radostný, slavnostní). Když umělec uslyší tuto hudbu, co si myslíte, že nakreslí? (jarní kapky, přílet ptáků, tající sníh, rozmrzlá místa, slunečná obloha)

Dnes se seznámíme s díly různých autorů o jaro. Je to nádherné období roku, kdy se příroda probouzí, myje se, pere se a zjevuje se před námi jako kráska.

Děti jsou zvány na prezentaci « Jaro»

při pohledu na obrázek „Rooks dorazili“

Vychovatel: Kluci, podívejte se, jak vylíčil jarní umělec A. Savrasov.

Co myslíš? jaro Je tento obraz brzy nebo pozdě?

Děti: Brzy.

Vychovatel: Jak jste uhodli, že je brzy? jaro?

Děti: protože věže už dorazily a sníh ještě neroztál, ale už není bílý, ale šedý.

Vychovatel: Zdá se, že celý obraz je naplněn svěžím dechem jaro. Jak můžete nazvat tento obrázek?

Děti: brzy jaro

Vychovatel: Umělec A. Savrasov pojmenoval svůj obraz „Rooks dorazili“.

A teď kluci, navrhuji, abyste se zamysleli nad tím, jaký obrázek byste nakreslili a jak byste to nazvali? Který barvy budete brát na předčasné jaro? Poslechněte si, jak hudba zprostředkovává jarní náladu, a zkuste si je vybrat barvy, které zprostředkovávají jarní náladu, probouzení přírody. Podívejte se na vybrané karty a řekněte nám "co barvy tvého jara

A teď vás zvu, abyste se na pár minut stali umělci a nakreslili krajinu raného věku jaro. A Krajina znamená obraz přírody.

Kde podle vás začneme malovat krajinu? (Panoráma)

Jaké jsou ty hlavní? barvy naneseme to v horní části listu - kde budeme mít nebe? (Modrá, modrá)

A které jsou dole na listu – kde je zem? (Černá, hnědá, bílá).

Děti úkol dokončí.

Relaxace. Metoda „Země, vzduch, oheň a voda“.

Dospělý požádá žáky, aby na jeho příkaz zobrazili jeden ze stavů – vzduch, zemi, oheň a vodu.

Vzduch. Děti začínají dýchat hlouběji než obvykle. Vstanou a dělají

zhluboka se nadechněte a poté vydechněte. Každý si představuje, že jeho tělo jako velká houba chtivě nasává kyslík ze vzduchu. Všechno snaží se slyšet jak vzduch vstupuje do nosu, vnímejte, jak naplňuje hrudník a ramena, paže až ke konečkům prstů; jak proudí vzduch v oblasti hlavy, v obličeji; vzduch naplňuje žaludek, oblast pánve, kyčle, kolena a proudí dále – ke kotníkům, nohám a konečkům prstů.

Země. Nyní se děti musí dotknout země, "uzemněte se" a cítit se sebevědomě. Učitel spolu se studenty začne silně tlačit na podlahu, stojí na jednom místě, můžete dupat nohama a dokonce i několikrát vyskočit. Můžete třít nohy o podlahu, točit se na místě. Cílem je získat nové povědomí o svých nohách, které jsou nejdále od středu vědomí, a díky tomuto tělesnému pocitu cítit větší stabilitu a jistotu.

Oheň. Děti aktivně pohybují rukama, nohama a tělem a zobrazují plameny. Učitel zve všechny, aby cítili energii a teplo ve svém těle, když se takto pohybují.

Voda. Tato část cvičení kontrastuje s předchozí. Děti si jednoduše představují, že se místnost mění v bazén, a dělají v ní jemné, volné pohyby "voda", ujistěte se, že se klouby pohybují - ruce, lokty, ramena, kyčle, kolena.

Po relaxaci učitel spolu s dětmi provede minivýstavu prací, diskutuje o každém z nich, vyzdvihuje nejúspěšnější díla a neobvyklé kresby. Děti si vyberou ze 3 emotikonů ten, který nejpřesněji odráží spokojenost dítěte s výsledkem jejich práce

Velký a usměvavý - Lekce se mi moc líbila, jsem spokojený s výsledkem, rád jsem nakreslil další:

Střední a vážné - Lekce se mi líbila, s výsledkem nejsem úplně spokojený, budu kreslit, ale ne teď

Malý a smutný - Lekce se mi nelíbila, s výsledkem nejsem spokojený, už se mi nechce kreslit.

Skončili jsme s výstavou jako skuteční umělci. Víš, udělal jsi to tak krásně, protože jsi pozorně naslouchal mým vysvětlením, fungoval pilně, úhledně a přátelsky.

Kluci, dnes jsme o tom hodně mluvili jaro, poslouchal hudbu, prohlížel si obrazy slavných umělců. Řekněte mi, jak umělci a básníci předávají krásu jarní přírody?

Je to tak, umělec má barvy, básník má slova a skladatel má zvuky

Toto je naše lekce skončila a vy malí čarodějové si můžete odpočinout. Díky všem za vaši práci!

Viktorie Iljina

Úkoly: Vzbudit zájem o novou techniku ​​kresby – krajinnou monotopii. Naučte se kreslit zelenou barvou jaro pomocí vhodných barevných kombinací. Procvičte si schopnost vytvořit zrcadlový obraz pomocí techniky monotopie.

Leták: Listy papíru na šířku, kvašové barvy, tenké a silné štětce, sklenice s vodou, palety, hadry.

Vychovatel: Kluci, jsem tady jaro, pojďme mluvit o znacích zelené jaro. Ptáci se vracejí z teplejších podnebí, sníh úplně taje, noční mrazy ustávají, rostliny kvetou, objevuje se hmyz - co? (Odpovědi dětí).

Naučme se M. básničku. Plyatskovskij:

Dny jsou fajn

Podobně jako na dovolené

A na obloze je teplé slunce,

Veselý a milý.

Všechny řeky se rozlévají

Všechna poupata se otevírají,

Zima odešla s chladem,

Ze závějí se staly louže.

Poté, co opustil jižní země,

Přátelští ptáci se vrátili.

Na každé větvi jsou veverky

Sedí a čistí si peří.

Přišel čas jara,

Je čas kvést.

A to znamená náladu

Je jaro pro všechny!

Vychovatel: Kluci, co jste si představovali při poslechu básně? Jaká jsou znamení prameny uvedené autorem?

Navrhuji vám nakreslit zelené stromy na břehu jezera. K tomu musí být list krajiny umístěn svisle a složený na polovinu a poté rozložen. Pořadí kresby technikou monotopie takový: Navlhčete spodní část listu širokým štětcem a vystínujte modrou barvu. Toto je voda našeho jezera. Bude odrážet krajinu. V horní části kreslíme zelené stromy a ptáky létající z teplých krajin. Malujte tenkým štětcem, použijte světlé barvy. Půlky přeložíme podél vyznačené čáry, stiskneme - a díváme se na odraz ve vodě jezera. Původní krajina může být znovu upravena kvašové barvy.

Děkuji, dobře odvedeno, a nyní necháváme svou práci sušit a sami uklízíme pracoviště a myjeme si ruce.

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce Téma: „Jaro“ Účel: Rozšířit u dětí chápání charakteristických znaků jara. Naučte se najít příznaky sami.

Pokračování v implementaci technologie efektivní socializace předškolních dětí od N. P. Grishaeva s využitím situace měsíce „Jsem součástí.

Shrnutí komplexního GCD pro děti střední skupiny „Jaro, Rudé jaro“ Synopse komplexního GCD pro děti střední skupiny „Jaro, Rudé jaro“ Cíle: - Objasnit a zobecnit představy dětí o vlastnostech.

Shrnutí lekce "Jaro" Všechny děti se shromáždily v kruhu. Já jsem tvůj přítel a ty jsi můj přítel. Držme se pevně za ruce a usmějme se na sebe. Pedagog: Chci vám říct hádanku.

Obsah programu: obohaťte znalosti dětí o Velkém dni, pokuste se dětem zprostředkovat pochopení důležitosti tohoto svátku; výchova.

Shrnutí lekce "Jaro" Obsah programu: I nadále utvářet v dětech zobecněné představy o jaru, o proměnách živé i neživé přírody. Rozšířit.

Shrnutí lekce výtvarného umění na téma: „Jarní květiny. narcisy"

Cílová: naučit obdivovat krásu, jas barev různých barev,
pěstovat emocionální vnímavost ke kráse jarní přírody.

úkoly:
Vzdělávací:
Aktivujte kognitivní zájem o umění a přírodu.
Rozvíjet schopnost samostatně nacházet řešení výtvarných problémů, které odpovídají zvolené technice.
Vzdělávací:
Rozvíjet paměť, pozornost a obzory žáků.
Rozvíjet kreativní a umělecké myšlení, představivost a fantazii.
Rozvíjet dovednosti související s přenosem perspektivy, velikosti a proporcí, zrakového vnímání a prostorového myšlení jako základ pro zvládnutí kresby.
Obohaťte slovní zásobu dětí.
Vzdělávací:
Podporovat estetické vnímání vzdělávacího materiálu
Formujte emocionální odezvu na krásu přírody.
Pěstujte pečlivý přístup k přírodě.

Zařízení: skicář, tužka, guma, kvaš, akvarel, barevné tužky, štětce, voda, klíčová slova lekce (tablet), schéma květinové sestavy (tablet), fotografie květin a jarní krajiny, schéma „základní tvary květinových hlav“, obálka s dopisem z jara, počítač, projektor.
Design desky:
Plán lekce
1. Organizační moment. 1 min.
2. Psychické rozpoložení žáků. 5 minut.
Květinová struktura.
Různé druhy petrklíčů.
Legenda o květu narcisu.
3. Stanovení cílů a cílů pro lekci. 1 min.
4. Hlavní fáze lekce (aktualizace znalostí). 5 minut.
Ukázka ukázek učitelem. Pamatují si, co o této květině vědí.
5. Analýza vzorků. 5 minut.
Učitel u tabule ukazuje, jak správně nakreslit květ Narcisu, různé kompozice (květiny ve váze nebo jen jeden narcis)
6. Tělesná výchova minut. 1 min.
7. Praktická práce studentů. 20 minut.
8. Shrnutí lekce. Odraz.
Výstava kreseb.

Během lekcí:

1. Organizační moment.
Pozdrav, připravenost studentů na hodinu.
-Ahoj děti! Sedni si. Kluci, dnes máme lekci kreativity. A kreativita je zdrojem laskavosti, pravdy a krásy. Posaďte se a usmějte se na sebe. Venku svítí sluníčko, ptáčci zpívají, je jaro, užijme si toto roční období!
2. Psychické rozpoložení žáků.
Je dobře, že svítí sluníčko? (zobrazovat slunce)
Pokuta! (tleskat)
Dobře, co fouká vítr? (zobrazit vítr)
Pokuta! (tleskat)
Jsou s námi všichni v pořádku? (všechny krouží rukama)
Pokuta! (tleskat)
Je dobré se přitulit k mámě? (obejmou se)
Pokuta! (tleskat)
Jde ti to ve škole, drahoušku? (rozpažte ruce do stran)
Pokuta! (tleskat)
Cítíš se se mnou dobře? (otočte se k sobě)
Pokuta! (tleskat)
Je dobré tančit? (předení)

Pokuta! (tleskat)
Je dobré být obyvatelem Balakhna? Pokuta! (palec nahoru)

Kluci, dostali jsme tajný dopis, můžeme si ho přečíst? (Učitel otevře obálku.)

Otevírám poupata
V zelených listech
Oblékám stromy
Zalévám plodiny
Plný pohybu
A jmenuji se (Jaro!)
V dopise se píše: „Dobrý den, moji milí žáci třetí třídy!
Ano ano! To jsem já, Spring! Uhodli jste to?
Dlouho jsem se procházel ulicemi vašeho města a dnes jsem se zastavil u vás.
škola - chci tě rozveselit.
Těším se na krásné kresby od vás!
Sbohem! Hodně štěstí!"

3. Stanovení cílů a cílů lekce.
- Kluci, jaké známky jara znáte?
- Jaké jarní květiny znáš?
Hádej moje hádanky: (práce s ilustracemi)
Na lesním tání
Vyrostla malá květina
Skrývá se v mrtvém dřevě
Modrá (sněženka)

Najdete je v Holandsku
Všude se jich tam těší velké úctě
Jako světlé brýle
V parcích jsou světlé tulipány

Je květinovým princem – básníkem
Oblečený v bílém klobouku,
Přídavná báseň o jaru
Čtěte nám (narcis).
-Co víš o květu narcisu?
-Děti, hádejte, jakému tématu se dnes budeme věnovat?
- Jaký je účel lekce?
4. Aktualizace znalostí.
- Narcis – dnes budeme podrobně mluvit o této krásné květině! Narcis je jednou z nejoblíbenějších rostlin zahradníků. Nemůžu zůstat
lhostejný k jeho kráse. O narcisu vzniklo mnoho legend.
Nejběžnější vypráví o proměně krásného mladého muže,
jménem Narcissus, do nádherné květiny.
„Narcisovi bylo prorokováno, že bude žít, dokud sám sebe neuvidí. Jednoho dne se mladý muž rozhodl pít ze zdroje, který byl čistý, klidný, jako zrcadlo. Naklonil se k vodě a náhle poprvé spatřil svůj vlastní odraz. Bylo to tak krásné, že to nebohého mladíka navždy uchvátilo. Narcis přestal jíst, pít, spát, protože se nedokázal vzdálit od zdroje, začal chřadnout a brzy zemřel. Na tom stromě se objevila úžasná květina."
- Je tolik květenství narcisů, která zahradníci nedostali. Odrůda
barvy.
(Věnujte pozornost fotografii květin).
- Zkusme, chlapi, odpovědět na otázku, z jakých částí se skládá květina? (Vyrobeno ze stonku, listů a květu).
Lodyhy: tenké a silné, dlouhé a krátké, hladké a ostnaté, rovné a
zakřivený.
Listy: Velké a malé, vyřezávané a jednoduché, ploché a zabalené v různých
formuláře
Květinové hlavy se také liší:
pohár (tulipán)
Poupě (růže v poupěti)
Talíř (slunečnice)
Deštník (chrpa)
Koule (astra)
Balíček (kvetoucí růže)
Řetěz (konvalinka)
- Jaký tvar listů, stonku a hlavy má náš hrdina Narcissus?
- listy jsou dlouhé a úzké
- stonek je dlouhý a tenký

Kluci, už je jaro. Myslím, že už to po zimě tak moc chceš,
aby květen, poslední jarní měsíc, přišel rychleji. Měsíc, kdy kvetou květiny. Dnes se pokusíme nakreslit tuto krásnou květinu. Budeme muset zjistit, jak správně nakreslit Narcis. (Skluzavka)
Analýza výkresu: (ukázka)
Takže nejprve musíte nakreslit střed květiny. U narcisů vyčnívá dopředu, takže nakreslíme postavu podobnou zvonu, jen by se neměla dívat dolů, ale na stranu.
Fáze 1.Širokou část zvonu obkreslíme do kruhu vlnovkou. Střed květiny je připraven!
Fáze 2. Nyní začneme kreslit okvětní lístky. Začínají se kreslit z úzké části zvonu. Každý okvětní lístek má tvar srdce, ale bez zářezu uprostřed. Tímto způsobem nakreslíme 5-6 okvětních lístků.
Fáze 3. Po okvětních lístcích nakreslete stonek rostliny. Skládá se ze dvou rovnoběžných čar směřujících dolů z květu. Nedělejte stonek příliš tlustý, jinak bude design vypadat těžce.
Fáze 4 Poté nakreslíme list. Začíná se od spodní části stonku nahoru, poblíž je nakreslena další čára a připojena k první. Jasněji obrysujeme obrysy květiny a přebytečné čáry odstraňujeme gumou.
Fáze 5 Nyní můžete začít vybarvovat obrázek. Samotná květina je natřena žlutou barvou a stonek a list jsou tmavě zelené.
Náš výkres je připraven. Jak můžete vidět, podle pokynů můžete snadno a jednoduše nakreslit tuto úžasnou rostlinu.
Učitel na tabuli ukazuje, jak správně nakreslit květinu. Můžete také kreslit květiny ve váze; k tomu musíte určit, kolik květin budete kreslit. Poté musíte nakreslit stůl, na kterém bude stát váza s květinami, po kterém nakreslíte obrysy květiny, jak jsme to řekli při analýze kresby pouze tím, že nakreslíte ne jednu květinu, ale několik.

Práce s hotovými díly a také spoléhání se na schéma uvedené na snímku.
5. Tělesná výchova minut
Jsem kamarád s fyzickou minutou
Narovnám záda
Zvednu ruce nahoru,
A pak je snížím,
A pak skočím
Jedna dvě tři.
Kopu nohama
Jedna dvě tři.
Tleskám rukama,
Podupávám nohama
Jedna dvě tři.
Budu sedět u svého stolu úhledně,
Chovat se důstojně.

6. Praktická práce studentů.
7. Shrnutí lekce. Odraz.

Výstava děl.
- Co si z lekce nejvíce pamatuješ?
- V jaké náladě odcházíte z lekce?
- Pracoval jsi velmi dobře. Děkujeme, lekce skončila!