Мөн энд C үсэг байна! Тэр өөрийгөө хатан хаан гэж боддог ... "Тахиа тахиа" ярианы эмчилгээний бэлтгэл бүлгийн дууны дуудлага үүсгэх хичээлийн хураангуй Бэлтгэл бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээл дууны ц.

Вахренева Надежда Михайловна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MADO "Sineglazka"
Орон нутаг:Ямало - Ненецийн автономит тойрог
Материалын нэр:Арга зүйн хөгжил
Сэдэв:"С дуу ба С үсэг" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй.
Нийтэлсэн огноо: 19.11.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага цэцэрлэг

Ямало-Ненецкийн автономит тойргийн Ноябрск хотын "Синеглазка"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Вахренева Н.М.

"Дуу ба үсэг С" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: “Ц” авиа, үсэг”, Ц

Зорилго: "Ц" дууны зөв дуудлагыг үе, үг, хэллэг,

уялдаа холбоотой яриа.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Фонемик ойлголтыг бий болгох.

Үгийн дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх, үгэнд дуу авианы байршлыг тодорхойлох.

Үзэл баримтлалыг бэхжүүлэх: дуу, үсэг, үе, үг.

Үгийн авиа-үсгийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх.

Үг унших чадварыг сайжруулах.

Харааны болон сонсголын ойлголт, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Хүмүүжил

сонирхол

уран зохиол

дуудлага,

хэл шинжлэлийн мэдрэмжийн боловсрол.

Тоног төхөөрөмж:

схем, үсэг, бичгийн хэв, ширээ, харандаа, зураг,

Хичээлийн явц:

Танилцуулга хэсэг. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, нарыг дүрсэлсэн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Гайхалтай нээлтүүд

Бид бүгдэд нь үүнийг хүсч байна.

Залуус аа, өнөөдөр бид дахин уншиж, бичиж сурах болно, бид дуу авиа, үсгийн тухай ярих болно.

"Нарны туяа" дасгал

Бид өдөр бүр жижиг нээлт хийдэг. Нээлт бүр нь адилхан

Нарны туяа! Зургийг хар, та юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Нар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цацраг дээр танд зориулсан даалгавар байна.

Хүүхдүүд: Эдгээр нь үсэг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад үсэгнүүд өөр өөр өнгийн дугуй хэлбэртэй байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг ба гийгүүлэгч.

Дуу авианы илэрхийлэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эгшиг ба гийгүүлэгч гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Эгшиг болон гийгүүлэгчийг дуудна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ногоон тойрогт ямар дуу чимээ гардаг вэ?

Хүүхдүүд: Зөөлөн дуу чимээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Юу вэ, хонх бидэн рүү хашгирч байна уу?

Утас бидэнд юу шивнэж байна вэ?

Хүүхдүүд: Дуут болон дуугүй авиа.

Гол хэсэг. "Унш, үе" дасгал

KA, GO, BU, PY, VO, VA, FI, FU, ASH, AP..., (карт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, туяаг хараарай, та юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Өндөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нарны туяа бүр шинэ нээлт юм. Өнөөдөр би танд хэлэхийг хүсч байна

үлгэр Гэхдээ эхлээд оньсого тааварлаарай.

Цагаан байшин, гайхалтай байшин байсан,

Тэгээд түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив.

Тэгээд тэр осолдсон, тэндээс

Гайхамшиг амьд гарч ирэв.

Тэр шар үслэг дээлтэй гарч ирэв,

Баяртай, хоёр хясаа.

Хүүхдүүд: Тахианы мах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тахиа нэг бүрхүүлд амьдардаг байсан бөгөөд тэр дотор нь давчуу, уйтгартай мэт санагдаж байв

төрөхийг хүссэн. Өндөг дотор сууж буй тахиа зурж үзүүлцгээе

Энэ нь бүрхүүлээс хэрхэн гарч ирдэг: эхлээд толгой, дараа нь баруун жигүүр, дараа нь

Зүүн. Тэгээд одоо тэр эрх чөлөөтэй. Тэгээд чимээгүйхэн, ... (хүүхдүүд өгүүлбэрээ дуусгана)

Дэгдээхэй - дэгдээхэй - дэгдээхэй. "Яасан сайхан ертөнц вэ!" - гэж тахиа хэлэв.

Залуус аа, тахиагаа дууны оронд урьцгаая. Дуу чимээ амьдардаг газар

3.“Ц” шинэ авианы танилцуулга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та оньсого дуртай юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хариулт нь ямар дуу чимээ гаргахыг танд хэлэх болно, бид бие биенээ таньж мэдэх болно.

Нэг хөл дээрээ зогсдог

Тэр ус руу анхааралтай харж,

Санамсаргүй байдлаар хушуугаа цохьсон -

Голд бяцхан мэлхий хайж байна (Херон)

Хэцүү номонд амьдрах

Зальтай ах нар.

Тэдний арав байдаг, гэхдээ эдгээр ах нар

Тэд дэлхийн бүх зүйлийг тоолох болно. (Тоонууд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бид ямар дуу чимээ гаргахыг тааварласан. Ямар дуу сонсогдож байна

хариултын үгсийн эхлэл?

Хүүхдүүд: "ts" дуу

4. “Ц” авиаг дуудаж сурах

Уруул юу хийдэг вэ? (инээмсэглэл)

"Ц" дууг дууд (шүд харагдах)

Хэлний үзүүр юу хийдэг вэ (дээд шүдэнд наалддаг)

Тэд чимээгүйхэн, чанга, дахин чимээгүйхэн дуугарав.

“Ц” авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж та бодож байна уу, яагаад?

Ямар гийгүүлэгч авианууд вэ? (хатуу, зөөлөн)

"Ц" дуу үргэлж хэцүү байдаг. Өөр ямар дуу чимээ гардагийг та мэдэх вэ?

зөвхөн хэцүү юу?

“Ц” авиаг дуугарсан уу, дуугүй байна уу гэдгийг тодорхойлно уу?

Дүгнэлт: "Ц" авиа нь гийгүүлэгч, хатуу, уйтгартай, исгэрэх дуу юм.

"Царцаа" биеийн тамирын дасгал.

5. “Дэгдээхэй” гэдэг үгийн дууны шинжилгээ. (Тараах материал - диаграмм)

Нэг хүүхэд самбар дээр, үлдсэн хэсэг нь хуудсан дээр тоглодог.

Хэдэн дуу чимээ вэ?

Хэдэн гийгүүлэгч?

Хэдэн эгшигтэй вэ? Хэдэн үетэй вэ? Чи яагаад ингэж бодоов?

Тоглоом "Анхааралтай чих"

"Ц" дууг сонсохдоо нэг удаа алга таших

M K C R C A C

Үгэнд “ц” авиаг сонсвол хоёр удаа алга ташина.

AS AC US SU STA TsLA AST OCT CTA

Зөв, миний араас давт:

CA CA CA – герон, тахиа, цэцгийн тоос

TSE TSE TSE - усанд сэлэгч, мэргэн, сайн байна

Үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойл: Цэцэг, өргөст хэмх, цагираг

Үгийг “ц” авиагаар төгсгө: Дворе - ц, продава -ц, пилаф -ц

CA гэдэг үгээр дуусга: vod-tsa, тахиа, гудамж

Тоглоом "Том жижиг" (үг үүсгэх)

Мод - мод, таваг - таваг, толь - толь, саван - саван

6. Захидлын танилцуулга:

Энэ бол C үсэг -

Төгсгөлд нь хумстай.

Хумс - зураас,

Муурны савар шиг.

Дуу, үсэг хоёрын ялгаа юу вэ? "Ц" авиаг "tse" үсгээр тэмдэглэдэг. Том хэмжээтэй харьцуул

мөн жижиг. Энэ юу шиг харагдаж байна? “Ц” авиагаар эхэлсэн үгсийг бодоорой.

Цаасан дээр агаарт c үсгийг бичих.

Тоглоом "Алдагдсан захидал"

Үсгээс юу хийж болох вэ? (үг)

Эдгээр үсгүүдээс нэг үг бүтээцгээе. U, A, R, C, K, I

7. Үг унших:

8. Хичээлийн хураангуй.

Та ямар захидалтай танилцсан бэ? "Ц" авианы талаар та юу сурсан бэ?

Тусгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр та нар бүгд чадах бүхнээ хийлээ, сайн байна уу, залуусаа! Та анхааралтай байсан ба

идэвхтэй. Тантай хамтран ажиллахад таатай байлаа.

Хавсралт 1-2.

"Таежный тосгон" Ласточка цэцэрлэг" хотын автономит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Дуу ба үсэг С" бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй

хэл ярианы эмчилгээний багш бэлтгэсэн

Кудрина Наталья Владимировна

Тайга, 2014 он

Дуу ба үсэг C.

Зорилго: хүүхдүүдийг T авиа ба T үсэгтэй танилцуулах; Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; С дууг үе, үг, өгүүлбэрээр дуудахыг заах; үгэнд дуу авианы байршлыг тодорхойлж сурах; TSYP үгийн дууны үгийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг сайжруулах; хүүхдийн нарийн моторт ур чадвар, графомоторын чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: өвөө, эмэгтэй, дэгдээхэйтэй тахиа, даалгавартай хясаа, Ц дуу, дууны тэмдэг Ц, хамгаалагдсан хязгаар, үгийн эхэн, дунд, төгсгөлд дуугарсан зураг, таазанд наасан үүл, Ц үсэг, дуу авианы схем- Үгийн шинжилгээ.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг. Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Тэр шар үслэг дээлтэй гарч ирэв,

Баяртай хоёр хясаа.

(дэгдээхэй)

Дэгдээхэйнүүдийн ээж нь хэн бэ?

Хүүхдүүд: тахиа.

Чамд үлгэр яримаар байна уу?

1. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд үлгэр ярьж өгдөг.

Эрт урьдын цагт нэгэн өвөө, эмэгтэй хүн амьдардаг байсан бөгөөд тэд цоохор тахиатай байжээ. Тахиа алтан өндөг биш, энгийн өндөглөдөг бөгөөд тэдгээрээс жижиг шар тахиа гарч ирэв. Гэтэл гэнэт муу ёрын илбэчин орж ирээд бяцхан тахиануудыг алс холын элсэрхэг газар руу аваачив. Өвөө уйлж, эмэгтэй уйлж, тахиа уйлж байна: "Миний бяцхан тахиануудыг авраач."

Залуус аа, бид тахианд тусалж чадах уу? Бид түүний бяцхан дэгдээхэйг аврах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Гэхдээ энэ улсад очихын тулд та олон ажлыг дуусгах хэрэгтэй. Гэхдээ та тэдгээрийг даван туулж чадна гэж бодож байна. За ингээд замдаа гарцгаая.

1. Тэгээд эхний даалгавар: Ц авиаг зөв дууд.

Хүүхдүүд Т дууг найрал дуугаар дууддаг. Ярианы эмч нь C дууны тайлбарыг өгдөг (гийгүүлэгч, дуугүй, хатуу, цэнхэр тойрогоор тэмдэглэсэн).

Сайн байна залуусаа! Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн.

2. Хэл ярианы эмчтэй үе мөчний хэлхээг давтах.

Миний араас давт:

ЦА-ЦО – ТСУ – ЦСҮ

ATs – OTs – UTs – YTs

3. Үгсийг CA үетэй төгсгө.

Тэгээд одоо би үгсийг хэлэх болно, та энэ үгийг CA гэдэг үгээр төгсгөнө: тээрэм (CA), vodi (CA), дуулах (CA), утаа (CA), ухаалаг (CA), bolni (CA).

Сайн байна залуусаа. Бидний аялал үргэлжилж байна.

4. Үгийн эх, дунд, төгсгөлд байгаа С авиаг зураг ашиглан тусгаарлах.

Та зам дээр ядрахгүй байна уу?

Та худгаас ус уумаар байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Өө, гэхдээ ус байхгүй. Энэ юу вэ?

Хэл ярианы эмч худгаас зураг авдаг.

Хүүхдүүд: бөгж.

Энэ үгийн С авиа хаана байна?

Хүүхдүүд: үгийн дунд.

Зөв.

Хэл ярианы эмч самбар дээр зургийг байрлуулдаг. гэх мэт. үлдсэн зургуудын хамт. Хүүхдүүд зураг гарган, тухайн үгийг нэрлэж, үг дэх Т авианы байрлалыг тэмдэглэж, самбар дээр байрлуулна.

5. Оньсого таавар.

Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна (замд мод байна). Мод элсэнд хүрэх бидний замыг хааж байна. Бид оньсого тааварлах хэрэгтэй бөгөөд дараа нь мод биднийг дамжуулж магадгүй юм.

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс оньсого асуудаг.

Цэцэрлэгийн ор нь урт, ногоон өнгөтэй,

Мөн ваннд шар, давстай байдаг.

Уул өөд гүй

Уулнаас толгойгоо гашилгана.

6. Таасан зураг ашиглан өгүүлбэр зохиох.

Одоо тааварласан үгсээр өгүүлбэр бүтээцгээе.

Хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог. Модыг устгасан. Хүүхдүүдийн өмнө элсэрхэг орон бий.

За ингээд элсний нутагт ирлээ. Тахиагаа дуудъя: CHICK-CHICK-CHICK.

Юу болов? Манай тахианууд хариу өгөхгүй байна. Бид дахиад нэг ажлыг дуусгах хэрэгтэй, тэгвэл бид тэднийг олох нь гарцаагүй.

7. TSYP гэдэг үгийн диаграммыг зурах.

CHIP гэдэг үгийн диаграммыг хийцгээе.

Хүүхдүүд үгэнд авиа-үеийн шинжилгээ хийдэг.

Салхины хөгжим сонсогдож, үүлнээс үсэг унана.

8. С үсгийг танилцуулж байна.

Өө, энэ юу вэ, залуусаа?

Хүүхдүүд: Захидал.

Энэ ямар үсэг вэ? Магадгүй та нарын зарим нь аль хэдийн мэдсэн үү?

Хүүхдүүд: Энэ бол С үсэг.

С үсэг нь С авиатай тохирч байна. Элсэн дээр С үсгийг бичье.

Хүүхдүүд элсэнд С үсгийг бичиж, элсэнд тахиа харав. Тэд бүх тахиануудыг элсэнд олдог.

Тиймээс бид бүх тахиа олсон. Тэднийг тахианы мах руу аваачъя.

Хүүхдүүд тахиагаа тахиа руу аваачдаг.

9. Хичээлийн хураангуй.

Хүүхдүүд, өвөө эмээ нар ямар даалгавар хийсэн бэ гэж асуудаг. Даалгаврууд хэцүү байсан уу? Өнөөдөр бид ямар дуу чимээтэй уулзсан бэ? Өвөө, эмээ хоёр танд баярлалаа, чамайг байхгүй байхад тахиа илүү их өндөглөдөг, гэхдээ энгийн биш, харин ид шидийн өндөглөдөг. Тэд гэнэтийн бэлэг барьж байна. Өөртөө тусал!

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд шоколадан өндөг тарааж, баяртай гэж хэлдэг.

Лавлагаа:

    Бид зөв ярьж байна. Бэлтгэл логоны бүлгийн урд талын ангиудын тэмдэглэл / O.S. Гомзиак. – М.: GNOM хэвлэлийн газар, 2011 он.

    Кузнецова Е.В. 5-6 насны хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, залруулах: хичээлийн тэмдэглэл / E.V. Кузнецова, И.А. Тихонов. – М.: ТК Сфера, 2004 он.

    Нищева Н.В. ODD өвчтэй хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмчилгээний бүлгийн залруулах ажлын систем / N.V. Нищева. – Санкт-Петербург: DETSTVO-PRESS, 2001 он.

Екатерина Шерстнева
"Дуу [С] ба С үсэг" бэлтгэл бүлгийн бичиг үсэг заах нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах нээлттэй хичээлийн хураангуй"Гномууд" Дуу ба үсэг C.

Даалгаврууд:

1. Хүүхдүүдийг шинэ гийгүүлэгчтэй танилцуулах дуу чимээ - C; түүний артикулятор ба акустик шинж чанар, дуудлагын арга дуу чимээ.

2. Артикуляторын аппарат, дуудлагын аргуудыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх дуу чимээ;

3. Танилцуулах үсэг C, ухагдахууныг ялгах дадлага « дуу чимээ» Тэгээд « захидал» .

4. төсөөлөл, санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

5. Сурах даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх;

6. анхаарал, тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц.

1. Оршил хэсэг.

Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Мөн манай зочдод

Гайхалтай нээлтүүд

Бид бүгдэд нь хүсье.

Залуус аа, бид өнөөдөр дахин тэнд байх болно уншиж, бичиж сур, тухай ярилцъя дуу, үсэг.

2. Үе мөчний гимнастик. Өнөөдөр би та нарт үлгэр ярихыг хүсч байна. Гэхдээ эхлээд оньсого тааварлаарай.

Цагаан байшин, гайхалтай байшин байсан,

Тэгээд түүний дотор ямар нэгэн зүйл тогшив.

Тэгээд тэр осолдсон, тэндээс

Гайхамшиг амьд гарч ирэв.

Тэр шар үслэг дээлтэй гарч ирэв,

Баяртай, хоёр хясаа.

Энэ нь зөв, энэ бол тахиа юм.

Тахиа нэг бүрхүүлд амьдардаг байсан бөгөөд энэ нь давчуу, уйтгартай санагдаж, тэр төрөхийг хүсч байв. Өндөг дотор сууж буй тахиа зурж, яаж гарч байгааг харуулъя хясаа: эхлээд тэр толгойгоо гаргаж, дараа нь баруун жигүүр, дараа нь зүүн. Тэгээд тэр бүрхүүлээсээ гарч ирэв.

Тахиа юу гэж хэлсэн гэж та бодож байна вэ?

(дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй)

Тахиа эргэн тойрноо хараад гайхсан: "Ац - отс - утс!"

Хүүхдүүд ижил аялгуу, нүүрний хувиралаар давтана.

Гэвч дараа нь бага зэргийн сэвшээ салхи, дараа нь хүчтэй салхи үлээв. (Хүүхдүүдийн үзүүлбэр).

- Тахиа айсан: "Ца-цо-цу!"

Салхины салхи намжиж, бүрмөсөн зогсов. Тахианы махыг хөлдөхгүйн тулд

Түүнийг дулаацуулъя: хамраараа гүнзгий амьсгалах, амаараа аажуухан амьсгалах.

Тахиа тайвширч, инээмсэглэв: "Ци-ци-ци." "Яасан сайхан ертөнц вэ!"- гэж тахиа хэлэв. Залуус аа, тахиагаа бидэнтэй нэгдэхийг хөдөө урьцгаая дуугарна. Энэ ямар улс болохыг хэн хэлж чадах вэ? (тэдний амьдардаг улс дуу, үсэг) Зөв шүү залуусаа, энд юу байна дуу чимээ энэ улсад амьдардаг, одоо өөрөө таах гэж оролдоорой.

3. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх

Дасгал хийх "Нарны туяа".

Цэцэрлэгт бид өдөр бүр жижиг зүйл хийдэг нээлтүүд. Тус бүр нээхБидний хувьд нарны туяа шиг! Залуус аа, зургийг хар, та юу харж байна вэ? Нарны туяа, нарны туяа дээр байрлуулсан, юу вэ? Зөв, үсэгТа аль хэдийн мэдэж байгаа.

Таны ширээн дээр нарны туяа туссан тул ажлаа өөр рүүгээ чиглүүлээрэй! Харж байна уу, цацраг бүр дээр бичигдсэн байдаг үсэг! Одоо даалгавар бол байшингийн эргэн тойронд туяа байрлуулахыг хичээ. Гэхдээ эхлээд санацгаая. Залуус аа, яагаад үсэг нь дуунаас ялгаатай? (Бид харж, захидал бичдэг, бид дууг сонсож, дууддаг) Тэнд юу байна дуугарна? (эгшиг ба гийгүүлэгч)гийгүүлэгчээс илүү дуугарнаэгшигээс ялгаатай юу? Тийм ээ, эгшигүүд - дуугарнаБид дуулж, зурж чаддаг, тэд улаан байшинд амьдардаг, гийгүүлэгч дуугарнаБид дуулж, зурж чадахгүй, учир нь ямар нэгэн саад бэрхшээл үргэлж саад болж, бид цэнхэр байшинд амьдардаг.

Одоо нийтлэх цаг боллоо гэрээр захидал. Тэгээд тэд үүнийг самбар дээр байрлуулах болно захидал Василиса, Саша. Бид байшин бүрт туяа байрлуулдаг. Залуус аа, хэнд ижил зүйл байдаг вэ? Сайн хийлээ! Одоо Василиса руу залга үсэг, чи цэнхэр байшинд, Саша улаан байшинд байрлуулсан уу? Яагаад эдгээр үсэгТа энэ байшинд байрлуулсан бөгөөд Егор Киселев, Жора, Миша юу вэ үсэгулаан, цэнхэр байшинд байрлуулсан, яагаад? Саша, яагаад эдгээрийг байрлуулсанаа тайлбарла улаан байшинд бичсэн захидал.... Василиса, чи яагаад эдгээрийг нийтэлсэн юм бэ? цэнхэр байшин дахь үсэг?

Сайн хийлээ. Мөн бид улс даяар аяллаа үргэлжлүүлж байна дуугарна.

4. тухай санааг бий болгох дуу чимээ.

4.1. Таавар таавар. - Та оньсогоонд дуртай юу? би чамайг хүсч байна

оньсого асуу, та тэдгээрийг тааж, аль нь шинэ болохыг таахыг хичээ дуу чимээБид эх орондоо уулзах болно.

Та оньсого тааж байх үед дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ - хариулт.

Тиймээс, эхний оньсого:

Нэг хөл дээрээ зогсдог

Тэр ус руу анхааралтай хардаг.

Санамсаргүй байдлаар хушуугаа цохьсон -

Голд мэлхий хайж байна. (Гэрон)

Хэцүү номонд амьдрах

Зальтай ах нар.

Тэдний арав, гэхдээ эдгээр ах нар

Тэд дэлхийн бүх зүйлийг тоолох болно. (Тоонууд)

Дэгжин эгч нар аа

Зочдыг өдөржин угтаж байна,

Тэд чамайг зөгийн балаар эмчилдэг. (Цэцэг)

Хүүхдүүд түүнийг маш их сонирхдог

Үргэлж энд хаалга нээлттэй байна,

Энд амьтад хүртэл тоглодог.

(цирк)

4.2. Сонголт дуу чимээ.

Залуус аа, одоо эхний хариултыг онцолж хариултын үгсийг хэлцгээе дуу чимээ.

Одоо надад хэлээч Саша, Маша, Алена?

Та аль нь болохыг тааварласан уу? Дууны тухай өнөөдөр ангид хэлэлцэх болно?

Тийм ээ, өнөөдөр бид бие биетэйгээ танилцах болно дуугарна"С".

Эхлээд танилцацгаая дуу чимээ"С".

4.3. Дуудаж сурах дуу чимээ.

"С"- Энэ нэр дуу чимээ, мөн нэр тус бүрийг тодорхой, зөв ​​дуудах ёстой. Дуудлагад юу оролцдогийг надад хэлээч дуу чимээ(уруул, хэл, шүд)

Толин тусгалуудыг аваад хэлээрэй дуу ц

Уруул юу хийдэг вэ? (инээмсэглэл)

Бид таны шүд харагдаж байна уу? (шүд харагдах)

Бид Т гэж дууддаг...Хэлний үзүүр юу хийдэг вэ (дээд шүдэнд наалддаг)

4.4. Онцлог шинж чанартай дуу чимээ

Толин тусгалаа тавь. ДууЭгшиг үү, гийгүүлэгч үү? Яагаад (С – гийгүүлэгч! Энэ нь дуулагдахгүй, аманд саад тотгор гарч ирдэг)

Залуус аа, би та нарт хэлье Би чамд нэг нууц хэлье, дуу чимээ ts - үргэлж хэцүү байдаг.

Одоо тодорхойл дуу чимээ ts - дуутай эсвэл дуугүй юу? (дүлий)

Тэгэхээр, ts авиа - гийгүүлэгч, хатуу, дүлий.

4.5. Сонгох дасгалууд ярианы урсгалаас ts дуу

Тоглоом "Анхааралтай чих"

Алив тоглоцгооё тоглоом: "Хэн илүү анхааралтай байна"тэгээд барихыг хичээцгээе дуу чимээ"С". Болгоомжтой байгаарай, бид хэцүүг барьж байна ts дууг үгээр илэрхийлнэ. Би үгсийг хэлэх болно, та нар алга ташина үгэнд дуу байна:

Үг: өрөвтас; хаан-хаан; тахианы өндөг; театр-цирк; сарнай цэцэг; гинж бугуйвч; үсэг, тоо.

4.6. Фонетик дасгал дуу ц: Үг сонгох дуу [Ц].

Одоо хаана байгаа үгээ олоорой дуу чимээ"С"үгийн эхэнд зогсож байна.

Сайн хийлээ!

5. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Ингэж зогсоно гэдэг их хэцүү

Хөлөө шалан дээр бүү тавь

Битгий унаж, бүү савла,

Хөршөө бүү барь.

(Шүлгийг хүүхдүүд 2 удаа уншдаг; эхний удаад хүүхдүүд нэг хөл дээрээ, хоёр дахь удаагаа нөгөө хөл дээрээ босдог)

6. тухай ойлголтыг бий болгох үсэг C

6.1. Танилцаж байна үсэг C. Хараач, чи бид хоёр байшин руу хэрхэн ойртож байгаагаа ч анзаарсангүй дуу чимээ. Бүр дуу чимэээнэ улсад өөрийн гэрт амьдардаг. Түүнийг ямар байшинд амьдардаг гэж та бодож байна вэ? дуу ц?

Энэ нь зөв, дотор үсэг c.

Залуус аа, энэ ямар харагдаж байна вэ? үсэг c?

Хараач (харуулж байна захидал) :

Ийм л байна үсэг C-

Төгсгөлд нь хумстай.

Хумс - зураас,

Муурны савар шиг.

6.2. Бичих агаарт байгаа үсэг C.

Байшинг ямар элементүүдээр барьж байгааг харцгаая дуу чимээ(4 мөрөөс).

Одоо долоовор хуруугаа бэлдээрэй. Бид бичих болно агаарт C үсэг. Би зүүн гараа өргөж, долоовор хуруугаараа агаарт бичдэг. захидал. Хүүхдүүд миний араас давтана.

Бид дээрээс доошоо нэг шугам зурдаг. Бид ухарч байна. Бид түүнтэй зэрэгцээ өөр шугам зурна. Дараа нь эхний мөрөнд бид хоёр дахь шугамыг зурж, зогсоод доошоо ташуу зураасыг бичнэ.

6.3. Бичих ширээн дээр C үсэг. Тэгээд одоо бас бичье ширээн дээрх c үсэг.

7. Харааны гимнастик. Залуус аа, та нарыг бичиж байхад нүд чинь ядарсан байсан.

Дэлгэц рүү хараад шүхэр, бөмбөгийг дага.... Одоо нүдээ ань нээлттэймөн бид үргэлжлүүлэн ажиллах болно.

8. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. Бэхжүүлэх даалгавар үсэг ts.

8.1. Одоо нэг цаас аваад эргүүлээд юу харж байна вэ? Яг л чиний өмнө үсэг c. Үүнийг сүүдэрлэцгээе. Бид ямар харандаагаар зурах вэ? (цэнхэр). Яагаад? (гийгүүлэгч, хатуу гэсэн үг дуу чимээ)

8.2. Хажууд нь зур c үсэг объект-аас эхлэн дуу ц. Залуус аа, та юу зурж чадахаа бодоорой?

9. Дүгнэлт ангиуд. Сайн байна залуусаа. Бидний аялал дуусч, цонхоор харвал нар бидний төлөө гэрэлтэж байна. Мөн тус улсад дуугарнанар мөн гэрэлтэж, нарны туяан дээр гэрэлтэж эхлэв дуу ц. Залуус аа, юугаар захидалбид өнөөдөр уулзлаа (ХАМТ үсэг C)

-“Тахиа, манай улсаар хийсэн аялал танд таалагдсан уу? дуугарна

-“Мэдээж, надад таалагдсан, би энэ байшинд үлдэж амьдармаар байна уу? Чадах уу?"

-"Мэдээж та чадна. Эцсийн эцэст таны нэр ч эндээс эхэлдэг үсэгЭнэ нь бас таны гэр гэсэн үг."

Залуус бид тус улсын оршин суугчидтай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ дуу, үсэгТэгээд төрөлх цэцэрлэгтээ буцаж очно.

Сайн байна залуусаа! Хичээл дууслаа!

Зорилго:

- "C" үсгийг танилцуулах;

- санал дээр үргэлжлүүлэн ажиллах;

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Бичиг үсгийн хичээлийн тэмдэглэл

(бэлтгэл бүлэгт)

Сэдэв: "Дуу (S). Үсэг (C).

Багш бэлтгэсэн:

Фаткулбянова А.В.

Сэдэв: Дуу чимээ (ts). Захидал (c).

Зорилго:

Дууны (ц) дуудлагын ур чадварыг бэхжүүлэх;

Үг сонсох, дуу авиаг тусгаарлах, нэрлэх чадвар;

Үгэнд авианы байрлалыг тодорхойлох, үгийн авианы шинжилгээ хийх, өргөлттэй эгшгийг тодорхойлох дасгал хийх;

"C" үсгийг танилцуулах;

Санал дээр үргэлжлүүлэн ажиллах;.

Хүүхдэд –ets-, its-, -ts- дагаврыг ашиглан жижигрүүлсэн утгатай нэр үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх.

Үйл ажиллагааны эерэг сэдлийг бий болгох.


Тоног төхөөрөмж: том форматтай С үсэг, үетэй картууд (у, ли, ца, ли, цо, ку, ри, ца, си, ни, ца, па, lets), хүүхэд бүрт С үсэг дутуу үгтэй картууд (zay_y , ov_a, галуу_а, _irk, ptene_), хүүхэд бүрт зориулсан сэдэвчилсэн зураг Т авиа, хайчлагдсан цагаан толгой, үзэг.


Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг
Үгэнд Т авиа гарч ирэхийн тулд объектыг энхрийлэн нэрлэсэн хүн сууна.
Саван-саван, тос-тос, цонх-цонх, даашинз-давцас, мод-мод, намаг-намаг, толь-толь, бизнес-бизнес, бие-бяцхан бие, аяга таваг.


Сэдвийн танилцуулга.

Өнөөдөр бид Ц дууг санаж, Ц үсгээр ажиллах болно.
С дууг юу гэж нэрлэдэгийг санаарай.
С үсгийг хар.

Үгнээс үг зохиох.
-Өнөөдөр цэцэрлэгт ороход Дунно над руу алхсан. Тэр маш их бухимдсан. Сургуульд байхдаа түүнийг үг бичихийг хүссэн боловч алийг нь мартсан, тэр зөвхөн энэ үгэнд СА гэсэн үеийг агуулдаг гэдгийг санаж байна. Дунно ямар үг асууж болох талаар бодъё. (Хүүхдүүд үг зохиодог).


Тоглоом тоглоцгооё: "Үг нь салсан."
-Үг нь үе болон хуваагдаж, бүх зүйл холилдсон. Үгийг цуглуулж уншина.(Дефектологич багш самбар дээр нэг үгийн үеийг бичнэ, хүүхэд гарч үгээ цуглуулна, хүүхдүүд уншина.)

Таны ширээн дээр үгтэй картууд байгаа боловч тэдгээрт C үсэг дутуу байна. Үсгүүдийг бичээд гарч ирсэн үгийг унш.


"Дэгдээхэйнүүд" хурууны тоглоом.


Таван дэгдээхэй, (Эрхий ба долоовор хуруу - хушуу, бусад нь
алган дээр дарагдсан)
Таван бөөн (Бүх хуруугаа нударгаараа зангидах)
Тэд хашаан дахь торхны дэргэд зогсож байна (баррель дүрслэхийн тулд хуруугаа ашиглана уу)
Би тэдэнтэй согтохыг хүссэн (хошуу хуруугаа нээ)
Хагарлаас ус урсдаг. (хуруугаа эргүүлж, гараа дээрээс доош буулгана)
Энд тахиа шалбаагнаас ууж байна (Тахиа хэрхэн ууж байгааг харуулах)
Хүн бүрийн сарвуу хүйтэн байна (Хуруунууд чичирч байна)
Энд сарвуугаа татсан (тахир хуруугаа алган дээрээ дар)
Бид квочка руу дулаацахаар гүйв. ("хуруугаа ширээн дээгүүр гүйлгэх")


Хувь хүний ​​зураг дээр үндэслэн санал гаргах.


-Залуус аа, зургаа хараарай, энэ зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож, өгүүлбэрт хэдэн үг байгааг тоолоорой.(Хүүхдүүд өгүүлбэрээ дуудаж, үгийн тоог нэрлэнэ).


- Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Хавар юу харагдах вэ? (Цэцэг)

- "Цэцэг цэцэглэж байна" гэсэн өгүүлбэрийг сонс. Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ? Одоо бид энэ өгүүлбэрийг хуваасан цагаан толгойн үсгүүдээс гаргах болно. Гэхдээ эхлээд саналын дүрмийг давтъя. (Багштай хамт дефектологич өгүүлбэр бичих дүрмийг давтаж, үсэгнээс гаргадаг).
Үр дүн: Сайн байна, өнөөдөр бүгд сайн ажиллалаа


Рябова Любовь Юрьевна

Сурган хүмүүжүүлэгч

MADO GCRR д/с No4 “Ёлочка”

р.п.Голышманово

Зорилтот:- хүүхдүүдийг дүлий гийгүүлэгч [C] ба С үсэгтэй танилцуулах; гурван байрлалд дууны байршлыг тодорхойлохыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах; үгийн диаграмм зохиож сурах.

Хөгжлийн орчин:цагаан толгойн том, жижиг хэлбэрээр хайчлах, хуйвалдааны зураг, үгийн хүснэгт, тоглоом эсвэл тахианы хавтгай дүрс; хонь, гинжит, хөх, од, үнэг, суусар, эм баавгай, чоно, дэгдээхэй, мотоцикль, цэцэг, худгийг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургууд.

Org. мөч:

Залуус аа, өнөөдөр бид ABC хаант улсад шинэ мэдлэг олж авахаар дахин явах болно. Гэхдээ эхлээд "Тэр шар үслэг дээлтэй гарч ирэв, баяртай, хоёр хясаа" гэсэн оньсого тааварлаарай. Энэ хэн бэ? (Дэгдээхэй).

Та тахиа яаж дууддаг вэ? (дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй)

(Өндөг дотор сууж буй тахиа зур. Энэ нь бүрхүүлээс хэрхэн гарч байгааг харуул: эхлээд толгойг нь, дараа нь баруун жигүүрийг, дараа нь зүүнийг нь гарга.)

Дууны шинжилгээг багш өгдөг.

Бид ямар дуу авиа, үсгийн тухай ярихыг та аль хэдийн таасан байх (бид [C] дууг сонсож, дуудах болно).

[C] дууг үргэлж хатуу дууддаг. Бөглөрөл нь хэлний хананы урд хэсэгт үүсдэг. [Ц] авиа нь нарийн төвөгтэй бөгөөд энэ нь T, S авиануудаас бүрдэх бөгөөд дараалан хурдан дуудагддаг. Хэрэв та гараа гарынхаа араар амандаа аваачвал [Ц] дууг дуудахдаа агаарын урсгалын нэг цохилт мэдрэгддэг бөгөөд TES эсвэл МЯНГАН шиг хоёр биш.

3. Дөрвөлжин доторх [С] авиатай үгийг чихээр тодорхойлох:

Одоо дөрвөлжин дууг сонсож, [C] авиатай үгсийг нэрлээрэй.

Тахиа тахиануудыг биширч:

Хэрэв энэ нь тахиа биш бол энэ нь ухаалаг юм!

Сайн байна, зоригт чөтгөр,

Маш үнэ цэнэтэй дэгдээхэй! (дэгдээхэй, тахиа, дэгдээхэй, ухаалаг охин, сайн, зоригтой, үнэ цэнэтэй дэгдээхэй)

[Ц] авиаг үе болгон дуудъя: Дэгдээхэй эргэн тойрноо хараад гайхан: “Ац-оц-утс, түүний-оц-атс!”

Би хонь хараад айж: "Ца-цо-цу!" (айдсаа нүүрний хувирлаар илэрхийлэх)

Тахиа түүнийг тайвшруулж: Ца-ца-ца. (бага дуугаар хэлэх)

  1. Хүмүүсийн дунд тахианы тухай ийм зүйр үг байдаг шүү дээ залуусаа. Тахиа гарахаас нь өмнө тоолж болохгүй .

Энэ нь юу гэсэн үг гэж та бодож байна вэ? (хүн аливаа зүйлийн үр дүнг хугацаанаас нь өмнө шүүж байх үед хэлдэг). Дахин хэлээд санацгаая.

5. Физик минут "Херон"

Ингэж зогсох нь маш хэцүү:

Хөлөө шалан дээр бүү тавь,

Битгий унаж, бүү савла,

Хөршөө бүү барь.

Залуус аа, [Ц] дууны байршлыг гурван байрлалаар тодорхойл.

- үгийн эхэнд : гахай, цэцэг, бай.

- В дунд : товч, тахиа, бөгж.

- төгсгөлд нь : туулай, дуучин, герман.

(Жишээ өгөөч: өргөст хэмх, од, мэргэн, сайн хийсэн гэх мэт.)


6. Дууны шинж чанар. (гийгүүлэгч, дуугүй, хатуу)

7. Залуус аа, С үсэг ямар харагддаг вэ?

Энд C үсэг байна:

Төгсгөлд нь хумстай.

Маажсан хумс

Муурны савар шиг.

8. Цагаан толгойн үсгийн байрлал: - Залуус аа, С үсгийн хөршүүдийг нэрлээрэй.(X, CH)

9. Үгийн хүснэгт, үгсийг унших.


Даалгавар: та шалан дээр тавьсан үеүүдээс үг хийж, унших хэрэгтэй.

PA RY ХОС

TSA RI BET

ҮНЭ ХАТАН

ҮНЭ

Рыцарууд

ӨГӨМӨР

10. Үр дүн: - Та ямар дуу авиаг мэддэг болсон бэ? Тодорхойлолт өгнө үү.

Ямар үсгээр? Тэр ямар харагддаг вэ?

"С үсэг" илтгэлийн дэлгэц

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

1. Бондаренко Т.М. 2006 он "Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн цогцолбор анги."

“Хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр хэвлэгдсэн гэрчилгээ” Цуврал А дугаар 0002166 бүртгэлтэй илгээмжийг илгээсэн огноо 2013 оны 9-р сарын 6. Баримт бичгийн дугаар (мэйл ID) 62502663120182

2. Пожиленко Е.А. 1999 "Дуу, үгийн ид шидийн ертөнц" Хэл ярианы эмч нарт зориулсан гарын авлага.

Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг сургалтын материалаа нийтлүүлэхийг урьж байна.
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?